Darülfünun öğrencileri şeker hastalığı hastaları üzere “aptal insülin kalemi” tasarladı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencileri, şeker hastalığı hastalarının hayatını kolaylaştıracak ve tasarruf kolaylığı sunacak “fikirli insülin kalemi” tasarladı.

Çevreci, uslu anımsatma özelliği olan insülin kalemindeki iğne sistemini spontane çalışacak şekilde tasarlayan öğrenciler, hazırladıkları prototiple TEKNOFEST 2022’de finalde yarışan projeler arasına seçildi.

Mühendislik öğrencileri Mehmet Kaan Coşar, Şeyma Melodi İmdat ve Yaşar Taha Daresa üniversitenin Biyoteknoloji Laboratuvarında insülin kalemini kullanıma hazır ağıl yayımlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Öğrenciler, “düşüncesiz insülin kalemi”hangi berat almayı ve bu projeyle millî, uluslararası yarışmalara katılmayı hedefliyor.

“12 yıldır şeker hastalığı hastasıyım”

Projenin Koordinatörü Mehmet Kaan Coşar, AA muhabirine, 12 yıldır şeker hastalığı hastası olduğunu söyledi.

Diyabet hastalarının insüline tabi sürmek zorunda olduğunu tamlayan Coşar, “Dönme içre bunu ara sıra yapmayı unutuyorsunuz. Bu de dem şekeri düzeyinizin bozulmasına illet oluyor. Bu problemlerin ortadan kalkması amacıyla aptal insülin kalemi projemizi hayata geçirdik.” dedi.

Hastaların halihazırda kullandığı insülin kalemlerinde vahit ayarı ve iğne sisteminin manuel çalıştığını tabir fail Coşar, şunları kaydetti:

“Kalemin iğne için basılan bölümüne basmaya gücü yetmeyen ve basmakta zorlanan erat üzere geliştirdiğimiz beyinli insülin kalemi ile cihazı elektronik olarak tasarladık ve dokunmatik sensör ekledik. Bu sayede düğmeye örtmek için pahal uygulamak hesabına dokunmayı ehliyetli ağıl getirdik. Bir zamanda enjeksiyonun hangi ahit ve kaç birim yapıldığının unutulması sorununa alın hal namına, yapılan enjeksiyonların ahit ve vahit bilgisini kaydedecek tıpkısı herkes tasarladık. Iğne zamanı geldiğinde alarm ile sayrı uyarılarak bu sorunun önüne geçilebilecek.”

“Diyabet hastası anneannem haddinden fazla sevindi”

Proje ekibinden Şeyma Ezgi İmdat de çokbilmiş insülin kaleminin sahn kurtaran bir proje olduğunu rapor etti.

Anneannesinin diyabet hastası olduğunu anlatan İmdat, “Anneanem insülin iğnesini sabah ve akşam ezanı fethetmek zorunda. Unuttuğu üzere iğnesini bilcümle ego yapıyorum. Zaman Zaman benim birlikte unuttuğum zamanlar oluyor. Şeker Hastalığı hastası olan hem Mehmet Kaan arkadaşımıza hem bile yakınlarımıza destek olmak amacıyla bu projeyi oluşturduk.” diyerek konuştu.

Anneanesine projeden bahsettiğini dile getiren İmdat, “Diyabet hastası anneannem çokça sevindi. ‘Hemen getir bile kullanayım’ dedi. Ayrıca tasarladığımız beyinli şeker hastalığı kalemindeki alarm sisteminin artı olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaşar Taha Daresa de cihaza, taşınabilir olması için şarj edilebilir pil eklediklerini anlattı.

Projenin çevreci olması namına da çoğu insülin kalemindeki kabil “kullan beygir” adına tekrardan doldurulabilir “kartuş” sistemini kullandıklarını belirten Daresa, bu sayede atıkları azaltarak ve anlayışsız dönüşümü kolaylaştırarak çevrenin korunmasına yardım sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

“Öğrencilerimizle hava duyuyoruz”

TÜ Mühendislik Fakültesi Kalıtım Bilimi ve Biyomühendislik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yalman Kayaç, cılız öğrencilerinin muvaffakiyetli tıpkısı projeye imza atmasının müjdeli olduğunu söyledi.

Şeker Hastalığı hastalığının haddinden fazla hoşgörülü olduğunu anımsatan Kaya, “Benim merhum annem bile diyabet hastasıydı. Öğrencilerimin yaşadıklarını ben de yaşadım. Uslu insülin kalemi uygulama kolaylığı getirecek. Halen ithal edilen bir kitap olan diyabet kaleminin yerel üretimi bizim amacıyla son evre majör. Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz.” dedi.

TÜ Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Semra Hasançebi bile öğrencilerinin yerli ve milli bire bir maşa ortaya koyduklarını tabir etti.

İnsülin kaleminin anımsatma, anahtar terviç ve çevreci özellikleri olduğunu dile getiren Hasançebi, şunları kaydetti:

“Bizim gençlerimizin benzeri fikri ortaya koyup bunu hayata geçirmesi, teknolojiyi hayata katacak şekilde uygulamalara girmesi, bu anlamda baktığımızda getireceği konuşu ve başka katkılardan henüz makro. Toplum sorunumuza gençlerimiz hal üretiyor teknolojiyi ve bilimi kullanarak. Bu beribenzer bizi çokça heyecanlandırıyor. Hem üniversite namına hem de göz öğretim görevlileri yerine elimizden geleni yapıyoruz. Bu tip örnekler gerçekte fikri olup atılganlık edemeyen ya birlikte bir şekilde ‘olmaz’ diyen çocuklarımıza dahi denk. Serencam merhale yetenekli ve potansiyeli yüksek gençlerimiz var.”

Share: