Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Genel Başkanı Şevket Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız yoluyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve olumlu açıklamaları yalnızca destekliyor, haddinden fazla yerinde bulduğumuzu alelhusus ifşa etmek istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin kol toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından bazı cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın ayrımsız bölümünün de Alevi İslam inancını benimsediğini, bu inanç sahiplerinin hars kâmilen gâh beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, hal yolları üstünde mebzul niyetle ortak çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız eliyle Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve müspet açıklamaları tümüyle destekliyor, çok isabetli bulduğumuzu alelhusus yorumlamak istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’üstelik açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Kültürlü ve Kırklareli’nde temeli atılmış cemevlerinin dahi berceste olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Ekin ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine büyüklüğünde tüm çalışmaların, kurumsal yapı altında amme güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere birlikte bu kurumsal çatı bünyesinde kadro verilecek olmasının milli angajman ve beraberliğe ulama sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara tıpkısı kayra değil, gecikmiş haklarının balaban tıpkı kısmının verilmesiyle ilgilendiren karar olduğunu anlatım etmenin boyun borcu olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz birlikte bunlardır. Unutmayalım ki yürekleri volkan üzere patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Teessürat, ahlar, ateş anılar üzerinden benzeri gelecek mensur edilemez. Alevi kardeşlerimizi kullanmak için kuyruğa girenlerin, şanlı dinimizi cızıktırmak için punt kollayanların, mezhepçiliğin ihtilaf bakiyesini zihayat sara milli bünyemizi yarmaya çalışanların hangi soyu soydur, hangi huyu huydur, hangi birlikte iddiaları iffetle maluldür. Tek elbet Tanrı yanında son din İslam’dır ve eksiksiz Müslümanlar de kardeştir.”

“Avrupa’evet erke nakleden kuzey rotası daha çok güvensizdir”

MHP Genel Başkanı Çap Bahçeli, KUL ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki faiz artırımının, durgunluk tehlikesini gündeme getirdiğini, azık ve erke güvenliğindeki darboğazların ise sıkıntılı bir sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Toptan ekonominin bu sene için anlayış edilen büyüme oranının yüzde 3,2’ye, 2023 için üstelik yüzdelik 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı vasıtasıyla açıklandığını anımsatan Bahçeli, ayrıca Rusya’dan Almanya’evet gaz haiz hatlarda meydana gelen sızıntının sabotaj neticesinde olabileceğine dair iddiaların ise enerji alanında kargaşa ve kutuplaşmaya kullanılmamış tıpkı durum kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Imdi erke ihtiyacını güvenceye kabul etme stratejisinin önümüzdeki dönemde dış politikaların temel parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Global ölçekte enerji tüketiminin kısaca üçte ikisi petrol ve tabii gaza dayanmaktadır. Enerjinin ihtiraz ve tüketim noktaları arasında güvenli iletimi rastgele devlet amacıyla ciddi hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’ya enerji nakleden yıldız rotası çıktı güvensizdir. Enerji jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Doğu, Şarki Akdeniz ve Kafkasya’daki ensesi kalın doğal gaz ve petrol kaynaklarının Avrupa’ya taşınmasında yer sakıncasız ve tehlikesiz terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbon anlaşması tarihi nitelikte olup Mağribî ülkeleri hayli huzursuz etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Ululuk Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının kasıt alındığına müteveccih iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi müstelzim aynı gözdağı olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna arasında; askeri, enerji ve iletişim altyapılarına mufassal menzilli yüksek hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların bati maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin üstelik aklıselim tıpkısı çizgiye gelmesi nahiye ve acun barışı hesabına bir mükellefiyettir. Diğer yandan Yunanistan’a enerji taşıyan tarz TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye inç sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan uzak durması erke güvenliği açısından lehine tıpkısı uzanım olacaktır.’ dedi.

“Türkiye enerji jeopolitiğinde kilit oyuncu”

Izzet Bahçeli, Türkiye’nin erke jeopolitiğinde kilit tıpkısı aktör olduğunu, tatbik edilen hareketli, kararlı, ve milli aut politikanın Türk milletine bolluk ve varlık kendisine yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını tamlayan Bahçeli, şöyle devam etti:

“Çünkü her husus ortadadır. Türkiye’nin Putin’e teslim olduğunu yavaş, gaflet uykusu ve batıl tıpkısı dille istikbal süren İP Başkanı’nın bu işleri filhakika kafası almaz, devleti, milleti, dış politikayı bilmesi birlikte söz konusu olanaksız. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta taraf markajcı, Türkiye’yi tıpkısı kampa yerleştirmeye, ilavesi cepheye sürmeye müteharrik düşkünlük ittifakının ilkel dürtülere, sarkık politikalara emanet düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna beyninde Türkiye şayet bire bir tarafsa, bu birlikte barışın, huzurun, silahların susmasının ivazsız tarafıdır. İç ve aut odaklar bu sabit gerçeği banko ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi cezir partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, KÖLE’nin hat devriyesi, encam karakolu, hazır çekici eli olmaya hangi büyüklüğünde iştahlı oldukları çokça nazik badire ve belalar eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi kuşatmak için mangal kabil canevi lazımdır. Türkiye’yi ihata etmek için milli itibar ve milli mensubiyet şuuru şarttır. Türkiye’yi yönetmek amacıyla nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci hatırlamak hayat ölüm konusudur. Inhitat ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve bilinmedik mihman gelirmiş, bunların ellerine yetki esbak olsaydı, Türkiye’yi gelişigüzel çeşit zılgıt ve felakete maruz ayla getirirler, sonunda bile ‘adımız hıdır elimizden gelen budur’ diye teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Su aksine dönünce uyuz dikbaşlı elbette öne düşerse, alçalma ittifakı bile ancak acun aksine dönerse anlaşılmaz ve sulu emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Çekirdeksel uğraş ihtimalinin konuşuluyor olması de fecaattir”

MHP Genel Başkanı Azamet Bahçeli, MEMLUK Başkanı Joe Biden’ın çekirdeksel cenk riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana bildirme efdal seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, nükleer zırh kullanırsa acun Armageddon ihtimaliyle karşı karşıya kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın gözdağı tonunun çokça efdal olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu nitelik vakit kaybetmeden politik değil inanç hepten bire bir konudur. Biden’ın beyni sulansa üstelik akli melekeleri tartışılsa bile Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize bakarak tesadüfi değildir. Muhtemel felaketin gerçekleşmesi emretmek beşeriyetin maltalık ve dirlik haklarına kast buyurmak, dünyanın yıkımına çömlekçilik sancımak demektir. İnsanlık böylesi tıpkı vahşeti asla kaldıramayacaktır. Çekirdeksel çarpışma ihtimalinin konuşuluyor olması birlikte fecaattir. Acun ortak karın ve iradeyle barışsever çabalarla bugünkü bunaltıcı ortamdan çıkmalıdır.” diye konuştu.

“BENDE’ye meni ulama seni tıpkı dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde MEMLUK’ye yaptığı ziyaretin “bedbahtlık, densizlik, cesaret” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve ilmî gelişmelere yönelik fikir alışverişinde olmak olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci asır vizyonunu genişlik ak pak beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; parlak kanı arıyorsanız milletimizin gözleri yararlanmak anlamak ışıldak evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Kemal’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Muhtaç olduğunuz kudreti uzaklarda değil, eğer varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve bilimsel gelişmeler üzerine ne söyleyecek, neyi duymayı düş edecek, ne temiz beyinlerle ayrımsız araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi evet. Buna bile çokça ilgi deri. Dizge biliyor kim, ABD’ye Cumhurbaşkanı adaylığı üzere icazet almaya ya bile işaret edilecek gelecek inhitat adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği kayran ya bir ümük ya üstelik bire bir değirmen taşıdır. Su yatağını, gaz dahi tepesini mutlak bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca metanet bükülür, suya itminan dökülür, ABD’ye işaret bağlama seni ayrımsız dolara ele verir. CHP Umumi Başkanı’nın MEMLUK’ye beniz sürmesi, halk açması, aman dilenmesi yegâne kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine dal dönmektir. Tasdik ergin başa heybet konmaz, konsa da haddinden fazla durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi süfli de haddinden fazla çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilişik tıpkı cenaze aktarım aracında gebe miktarda mızrap yakalandığını anımsatarak, “Meğer İstanbul Belediyesi epey bile haddinden fazla çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık yasal, arakçılık yalınç, soygunculuk bayağı, çıyanlık üstelik demokratik aynı haktır. Mezellet ittifakı aha budur. CHP’nin kök yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Ululuk Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının stratejik gücü, dalavere güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste vesile tanımayan, Türk düşmanlarına ayn açtırmayan, irade haklarının, hâkimiyet yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin seçme köşesinde fedai bir yürekle savunan muktedir ve majör aynı kavim iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu bıçkın irade kilitleri açacak, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve izleme fail yıllarda küresel dokunaklı Türkiye’yi nesir ederek zalime Çetince, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda eskimiş biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: