Noel Ata Kuş Cenneti, flamingoların evi oldu

ANTALYA’nın Demre ilçesindeki Noel Cet Kuş Cenneti bu sene üstelik flamingoların uğrak yeri oldu. 2016 yılından bu yana flamingolara ev sahipliği özne sulak alana bu yıl 3 flamingo geldi. Kuş Bilimci Prof. Dr. Uca Erdoğan, “Imdi flamingolar, bu sulak alanın kökten sürme üyeleri oldu. Bu önce gelenler öncüler. Ben sayının elan artacağını düşünüyorum” dedi.

Demre’dahi 1000 hektar kadar olan sulak alan 1989 yılında Demre Belediyesi aracılığıyla ‘Noel Ata Kuş Cenneti’ adına zar edilerek, tescillendi. Göçebe ve beledi namına 150’nin üstünde kuş türünün yaşamını sürdürdüğü Noel Ata Kuş Cenneti’ne 2016 yılından bu yana ayrımlı sayılarda ve ayrımlı zamanlarda flamingolar gelmeye başladı. 2016 yılında ilk defa üç flamingo alana gelirken, 2018- 2019 yıllarında de esasen üçer flamingo geldi. 2020 yılında ise bu kopya 6’ya artık. Güzeşte yıl ise Noel Ağababa Kuş Cenneti’ne mevrut 9 flamingo mayıs ayı ortalarında şişko yerine alandan ayrıldı. Bu yıl da Noel Ağababa Kuş Cenneti’ne kısaca 1 hafta önce 2 flamingo geldi. 2 aktarılma evvel birlikte alandaki flamingo sayısı 3’e yükseldi. Flamingolar alandaki diğer kuşlarla alay malay Noel Ağababa Kuş Cenneti’ni renklendirmeye başladı.

‘BUNLAR ÖNCÜ, SAYININ ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’Noel Baba Kuş Cenneti’nde ince süredir incemeler özne Akdeniz Üniversitesi Bilgi Fakültesi Dirim Bilimi Bölümü Akademisyen ve Ornitolog Prof. Dr. Şanlı Erdoğan, “Imdi flamingolar, bu sulak alanın kerim üyeleri oldu. Bu önceki gelenler öncüler. Ego sayının çıktı artacağını düşünüyorum. Noel Ağababa Kuş Cenneti, Türkiye’nin ayakta küsurat ender sulak alanlarından biri. Kuşlar için yeterli besin kaynağı var. Halkın fahri koruması altında. Bu çok önemli” dedi.’BİRÇOK CINS KUŞ YAŞAMAKTA’Kuşları sürekli izleyen yat kaptanı Nilgün Mecnunca, “Bu kuş cenneti, ülkemizin, Demre’mizin tabii güzelliği. Burada birçok cins kuş yaşamaktadır. Serencam 7 yıldır flamingolar bile gelmekte. Flamingolar buraya nitelik kattı, güzellik kattı. Bize düşen fariza, onları erinçsiz etmemek, yüklenmek” diye niteleyerek konuştu.’GÜZELLİK KATIYORLAR GELIŞIGÜZEL YERE’

İstanbul’dan gelerek alandaki kuşların ve flamingoların fotoğrafını çekici Osman Çelikel de “Allı turnalar bu suların, buraların güzellikleri. Gösteriş katıyorlar değme yere. Keşke sayıları çoğalsa, rahatsız edilmeseler. Kışı burada geçireceklermiş kabilinden görünüyor. İnşallah sayıları birlikte artar” dedi.

Share: