Zayi adına aranan Mervenur’u iple boğup, folyoya sarmıştı! Cinayet anını anlatan sanık ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı

Antalya’dahi, 19 Teşrinievvel 2020’dahi, arkadaşıyla buluşacağını söyleyerek evden ayrıldıktan sonra tafsilatlı müddet bili alınamayan, o dönem 20 yaşında olan 1 bala annesi Mervenur Polat ile ilişik planlı soruşturmada izleme ve dinleme sonucu polis, 7 Mart 2021’birlikte Cüneyt Akyol’u gözaltına aldı. Akyol, sorgusunda Çelik’ın cesedinin yerini söyledi. Akyol’un yer göstermesiyle Muratpaşa ilçesinde kendi ailesinin oturduğu apartmanın çatı katında Çelik’ın folyoya sarılı cansız bedeni bulundu. Polat’ın cesedi, Antalya Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

NASIL ÖLDÜRDÜĞÜNÜ ANLATTI

Cüneyt Akyol, ifadesinde, Mervenur Çelik’ı zahir öldürdüğünü anlatırken “Mervenur’a ‘Gökhan seninle ilişkiye koymak istiyor’ dedim. Mervenur üzerindeki kıyafetleri çıkarttı. Ego da alt katta duran Gökhan’a ‘Hadi gel; Merve, seni bekliyor’ diyerek seslendim. Gökhan’dan yanıt alamadım. Gökhan gitmişti. Gökhan gelmeyince Mervenur, beni aşağılamaya başladı. bir anda kendimi kaybederek sepet ucuna sınırlı çamaşır ipini Mervenur’un boynuna doladım ve konusunda basarak boğarak öldürdüm sonra bile Mervenur’un cesedini önceki mutfak lavabosunun altına koydum. Peşi Sıra evde bulunan bürgü, bezler, çuval, halı ve düzme streçle sardım” dedi.

KARDEŞİ, DÖVMESİNDEN TEŞHİS ETTİ

Mervenur Polat’ın çürüyen cesedini ise koca kardeşi, parmağındaki kurdele ile kolunun çöz kısmında adının yazılı olduğu, çürüme zımnında ‘Merve’si silinmiş hemen ‘Nur’u mütezayit dövmeden kişileştirme etti. Polis olayla ilgilendiren Ferdi T., Halil İbrahim Ş., Ermiş Kayaç, Gökhan Hamurkâr, Süleyman Gülten ve Z.U.’yu gözaltına aldı. Cüneyt Akyol ile ayrıksı 6 suratsız, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye atıf edildi. Şüphelilerden Z.U. ve Süleyman Gülten, savcılıktan erkin kalırken, özge 5 kaka tutuklandı. Gökhan Hamurkâr, Halil İbrahim Ş. ile Ferdi T. da elan sonradan itiraz üstüne tutuklanmadan yargılanmak üzere azade kaldı.

SANIKLAR HAKİM KARŞISINDA

Antalya 4’üncü Okkalı Ukubet Mahkemesi’nde tanıdık duruşmaya mevkuf sanıklar Cüneyt Akyol ve Eren Kayaç, cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Tutuksuz maznun Süleyman Gülten ile şikayetçiler ve yan avukatları murafaa salonunda hazır bulundu. Mütalaaya alın defans işleyen Süleyman Gülten, beraatini talep etti.Maznun Muazzez Kayaç, suçsuz olduğunu ati sürerek, “Yegâne suçum, yanlış yerde falsolu zamanda bulunmak” dedi. Sanık Cüneyt Akyol ise “Taammüden öldürmedim. Eşeysel saldırıda bulunmadım. Eroin konu kullandığım üzere o dakika öyle gelişti. Ailesinden gine yine özür dilerim” diyerek konuştu. Mervenur Çelik’ın annesi Güler Polat bile sanıkların genişlik kısık şekilde cezalandırılmasını istediğini söyledi.

DAVADA DEĞIŞMEYEN VERİLDİ

Maznun ve yan avukatlarının savunmalarından sonra duruşmaya sunulan aranın ardından mahkeme heyeti, kararı açıkladı. Maznun Cüneyt Akyol’a ‘canavarca hisle işkence çektirerek isteyerek öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası, ‘nitelikli seksüel ofans’ ve tensel geveze ile uyuşturucu ticareti suçlarından toplam 17 sene ukubet verildi. Vakfedilmiş maznun Eren Kayaç’ya ‘maden ticareti’nden 10 yıl, tutuklanmadan maznun Süleyman Gülten’e ‘delilleri karartma’ suçundan 4 yıl delik cezası verildi. Özge sanıklar ise beraat etti.

“CİĞERİMİ KOPARDILAR”

Duruşma sonrası Mervenur Polat’ın ailesi ve avukatı açıklamalarda bulundu. Temel Güler Çelik, gözyaşlarıyla “Biraz içiş hafifledi. Daha ciğerim yanıyor. Benim bir nebzecik torunumu öksüz bıraktılar. İçimin ateşi sönmedi ama az buçuk hafifledi. Yavrumu elimden aldılar. Ben elimi birlikte kaldırmamıştım. Hayatını elinden aldılar. Ciğerimi kopardılar. Benden dağ olsunlar. Bilcümle adalete güvendim, güveniyorum. Kararı veren herkesten Allah razı olsun” diyerek konuştu. Cet Atilla Polat ise “Sonuca sevinçliyim ama geride benzeri çocuk bıraktı. Eşime, ‘anne’ diyor. Torunum annesinin öldüğünü birlikte biliyor. Türe yerini buldu. Biraz olsun rahatladım” dedi.

“OĞLUNA PSİKOLOGLAR EŞLİĞİNDE ÖLDÜĞÜ SÖYLENMİŞ”

Mervenur Çelik’ın avukatı Buğur Kağan Oğuz, “Mervenur Çelik çokça tüvana yaşında katledildi. Konunun yer iri dramı ise 8 yaşındaki evladı. Mervenur’un annesi ve babası torunlarına bakıyor. Oğlu 1 sene boyunca annesinin öldüğünü bilmiyordu, söyleyememiştik. en üst psikologlar huzurunda söyledik” dedi.

“İNDİRİM UYGULANMADI, İÇİMİZİ SERİNLETEN DEĞIŞMEYEN”

Bu süreçte lüzumlu kıya departman amirliği lüzumlu adli makamların çok ceht sarf ettiğini vurgulayan Oğuz, “1,5 yıldır davamız sürüyordu. Davada yargılanan 6 maznun vardı. Bunların saksı kahramanları ceza aldı. Ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. Bu anlamda hiçbir indirim yapılmaması, bizim amacıyla müjdeli benzeri bilgi oldu. Gayrı 3 sanık beraat etti. Bunun amacıyla kayırıcı hüküm yollarına başvuracağız. Şu an üzere herkesten Tanrı razı olsun diyoruz. Duruşma heyeti içimizi serinletecek karar verdi” diye konuştu.Share: