Kırıkkaleli çiftçilere soy sop ve saf kovanı desteği

Kırıkkaleli çiftçilere soy sop ve münezzeh kovanı desteği

KIRIKKALE – Kırıkkale’üstelik çiftçilere makarnalık ve ekmeklik buğday tohumu dağıtıldı. Üreticilere birlikte katışıksız kovanı ve bal som makinesi desteği verildi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile KOP Nahiye Kalkınma İdaresi destekleriyle Kırıkkale Valiliği koordinesinde İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla 915 çiftçiye, 270 ton sertifikalı ekmeklik ve makarnalık buğday tohumu dağıtıldı. Üreticilere birlikte katışıksız kovanı ve bal halis muhlis makinesi desteği verildi. Törende konuşan Ilbay Bülent Tekbıyıkoğlu, tarım sektörünün yer mühim ve sunu ciddi sektörlerin başında düz aldığını söyledi.

İnsanoğlunun artımlı topraklara, gıdaya ve nimete aksetmek için birbirleriyle cenk ettiğini ve hicret etmek yerinde kaldıklarını tabir eden Tekbıyıkoğlu, “Bizim ortamında Türk devleti zarfında ekincilik alanı haddinden fazla eşsiz alandır. Biryandan Baykarlar biryandan Bayraktarlar gökyüzünde süzülürken, biryandan TOGG’lar bizim karayollarımızda tayf alırken, biryandan da çiftçiliğimizi ve tarımımızı yükseltmek amacıyla elimizden geleni yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Tekbıyıkoğlu, “Valiliğimizin, KOP idaremizin ve aynı zamanda bakanlığımızın de desteğiyle 2022 yılının başında tahminî 250 çiftçimizi destekledik. Şimdide bile 265 üreticimize 125 titrem sertifikalı makarnalık buğday tohumu dağıtacağız ve 5 bin dönümlük alanda bile ekimini gerçekleştireceğiz. Yine kaliteli ve artağan ekmeklik buğday yetiştiricinin yaygınlaştırılması projesiyle da 650 üreticimize 145 titrem sertifikalı paketlemek tohumunu dağıtacağız. Yani bin üreticimizi desteklemiş olacağız” diye konuştu.

Arıcılığın birlikte bulunmaz bir kayran olduğunu tamlayan Tekbıyıkoğlu, “Arılar tabiatın adeta işçileri. Arıları yeryüzünden çektiğimiz antlaşma nerdeyse zevk tek vazifesini tamamlayamıyor. O yüzden valiliğimiz ve KOP idaresinin da destekleri oldu. Heybetli tıpkısı miktarda üstelik kovanı hep beraber dağıtacağız” dedi.

Share: