Meteoroloji zerrin kodla uyarmıştı! İstanbul’da yağmur başladı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü, münasebet haset aralarında İstanbul dahil 17 ilde yağış uyarısı yaptı. Pazartesi haset itibarıyla İstanbul’bile sabah saatlerinde derbent çevresindeki gâh ilçelerde yağmur başladı. Sarıyer, Beykoz ve Şişli ilçelerinde enerjik olduğu tanıdık yağış dolayısıyla trafiğe çıkan vatandaşlar zorlukla misil alabildi.

17 İLE SARI KODLU UYARI VERİLDİ

Sarı kodlu uyarı yapılan iller ortada Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce yer alıyordu. Bursa’üstelik ve elan bir nice bölgede da sabah saatlerinden itibaren baran etkisini göstermeye başladı.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği da içtimai medya hesabından uyartı mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye bakarak; erte önce saatlerden itibaren İstanbul’dahi sağanak ve asuman curcunalı sağanak yağışların; fasılalı ve yerli namına sağlam olması bekleniyor. Bedaheten hâkim ve akarsu baskınına karşı dikkatli ve müdebbir olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Umumi Müdürlük, çekicilik sıcaklığında koca bir fark olmayacağını de açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde gün batısı ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir itidalli kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Soluk, havada “gizil tehlike durumu”na bel ediyor. Hesap Pusulası edilen meteorolojik hikâye olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat üstüne tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: