‘Şiir Köylerde’ programının üçüncüsü Dadaşköy’de gerçekleştirildi

Türkiye Komütatör ve Gökçe Yazın Derneği (TDED) Erzurum Şubesi ile Kent ve Ekin Araştırmaları Derneği’nin (ŞEHİRDER) geleneksel ayla getirdiği “Koşuk Köylerde” programının üçüncüsü Dadaşköy’de gerçekleştirildi.

Dadaşköy Muhtarlığı ve Şah Dadaş Süvari Spor Kulübü’nün aile sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe; Palandöken İlçesi Kaymakamı Amaç Tutkan, Palandöken İlçe Milli Yetişek Müdürü Seyfullah Karapınar, Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Evren Iftihar, Tortum İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Orhan Özen, Türkiye Vesile ve Literatür Derneği (TDED) Erzurum Idarehane Başkanı Hedef Ertaş, Kent ve Ekin Araştırmaları Derneği (ŞEHİRDER) Başkanı Mustafa Güzel, Kullanılmamış Dünya Vakfı Erzurum Idarehane Başkanı Ayhan Akbulut, Erzurum Kent Hastanesi Baştabip Yardımcısı Kürşat Mualla Kaplan, Dadaşköy eski Belediye Reisi Yusuf Saika ve davetliler katıldı.

Programın başlangıcında şehitlerimiz amacıyla Kuran-ı Bonkör okundu ve yakarış edildi. Daha sonraları ilahiler, gazeller ve günün anlamına dayanarak şiirler okundu.

Türkiye Vasıta ve Edebiyat Derneği (TDED) Erzurum Idarehane Başkanı Amaç Ertaş, programda yaptığı konuşmada ŞEHİRDER ve özge paydaşlarla beraber dizgi ettikleri programlarla şehirde tıpkısı araya gelme kültürüne, insan kaynağına katkı sunmaya ve kadim site Erzurum’un şiir varlığını yaşatmaya çalıştıklarını dile getirerek “Bizi tığ işleyen değerlere ve hele dilimize cemaat çıkmak hepimizin sorumluluğundadır.” dedi.

Palandöken Kaymakamı Meram Tutkan da böylesi söz ve yârenlik meclislerinin bayrı Anadolu geleneği olduğunu belirterek millet kendisine bağlantı ve beraberliğimize, milli kültürümüze bakım fail böylesi programların Erzurum’üstelik devam ettiğini görmekten bahtiyarlık duyduğunu dile getirerek, programda emeği geçen herkese teşekkürname etti.

Program böylelikle TDED Erzurum Idarehane Başkanı Garaz Ertaş Dadaşköy Muhtarı İslam Sebep’a, ŞEHİRDER Başkanı Mustafa Hayır da Şah Dadaş Atlı Spor Kulübü Başkanı Hatem Yıldırım’a ocak sahipliği ve destekleri amacıyla teşekkür plaketi verdi. – ERZURUM

Share: