MERVENUR’U İPLE BOĞUP, FOLYOYA SARAN SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

ANTALYA’üstelik 4,5 kamer boyunca kayıp adına aranırken, binanın çatısında folyoya sarılı cesedi kâin Mervenur Çelik’ı (20) iple boğduğu ortaya çıkan Cüneyt Akyol, ağırlaştırılmış mülk boyu kodes cezasına mahkum edildi. Duruşma sonrası gözyaşlarıyla açıklama işleyen esas Güler Çelik, ‘İçimin yara sönmedi amma biraz hafifledi” dedi.

Antalya’da, 19 Ekim 2020’birlikte, arkadaşıyla buluşacağını söyleyerek evden ayrıldıktan bilahare detaylı süre bili alınamayan, o çağ 20 yaşında olan 1 bala annesi Mervenur Polat ile ilgili hesaplı soruşturmada izleme ve dinleme sonucu polis, 7 Mart 2021’birlikte Cüneyt Akyol’u gözaltına aldı. Akyol, sorgusunda Çelik’ın cesedinin yerini söyledi. Akyol’un vadi göstermesiyle Muratpaşa ilçesinde kendi ailesinin oturduğu apartmanın bina katında Polat’ın folyoya sarılı camit bedeni bulundu. Çelik’ın cesedi, Antalya Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

NASIL ÖLDÜRDÜĞÜNÜ ANLATTI

Cüneyt Akyol, ifadesinde, Mervenur Çelik’ı nasıl öldürdüğünü anlatırken “Mervenur’a ‘Gökhan seninle ilişkiye görmek istiyor’ dedim. Mervenur üzerindeki kıyafetleri çıkarttı. Ben birlikte madun katta duran Gökhan’a ‘Hadi gel; Merve, seni bekliyor’ diye seslendim. Gökhan’dan karşılık alamadım. Gökhan gitmişti. Gökhan gelmeyince Mervenur, beni aşağılamaya başladı. bir anda kendimi kaybederek sepet ucuna sadık çamaşır ipini Mervenur’un boynuna doladım ve üstüne basarak boğarak öldürdüm sonraları dahi Mervenur’un cesedini evvel aş damı lavabosunun altına koydum. Arkası Sıra evde bulunan bürgü, bezler, çuval, halı ve düzme streçle sardım” dedi.

KARDEŞİ, DÖVMESİNDEN TEŞHİS ETTİ

Mervenur Polat’ın çürüyen cesedini ise erkek kardeşi, parmağındaki kurdele ile kolunun iç kısmında adının bağlanmış olduğu, tefessüh zımnında ‘Merve’si silinmiş hemen ‘Nur’u kalan dövmeden canlandırma etti. Polis olayla ilişik Ferdi T., Halil İbrahim Ş., Ermiş Kaya, Gökhan Hamurcu, Süleyman Gülten ve Z.U.’yu gözaltına aldı. Cüneyt Akyol ile özge 6 münasebetsiz, emniyetteki işlemlerinin peşi sıra adliyeye gönderme edildi. Şüphelilerden Z.U. ve Süleyman Gülten, savcılıktan serbest kalırken, diğer 5 yabansı tutuklandı. Gökhan Hamurkâr, Halil İbrahim Ş. ile Ferdi T. bile henüz bilahare itiraz üstüne tutuksuz yargılanmak amacıyla başıboş kaldı.

SANIKLAR HAKİM KARŞISINDA

Antalya 4’üncü Kısık Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık duruşmaya vakfedilmiş sanıklar Cüneyt Akyol ve Eren Kaya, cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Tutuklanmadan sanık Süleyman Gülten ile şikayetçiler ve taraf avukatları murafaa salonunda hazır bulundu. Mütalaaya cebin savunma yapan Süleyman Gülten, beraatini arzu etti.

Maznun Aziz Kaya, suçsuz olduğunu ati sürerek, ‘Tek suçum, kusurlu yerde hatalı zamanda çıkmak” dedi.

Sanık Cüneyt Akyol ise ‘Tasarlayarak öldürmedim. Cinsel saldırıda bulunmadım. Metal konu kullandığım üzere o an anca gelişti. Ailesinden gene gine defo dilerim” diye konuştu.

Mervenur Çelik’ın annesi Güler Çelik dahi sanıkların sunma yavaş şekilde cezalandırılmasını istediğini söyledi.

DAVADA DEĞIŞMEYEN VERİLDİ

Maznun ve yan avukatlarının savunmalarından sonradan duruşmaya verilen aranın peşi sıra mahkeme heyeti, kararı açıkladı. Sanık Cüneyt Akyol’a ‘canavarca hisle ezinç çektirerek kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış dirlik boyu kodes cezası, ‘nitelikli tensel akın’ ve seksüel saldırış ile mızrap ticareti suçlarından bütün 17 yıl ceza verildi. Vakfedilmiş sanık Ermiş Kaya’ya ‘eroin ticareti’nden 10 yıl, tutuksuz maznun Süleyman Gülten’e ‘delilleri karartma’ suçundan 4 yıl hapishane cezası verildi. Ayrıksı sanıklar ise beraat etti.

‘CİĞERİMİ KOPARDILAR’

Mahkeme sonrası Mervenur Polat’ın ailesi ve avukatı açıklamalarda bulundu. Temel Güler Çelik, gözyaşlarıyla ‘Az Buçuk içim hafifledi. Henüz ciğerim yanıyor. Benim bir nebzecik torunumu bikes bıraktılar. İçimin ateşi sönmedi ama az buçuk hafifledi. Yavrumu elimden aldılar. Ego elimi da kaldırmamıştım. Hayatını elinden aldılar. Ciğerimi kopardılar. Benden şiddetli olsunlar. Bilcümle adalete güvendim, güveniyorum. Kararı veren herkesten Tanrı razı olsun” diye konuştu.

Ağababa Atilla Çelik ise ‘Sonuca sevinçliyim ama geride benzeri bala bıraktı. Eşime, ‘anne’ diyor. Torunum annesinin öldüğünü üstelik biliyor. Doğruluk yerini buldu. Biraz olsun rahatladım” dedi.

OĞLUNA PSİKOLOGLAR EŞLİĞİNDE ÖLDÜĞÜ SÖYLENMİŞ

Mervenur Polat’ın avukatı Buğur Hakan Oğuz, ‘Mervenur Polat haddinden fazla genç yaşında katledildi. Konunun arz nazik dramı ise 8 yaşındaki evladı. Mervenur’un annesi ve babası torunlarına bakıyor. Oğlu 1 yıl süresince annesinin öldüğünü bilmiyordu, söyleyememiştik. en üst psikologlar huzurunda söyledik” dedi.

İNDİRİM UYGULANMADI, İÇİMİZİ SERİNLETEN DEĞIŞMEYEN’

Bu süreçte lüzum kıya göz amirliği lüzum adli makamların çokça ceht sarf ettiğini vurgulayan Oğuz, ‘1,5 yıldır davamız sürüyordu. Davada yargılanan 6 maznun vardı. Bunların baş kahramanları ukubet aldı. Ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. Bu anlamda tek iskonto yapılmaması, bizim amacıyla muştulu ayrımsız malumat oldu. Değişik 3 maznun beraat etti. Bunun üzere art mahkeme kararı yollarına başvuracağız. Şu dakika amacıyla herkesten Cenabıhak razı olsun diyoruz. Duruşma heyeti içimizi serinletecek değişmeyen verdi” diye niteleyerek konuştu.Share: