Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyünde şişko barhana başladı

Bolu’üstelik 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı Yuva köyünde hayat dolu vatandaşlar zehirlenme korkusuyla evlerini terk ederek, kent merkezine yerleşmeye başladı. Köyde yaşamaya devam edenler çözüm bulunmasını isteyerek, yaşadıklarını gözyaşları zarfında anlattılar.

Bolu merkeze vabeste Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın akıbet günü itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 kişi öldü, 141 kişi da hastanelerde tedavi altına makbuz. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin peşi sıra taburcu edilirken, tedavileri devam edenlerin beyninde entübe edilen ve ağır bakımda dirim mücadelesi verenlerden mebzul haber bekleniyor. Köyde kâin su depolarında yapılan günahsızlık ve klorlama çalışmalarının ardından vatandaşların evlerine sular yeniden verilmeye başlamasına rağmen suların içme suyu adına kullanılmaması isteniyor.

Köyde ezilmişlik bilgili

Zehirlenme vakalarındaki artışlar ve zehirlenen vatandaşların durumları köyde yaşayanları rahatsız ediyor. Kanalizasyon suyunu kullanamayan ve ocumak komple günler canlı vatandaşlar, köyden kent merkezine göç etmeye başladı. Sessizliğin bilge olduğu Yuva köyünde artan vatandaşlar ise esasen bozuk günlerine dönmeyi bekliyorlar.

“Elimi suya süremiyorum”

dizanteri ve kusma şikayetiyle gittiği hastanede tedavi gördükten sonraları taburcu edilen Fatma Keskinkılıç (70), “İçim abat değil. Suya elimi birlikte süremiyorum. Korkuyorum. Amade suyla banyo yapıyorum. Amade suyla banyo ne büyüklüğünde tamam. Bunu kim yaptıysa bulunmasını istiyorum. Hep taşındı. Kimseler bulunmayan. Burada kalsalar hangi yapacaklar? Bozuk suyu mu içecekler? Ben birlikte taşınalım diyorum. Ne yapacağımızı ben dahi bilmiyorum. Sülale alsak paramız yok. Ocak kirası çokça fiyatlı” dedi.

Gözyaşlarını tutamadı

“Benim gelinim, torunum ölseydi hangi yapardım?”

Torunu ve gelininin de hasta olduğunu gözyaşları süresince anlatan Seher Kavcıoğlu (74), “Ben buraya geleli 40 sene oldu. Hakeza tıpkısı özdek görmedim. Ne olacak bu mahallenin muattal? Üst ve Adi Yuva’üstelik tıpkı öz olmuyor de burada neden oluyor? Bunun tıpkısı nedeni var. Bir öz yaptılar. Budun kiraya gidiyor. Kiraya gidebilecek var, gidemeyecek var. Ben kiraya gitsem zahir ödeyeceğim? Karşıdaki yandaki gitti. Yukarıdaki gidecek. Müstecir vardı gitti. Milletin çocukları 1 aydır Ankara’bile. Benim torunum, gelinim pestil oldu. Hepimiz birey taşıyoruz. Benim torunum, gelinim ölseydi ne yapardım? Cümle evini satıp gitmeye karar verdi. Köyden cenaze çıkma üzere ağızsız kaldı. Oğlum sabahleyin işten geldi, cağ yapmadan yattı yavru. Su gelmiyor. 1 haftadan beridir su yok. Çaypınar köyünde kızım var. Oradan doldurduk suları. Taşıma suyla ne zamana büyüklüğünde dümen edeceğiz?” diye konuştu. – BOLU

Share: