Milletvekili Tutdere, kötü hastalıklarını mecliste gündeme getirdi

TBMM Riyaset Divanı Üyesi ve Cumhuriyet El Partisi Adıyaman Mebus Abdurrahman Tutdere, yaman hastalıkları konusunu divan gündemine taşıdı.

Saylav Tutdere, bitkisel hastalığa alın alınacak tedbirlerin belirlenmesi ve bu hastalığa alın ilişkin vekillik vasıtasıyla etkili tıpkı savaşım yürütülmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

TBMM Başkanlığı’na sunduğu Araştırı Önergesi ile bitkisel hastalığın bütün yönleriyle ele alınması gerektiğini rapor fail Adıyaman Mebus Tutdere, “Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Tetkikat Genel Müdürlüğü Diyarbakır Tarımsal Savaş Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan tetkikat sonrası nebati hastalığın ortaya çıkarılması için incelenen tütün bitkisi numunelerinde çor etmeninin ‘Tobacco etch virüs’ olduğu ilk tetkikat sonrası ifade edilmiştir. Ancak konunun önemi ve yetiştirici sayısı nazara alındığında yerinde ve geniş tıpkısı araştırı yapılarak konunun bilcümle yönleriyle ele alınması gerektiği açıktır. Çünkü etmen namına belirtilen virüsün 19 familyadan tahminî 120 türde enfeksiyon oluşturduğu yapılan araştırmalarla sabittir. Anılan çor tütünde beneklenme, huy açılması, yoğun yeşil soy bantlaşması, mozaik ve deforme olmuş yapraklar şeklinde belirtilerle kendini göstermektedir.

Alternatifi olmadığı Esrar Art Kurulu raporlarıyla birlikte sabit olan tütüne ilgili halihazırdaki yasalı mevzuat ve yürürlükteki mahbes cezası üreticilerimize büyük mağduriyetler yaşatmaktayken birde meydana mevrut serbest çerceveli nebati çor zımnında karı ziraatı şeklinde sarmalık tütün üreten ve ürettiğini satarak ailesinin geçimini sağlamaya çalışan yüz binlerce yurttaşımızın mağduriyeti katlanarak artmıştır. Dam tehdidiyle yüz yüze artan, ağırlaşan kazançlı şerait dolayısıyla kıygın olan tütün üreticileri bitkisel çor dolayısıyla meydana mevrut yüzdelik 50 üzere balaban benzeri rekolte kaybı zımnında bile daha çok evlerine aldatmak götüremez kuzuluk gelmişlerdir.

Bu nebati hastalık karşısında müstahsil boydak bırakılmamalı, savaş yolları belirlenerek aktif şekilde savaş edilmelidir.

Başta Çelikhan ilçesi tevessül etmek amacıyla sarmalık tütünün yetiştirildiği bölgelerde bu bahis içten araştırılıp alınabilecek tedbirler belirlenmez ve etkin tıpkısı savaşım yürütülmezse ati sene ve sonraki yıllarda esrar üretimi sekteye uğrayacak ve hatta istihsal tamamen finiş noktasına gelecektir. Bu bile bölgede yüzbinlerce insanın işinden, ekmeğinden olmasına ve kullanılmamış kafile dalgalarının başlamasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle bitkisel hastalığa karşı alınacak tedbirlerin belirlenmesi, bu hastalığa karşı ilişkin nezaret tarafından deli dolu tıpkısı mücadele yürütülmesi ehemmiyet yeryüzü etmektedir” ifadelerini kullandı. – ADIYAMAN

Share: