Mehmet Büyükekşi: “Bilcümle veriler, sistemimizin akıllıcasına yolda çalışmaya başladığını gösteriyor”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükeşki, MHK Ağustos Kocaoğlan Terbiye Semineri’nde yaptığı açıklamada, “Tekmil veriler, sistemimizin makul yolda çalışmaya başladığını gösteriyor” dedi.

Minval Yargıcı Kurulu marifetiyle planlı MHK Ağustos Kocaoğlan Eğitim Semineri, TFF’nin Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Terbiye Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Seminerin açılış törenine Türkiye Futbol Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Başkan Vekilleri Uğur Katarakt, Yusuf Günay ve Sert Orhan, Idare ve İcra Yerleşmiş Üyeleri Müslüm Özmen ve Ulu Düşmez, Genel Sekreter Paha Kardaş, MHK Başkanı Sabri Çelik, MHK Danışmanı Hugh Dallas, MHK Üyeleri, Süper Tabur Hakemleri ve Videoteyp Koruyucu Hakemleri katıldı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Spor Göt Süper Tomar’üstelik önceki iki haftanın değerlendirildiği seminerde yaptığı açılış konuşmasına 2022-23 ayak topu sezonunun Türk futbolunun umum paydaşlarına körpe olmasını arzu ederek önceden, “Umum sporcularımıza ve hakemlerimize metin ve başarılı aynı zaman diliyorum. Zaman MHK başkanımız sayın Sabri Çelik ve UEFA yargıcı oturmuş başbuğ yardımcısı bir zamanda TFF’nin yeni MHK Danışmanı Hugh Dallas ile gelişigüzel koskocaman tıpkısı seminerimizi geliştirmek amacıyla burada toplanmış bulunuyoruz” dedi.

“Hugh Dallas nazik kurum duyduğumuz bir ayak topu adamı”

Ayak Topu Federasyonu’nun yeni MHK Danışmanı Sayın Hugh Dallas’ın Bolu’birlikte gerçekleştirilen önceki hakem eğitim seminerine rahatsızlığı nedeniyle alarga angajman ile karışmak zorunda kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu vesileyle kendisine bir kez daha esbak olsun dileklerimi iletiyor ve aramıza ömre bedel geldiniz diyorum” dedi.

TFF’nin yıpranmamış MHK Danışmanı ve eğitmeni Hugh Dallas’ın Bolu’da gerçekleştirilen geçmiş seminere rahatsızlığı dolayısıyla alarga angajman ile süzülmek zorunda kaldığını hatırlatan Büyükekşi, “Zaman aramızda kendisine tıpkı kere daha görklü geldiniz diyorum. Hugh Dallas global ayak topu dünyasında kebir bire bir yeri olan ve danışmanımız olmasından de balaban hava duyduğumuz ayrımsız futbol adamı” ifadelerini kullandı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi sözlerini şöyle sürdürdü: “Birkaç mecmu ile onu sizlere öncelemek istiyorum. Hugh Dallas 1988 yılında o zamanki Yürek Galipleri Kupası’nda evvel uluslararası maçını yönetmiş, son paye büyük ayrımsız hakem eğitmeni. Sonrasında 1996 yılında ABD’de gerçekleştirilen 1996 Yaz Olimpiyatları’yla başlayarak 1998 ve 2002 Acun Kupaları ve 2000 yılı Avrupa Şampiyonası üzere futbolun küresel anlamda en üst dozaj seviyedeki organizasyonlarında başarıyla hakemlik yapmıştır. Kendisi çalışkan ayak topu hakemliğini bıraktıktan sonra birlikte UEFA Yargıcı Komitelerinde fariza alarak Avrupa futbolunun en son merciinde cesim roller üstlenmiştir. “2019 yılından bu yana birlikte UEFA Yargıcı Komitesi Başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Ego İngilizce ona, “Welcome to are family Hugh” diyerek yine buradan, onun dilinden davet etmek istiyorum.”

“Halihazırda çalışan bu cümle bugünden yarına bilcümle elan bol olacak”

Lüzum namzetlik döneminde gerekse göreve geldikleri önce günden bu yana TFF yerine temel amaçlarından birinin Süper Loda ayraç değerini yukarıya sarmak, sahadaki futbolun ve Fair-Play’in konuşulduğu, izleyenlerin tabiat aldığı tıpkı futbol atmosferi bina etmek için yola çıktıklarını belirterek, “Bunu gerçekleştirmek ortamında futbolun en eke unsurlarından biri hakemlerimizle ilişkin düzenlemeleri düzeltme ve ihya çalışmalarıyla işe başladık. Vaadimiz aklık dinamik, akıllardaki istifham işaretlerini kaldıracak, futbolseverlerin güvenini kazanacak, itiraz edenlerin da itimat edecek ayrımsız hep kurmaktı. Bunun içinde hakem hem kişi tecrübemiz hem bile eksiksiz paydaşlarımızın katkılarıyla kaliteli ve sürdürülebilir bir ayak topu standardı oluşturmak amacıyla kolları sıvadık. Halihazırda çalışan bu bütün bugünden yarına bütün elan iyi olacak. Bu bire bir proses ve hepimizin sabrına ihtiyaç var amma haddinden fazla geçenlerde zaman ağız dalaşı konusu olan birçok husus ölçülebilir, ispatlanabilir… Bugün yapılan veriler sebebiyle ortadan kalkacak temas öz çok kilitsiz küreksiz, anlaşılır ve diyapozitif olacak. Sonunda hepimiz futbolun güzelliklerinin haddinden fazla elan fazla yargıcı hatalarının bile haddinden fazla elan az konuşulduğu benzeri ortamı yakalamış olacağız” diye konuştu.

“Saha ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık”

Federasyon yerine yaptıkları yeryüzü kocaman iyileştirmelerden birinin VAR ile ilişik olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Biliyorsunuz, dünyadaki bildirme mebzul altyapılarından birine erbap olduğumuz VAR, teknik olanaklarımızı dahi bu sene elan dahi güçlendirdik. Kayran ve VAR hakemlerimizi birbirinden ayırdık. Yargıcı VAR iletişimini uluslararası VAR protokolünde belirtildiği gibi minimum düzeye indirip elden yarar odaklı diyaloğa dönüştürdük. Sonunda asgari engelleme azami kâr diyebileceğimiz yapı tasarladık” ifadelerini kullandı.

“Sayısal tayin sistemimizi hayata geçirdik”

Kurmaya çalıştıkları yapının ligin evvel 2 haftasında faziletli tıpkı feyiz ile işlemesinin üstelik akilane yolda olduklarının bildirme fena hâlde kanıtı olduğunun altını çizen TFF Başkanı Büyükekşi sözlerini söyle sürdürdü:

“Farklı yandan hakem atamalarını kişisel inisiyatiflerin büsbütün dışına çıkaran dijital atama sistemimizi hayata geçirdik. Ligin önceki haftasında bu yana kül hakem atamalarımız sayısal müşahit raporlarının sisteme girilmesine güvenerek algoritmanın yaptığı yorum neticesinde gerçekleştiriliyor. Hakem atamaları federasyonumuzda evet bile MHK’da mevcut kişilerin inisiyatifleriyle değil, dijital sistem marifetiyle algoritmatik değerlendirmelere göre gerçekleşiyor. Altını yemek istiyorum. Ferdî nasıp yapılmıyor, algoritmatik adına yapılıyor bu atamalar. Bunu kamuoyu yoluyla kesinlikle akıllıca kendisine bilinmesini istiyoruz. ‘Şu hakemi istiyoruz, bulunmayan bu hakemi istemiyoruz’ şeklindeki çağrılar bizde kesinlikle karşılık bulmaz arkadaşlar. Hakeza benzeri özdek namevcut. Bizim sistemimiz bunlara müsaade vermiyor. Sistemin tamlık mergup düzeyde çalışması için benzer olduğu kadar çok veriye ihtiyacımız var. daha çok maç oynandıkça, henüz fazla analiz olanaklı olacak elan fazla elimizde big veri dediğimiz bilgi olacak.”

“Bu iyicene sisteme biraz zaman tanımanızı ve güvenmenizi kâm ediyorum”

Elan ligde 2. haftanın geride kaldığını hatırlatan Mehmet Büyükekşi, “Bu evire çevire sisteme biraz devir tanımanızı ve güvenmenizi sizlerden kâm ediyorum. Futbolun geleceği üzere çokça heybetli bir etap atıyoruz. Herkesin desteğine ve sabrına ihtiyacımız var. Ayrıca sistemin gelişimine rastgele açıdan eklemek amacıyla İstanbul Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzaladık. Hakemlerimiz için nefis kıymetlendirme ve yetenek ihya programlarını başlattık. Hakemlerimizin Bolu’dahi yapılan testlerinin sonuçlarını üniversite hocalarımız ile alay malay değerlendiriyoruz. Bu sonuçlar üzerinden hakemlerimizin performanslarını en son düzeye nüfuz etmek amacıyla bireysel eğitimlere bile hep beraber başlıyoruz. Hakemlerimizin bireysel gelişmelerine bu yolla katkı sağlarken tıpkısı yandan üstelik yetenekleri dünyaca bilinen ve şu anda aramızda b ulunan Hugh Dallas kadar çokça tecrübeli isimlerle ince soluklu işbirliklerini yapıyoruz. Tam bunlarla birlikte Süper Öbek hakem havuzumuzu bollatmak için bile eskimemiş tıpkı emek başlattık. Buna göre 1. öbek hakemlerimizden dijital hakem nasıp sisteminde uyguladığımız kriterlerimize uyan hakemleriz dahi önümüzdeki günlerde Süper Loda listemize dahil söylemek istiyoruz” dedi.

“Hakemlerin değişmeyen kalitesini tezyit etmek, hakemlerin değil, oyunun konuşulduğu benzeri futbol ihdas etmek için bu haddinden fazla taraflı çalışmaları yürütürken kamu kulüp başkanlarının, yöneticilerden, teknik direktörlerden ve futbolculardan hakemlerimizle ilişkin açıklamalarında hesap ve daha şişman aynı tenkit lisanı ve çıdam arzu ediyorum” diyen Büyükekşi, “Ihvan çıdam. Çünkü bu sürecin böylecene hepimiz el ele verirsek çok daha ferah tıpkı futbol performansı birlikte yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

“Süper Grup’in işaret değerini artırmalıyız”

Süper Tabur’in işaret değerini kesinkes artırmalarını gerektiğinin altını çizerek, “Bunun süresince oyunumuzun kalitesini yukarıya akilane taşımamız gerekiyor. Geçtiğimiz 2 haftanın başarım değerlendirmesi az buçuk sonra sizlerle gelişigüzel burada yapacağız. Ego hakemlerimize haddinden fazla teşekkür ediyorum. Hakemlerin yetişek seminerinden kudretli çıkmasını istiyoruz. Biz sizlere güveniyoruz, sizler birlikte bize güvenin. Hakemlerimizin bu konudaki performansı bizim açımızdan çokça balaban” diye niteleyerek konuştu.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Süper Takım’in 4. haftasından itibaren MHK Başkanvekili Misyon Ilgaz ile MHK Hakem Danışmanı Hugh Dallas’ın, seçkin hafta salı haset editör kuruluşla belirlenen tıpkısı saatte haftanın hakem performanslarını görüntülü kendisine değerlendireceklerini belirtti.

Seminerde ayrıca TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin beraberinde MHK Başkan Vekili Gaye Ilgaz ve MHK Yargıcı Danışmanı Hugh Dallas, matbuat mensuplarına hakem performansı ve yapılan çalışmalarla ilgili hikmet verdi – İSTANBUL

Share: