Mersin Ağacı Büyükşehir’den Mutlu 279 Yetiştiriciye, Yüzdelik 50 Hibeli Ağızotu Desteği

Sazak Büyükşehir Belediyesi, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden çevre ağırlık ayrımsız dönemden güzeşte büyükbaş efsanevi yetiştiricilerine müzaheret etmek için yüzde 50 hibeli darı flake yemleme dağıtımına başladı. Silifke’dahi başlayan dağıtım, Mut ilçesinde bitmeme etti.

Dağıtım töreninde bir müzakere özne Zirai Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, “Mut ilçemizde, 45’i karı tutmak için 279 üreticiye bu pres zamanlarında 223 bin 400 kilo darı flake yem desteğini sağlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi yerine, tarım sektörünün yaşamış olduğu sorunları ayrımsız nebze de olsa kısaltmak için, tarımın gelişigüzel dalına bindi olmaya çalışıyoruz. Büyükbaş efsanevi yetiştiricilerine bu sene, süt sığırcılığında enerji değeri yüksek, aynı zamanda sindirilebilirliği olağan olması sebebiyle akdarı flake yem desteğini seçtik” dedi.

“YETER Kİ ÜRETMEKTEN VAZGEÇMEYİN”

Tevzi törenine katılan Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Sedir Üyesi Selahattin Aslan, düzenli toplum olmanın öneminden hezel ederek başladığı konuşmasını, “Sazak Büyükşehir Belediyesi’nin hayvancılığı ve tarımı sübvansiyon diye niteleyerek bire bir görevi namevcut. Ama Başkanımız Vahap Seçer; üreticinin bu zor süreçte yanı sıra olunması ve birlikler veya kooperatifler marifetiyle üretimin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Vahap Başbuğ bekâr hayvancılık alanında değil; sulama, amut, ve ekipman üstüne da her devir üreticilerin yanında oldu. Yanında olmaya üstelik devam edecek. Yeter ki sizler üretmekten vazgeçmeyin” diyerek noktaladı.

DEMİRBAŞ: “SÜT İNEKÇİLİĞİ ŞU ANDA DİBE VURMUŞ VAZİYETTE”

Sazak Maya Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş de “Ekincilik ve hayvancılık alanında haddinden fazla donuk tıpkısı dönemden geçmekteyiz. Hele hayvancılıkta benzen inekçiliği şu anda dibe vurmuş vaziyette. Tığ da müstahsil temsilcileri yerine, nereden bindi alabilirsek, oraya gidip müracaatta bulunuyoruz. Bu konuda birlikte Zirai Hizmetler Dairesi Başkanlığı akdarı flake dağıtım projesini oluşturdu. Müstahsil ile kurumlar beyninde aynı köprü vazifesi görüyoruz. Bunu bildirme iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza sonsuz teşekkür ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır Kar, “Yemin çokça fiyatlı olduğu bu dönemde, Başkanımız Vahap Seçer’e vermiş olduğu desteklerden yağlık teşekkür ediyorum” dedi.

Mut Kemenli Kooperatif Başkanı Abdulkadir Kayaç ise tarımda ve hayvancılıkta çokça el günlerden geçtiklerini vurgulayarak Başbuğ Seçer’in bu desteğinin hayvancılığa kocaman katkılar sağladığını rapor etti.

YETİŞTİRİCİLER, DESTEKTEN DOLAYI MUTLU

20 yıldır sığır yetiştiriciliği yaptığını belirten Veysel Döşlü, desteğin kendileri için oldukça manidar olduğunu belirterek, “Girdi maliyetleri faziletli. Sütle yem girdileri benzeri değil. Yıllardır hep çekiyoruz bunu. O yüzden filhakika bu hareket azalmaya başladı. 10 efsanevi yetiştiren 5’e indiriyor ahit geçtikçe. Girdiler faziletkâr olduğu için, bu tuhaf desteklerin olmasını istiyoruz” dedi.

Yaklaşık 15 yıldır hayvancılıkla geçindiklerini dile getiren Hasan Pantık, “Hayvancılığın bitme noktasına mevrut olduğu bu zamanda, böyle bire bir destek çok sevinme verici. Mut ilçesinde çokça çetin şekilde hayvancılık vardı. Mandıralara mahiye 50 titrem süt gidiyorsa, şu anda ihtimal 10 tona kadar düşmüştür. Girdi maliyetleri artarken, benzen fiyatları düşmekte yahut çakılı bırakılmakta. Hayvancılık biterse, sonumuz mukavemetli çöz açıcı değil” diye konuştu.

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi’nin tekmil imkanlarıyla üreticilerin birlikte olduğunu dile getiren hayvan yetiştiricisi Zeki Fert, “Hep yanımızdalar. Sıhhatli olsun, var olsun Vahap Başkanımız. Cansiparane çalışıyor. Büyükşehrimiz değme konuda elinden geldiği büyüklüğünde bize destek sağlamaya çalışıyor” dedi.

Aile işletmelerinin olduğunu belirten Ramazan Özgök ise “Ülkemizin hayvancılık üstüne daraç boğazda olduğu bugünlerde hakeza bire bir hizmetin verilmesi, bizim adımıza çokça mebzul. Belediyelerin üreticileri desteklemesi haddinden fazla iyi. Üreticimiz inşallah böyle güzelce desteklerle, bir nebze olsun bu ensiz boğazdan kurtulacak”  diyerek konuştu.

Share: