Sağlıkçılar pembe balonları uçurup meme başı kanserine dikkati çekti

Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesindeki akademisyen ve sağlıkçılar, bicik kanserine dikkati yok etmek için gülgûn balon uçurdu.

Üniversitenin Tıp Fakültesi Umumi Cerrahi Anne Bilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay ve ekibi, rektörlüğün desteğinde “1-31 Ilk Teşrin Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında hastane girişi ve çevresi ile bazen poliklinikleri pembe balonlarla süsledi.

Ardından şifahane başhekimliği uğrunda bir araya gelip yakalarına gülgûn kurdele takan öğretim üyesi ve sağlıkçılar, ellerindeki gülgûn balonları havaya bırakarak bicik kanserine dikkati çekti.

Hastanenin konuşma salonunda bitmeme fail etkinlikte mütekellim Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, meme kanserine dikkati buyurmak için yapılan farkındalık etkinliğinin haddinden fazla bulunmaz ve topluma faydalı olduğunu belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Fuat Gündoğdu birlikte teknolojik cihaz ile tıbbi donanım anlamında kendilerine destek veren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür ederek, “Kanserli hastaların hiçbirinden ecir almıyoruz, buna bicik protezi birlikte karışma. Hocalarımız kanserli hastalara alışılmamış vakit ayırıp bakım ediyor, biz birlikte onlara koruyucu olamaya çalışıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Akçay da kadınlarda görülen kanserlerin 3’te birini meme başı kanserinin oluşturduğunu belirterek, 8 kadından birinde bu kanserin görüldüğünü anlattı.

“Seçkin 11 dakikada tıpkısı avrat bicik kanserinden yaşamını yitiriyor”

Meme kanserinde erken teşhisin kebir olduğunu vurgulayan Akçay, şöyle devam etti:

“Dünyada seçkin 3 dakikada ayrımsız kadına bicik kanseri tanısı konuluyor ve her 11 dakikada benzeri avrat bicik kanserinden yaşamını yitiriyor. Türkiye’birlikte da oranlar benzer. Her sene 17 ila 25 bin kullanılmamış bicik kanseri tanısı konuluyor. Bu konuda 20 yaşından sonradan seçme avrat skor dönemini takip eden günlerde katiyetle memelerini etüt etmeli, 20-40 gözyaşı beyninde 3 yılda tıpkısı doktora başvurulmalı. Mamografik taramalar ihmal edilmemeli. Bicik kanseri erken evrede kişileştirme edilirse yüzdelik 98 oranında bu hastalıktan firar şansı var. Biyopsilerden çok korkuluyor, kimesne korkmasın, doktorlara güvensin. “

Etkinliğe katıltan Prof. Dr. Durkaya Harabelik ise meme kanserinin makro ancak pahal seyirli olduğuna bel ederek, “Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesi Türkiye’nin 5. tıp fakültesi, burada rastgele alanda 67 senedir cerrahi prosedür yapılıyor. Serencam 20 yılımı bicik cerrahisi ile geçirdim. Hastanenin umumi cerrahi kliniğinde, dünyanın temas durumunda yapılacak işlem yapılmaktadır. Kimsenin bambaşka yere gitmesine gerek yok.” diye konuştu.

Program, organizasyona katılanlara muhtelif ikramlarda bulunulmasıyla sonra erdi.

Share: