Rahmetlik babasının hayalini gerçekleştirdi

Rahmetlik babasının hayalini gerçekleştirdi

Kütahyalı adlı fayans ustası Sıtkı Olçar’ın kızı Bağırma Olçar, Türkiye’nin sunu iri lavanta bahçesi üzere geçmiş adımı attı

KÜTAHYA – Kütahya’dahi, rahmetlik babası çini ustası Sıtkı Olçar’ın hayalini gerçeğe muhavvil Nida Olçar, Sofça köyünde Türkiye’nin sunma iri lavanta bahçesi üzere evvel adımı attı.

Kütahya- Eskişehir yolu üzerindeki Porsuk Barajı kenarında babasından küsurat topraklarda, babasının hayallerini gerçeğe muhavvil Olçar, Lavanta Bahçesi amacıyla 21 dönümlük alana dikim işlemlerini gerçekleştirdi. Babası kadar kendisi dahi çini sanatçısı olan Haykırı Olçar, “Ego 11 yıldır elimden geldiğince bu ocağın bacasını tüttürüp onun gerçekleştirmeye ömrünün yetmediği projelerine özlük hayallerimi bile katarak yaşatmaya çalışıyorum” dedi.

Olçar, “Bildiğiniz kadar, burası merhum babam Sıtkı Usta’nın 35 almanak evi, atölyesi, ocağı. Ego dahi 11 yıldır elimden geldiğince bu ocağın bacasını tüttürüp onun gerçekleştirmeye ömrünün yetmediği projelerine zat hayallerimi üstelik katarak yaşatmaya çalışıyorum. Bugün köyden ablalarımız ile lavanta ekimi gerçekleştiriyoruz. Burada balaban tıpkı bankanın bile desteği ile gelişigüzel balaban benzeri projeye başladık. Aş Damı sanatları müzesi düz alıyor projemizde. Burada Kütahya çinisinin birlikte kaybolmaya yüz tutmuş reçetelerimiz ve domestik yemeklerimiz sergilenecek. Teşrinisani da ektiğimiz lavantalarımız Mayıs-Haziran ayında inşallah çiçeklerini açacak. Aynı zamanda buraya aş damı sanatları merkezimizi kurduk yılbaşına büyüklüğünde faaliyete geçmesini planlıyoruz. Kütahya’nın çinisinin beraberinde eskimeyen domestik aşındırmak reçetelerinden tatlar sunacağız. Lavanta tarlaları Isparta Burdur Afyon ve Bilecik bölgelerinde haddinden fazla enli. ‘Sıtkı lavanta projesi’ Türkiye’nin bildirme donanımlı Lavanta köyü olmaya aday. İçerisinde tıbbi aromatik bitki Merkezi, ATV yolları, serası, Tıny houseları, çerge dinlenme kampı alanları ve karavan park yeri alanları ile kendi enerjisini üreten çevre dostu Kütahya’nın Turizm üzerine çehresine şişman şımarıklık katacak tıpkı bünye olacaktır. Şuan çevremizde ki birçok il turizm ve tanıtım üzerine bu modadan yararlanıyor. Resmi gazete bile yayınlanan izinler ile ormanlara ve milli parklara bu tesisler kuruluyor. Ego de tıpkı kadın girişimci olarak benzeri bankanın desteğiyle tarıma yöneldim. Bundan 3 ay sonra burayı çokça farklı göreceksiniz. 21 dönüm alana kurmaya başladığımız bahçemiz natürel elektrik stüdyosu olacak inşallah” diye niteleyerek konuştu.

Share: