Mürtefi Öztunç: “Orman Genel Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Çılgın Komütatör Almaya Gelince Mal Var Ama Tün Görüşlü Yangın Sönüm Helikopterine…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şanlı Öztunç, “AKP ormana odun olarak bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet Altını tarihinin arz iri orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, güzeşte akşam Marmaris’te yaşanan yangına gece görüşlü helikopterlerin yangın söndürme çalışmalarında kullanılamamasına ilişkin “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, aracısız temin ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı güya uzatsanız 1 kamer elan, Türkiye bire bir cuşiş ülkesi. Orman Genel Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize ötede vasıta almaya gelince mülk var amma şeb görüşlü cuşuhuruş itfa helikopterine gelince servet yok. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Şanlı Öztunç ve CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri matbuat toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA CEMAZIYELEVVEL OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına müdahale sırasında tıpkı helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maalesef düştü ve iki Zalim kökenli personel yaşamını yitirdi, Allah’tan yağmur diliyoruz.

Esbak Marmaris Yalancıboğaz’üstelik 12.00 sularında coşkunluk başladı. Kısaca 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık kayran tıpkısı kere henüz yandı, ciğerlerimiz yandı. Maatteessüf iki yıldır özellikle Marmaris almak amacıyla Ege ve Akdeniz sahillerinde büyük orman yangınları yaşıyoruz. Idmansız yangının yeri Aksaz deniz üssüydü. Yani Ege ve Marmara’birlikte Mavi Vatan’ı koruyucu gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz bahir üssünün çok yakınında cuşuhuruş meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’dahi mazi oluşturulan kriz masasına büyükşehir belediye başkanımız çağrılmadı. Tıpkısı geçen yıl olduğu kabil. Geçen yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Uray Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Uray Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, dünkü yangında dahi çağrılmadı. Fırkacılık yapıyorlar çünkü. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi tamam mu? Ayrımsız ateş var ve bu yangına engelleme edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir belediye reisi, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona sadık orada. Maalesef çağırmadılar.

“MAZI AKŞAM GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, esbak gündüz cuşuhuruş sönüm çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar birlikte vardı, itfaiye aracı, Orman Genel Müdürlüğü personeli birlikte vardı. Çok sayıda helikopter ve tayyare vardı. Amma hava karardı, esasen fiyasko. Esbak akşam gece görüşlü helikopter yoktu, yeniden yoktu.

Hatırlarsanız; sezon başında Marmaris’te ateş çıktığında bizler aykırılık olarak, kamuoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Neden şeb görüşlü helikopter yok’ diye niteleyerek. Sadık kalmışlardı, kiralamışlardı. Amma geçkin esasen yoktu çünkü 3 gün önce kira sözleşmesi sona evliya. De Torbalı’üstelik ateş varken sona evliya.

“ORMAN UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE TAŞKIN ÇEVIRGEÇ ALMAYA GELİNCE SERVET VAR AMMA GECE GÖRÜŞLÜ YANGIN ITFA HELİKOPTERİNE GELİNCE PARA BULUNMAYAN”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, doğrudan gerçekleştirme ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı sözde uzatsanız 1 ay elan, Türkiye ayrımsız ateş ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize lüks açacak almaya gelince dünyalık var amma geceleyin görüşlü ateş itfa helikopterine gelince mal bulunmayan. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu yıl Divan kapanmadan melfuf bütçe geldi. Her kuruma mal getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Tıpkısı bir tane Orman Genel Müdürlüğü’ne istemediniz. Niçin biliyor musunuz? Zira AKP maatteessüf ormanları anlayışsızlık namına görüyor, AKP ormana odun kendisine bakıyor. Bundan dünya dahi maatteessüf çok iri yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet tarihinin yeryüzü şişman orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar zamanında Icra Vekili Pakdemirli, Türk Gelgel Kurumu uçakları niçin çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar garip, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu yıl gördük çalışıyor Türk Hava Kurumu uçakları, abus değilmiş almak kim…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin kafa sorumlusu birlikte Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını sönümlemek üzere gece görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Amma beyefendi özel jetle acul acul geziyor. Tıpkısı bakıyorsunuz Adıyaman’birlikte benzeri bakıyorsunuz Ağrı’de… Ona hususi tepkili uçak var ama yangın itfa helikopterine gelince maatteessüf bulunmayan.

Sayın Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’dahi diyor kim; ‘Bu seçim çok kocaman, diğer tarafa gittiğimizde hesap soracaklar’ diyor, komedi. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ben söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Töz dünyaya barhana edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü böcü, tor hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları namevcut etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Evet bu dünyada? Birkaç kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, bildirme geç 9 ay sonradan yapılacak olan ayrımsız seçimden sonraları budun ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Çekicilik Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem üstelik Cumhurbaşkanından bu dünyada dahi sorulacak. Bunun hesabı mutlaka sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Cuşiş baştan nüks etmiş, birkaç evvel bize verilen bilgi, inşallah tıpkı dakika önce söndürülür.”

Öztunç ve Altay, matbuat toplantısındaki açıklamalarının ardından, gazetecilerin sorularını dahi yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ilgili soru üstüne Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen bire bir kafanın, İzmir’e husumeti sonsuz tıpkısı kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Uray başkanımıza takmış tıpkısı Reisicumhur ile cebin karşıyayız. Amma Bronz Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Dünya Mirası Listesi üzere Kemeraltı aday gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Ticaret Odası… İzmir’deki stabil haddinden fazla sivil cemiyet, bunu murat etti. Amma benzeri baktık, nezaret bire bir alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik dahi olmalı… Ama Kemeraltı  dahi girmelidir. YANLIŞSIZ Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin tevzi projesi ile uğraşacağına, zat otellerini nasıl büyütürüm diyerek çalışacağına… İş adamı kendisine Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı yerine kendi otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Amma daimi üyelik için okazyon var. İşte o antlaşma, seçimlerden sonraları 2023’te CHP iktidarında İzmir, aday olacak.”Share: