Katar’da Acun Kupası sonrası Türk yatırımcıları üzere heybetli fırsatlar olacak

Türkiye- Tren İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu, “Tren’üstelik Acun Kupası’nın tamamlanmasının arkası sıra inşaat yatırımlarının sürat kazanması bekleniyor. Bu kullanılmamış envestisman döneminde Türk müteahhitlere bile artık görev verilmesi oranlama ediliyor” dedi.

Acun Kupası’yla gündemde olan Katar, sektörel gelişim ve yatırım fırsatları barındırıyor. Ülkenin akıbet dönemdeki turizm odaklı stratejiyle Türk yatırımcılarının rotasına girebileceği konuşuluyor.

Dış Konuşu İlişkiler Yerleşmiş (DEİK) Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı Başar Arıoğlu, iktisat dergisi Ekovitrin’in Son Teşrin sayısına hususi açıklamalarda bulundu. Şimendifer’ın Türk yatırımcıların gözdesi haline geldiğini belirten Arıoğlu, “Katar’de Dünya Kupası’nın tamamlanmasının arkası sıra yapım yatırımlarının hız kazanması bekleniyor. Bu bakir envestisman döneminde Türk müteahhitlere de bundan sonra fariza verilmesi hesap pusulası ediliyor” dedi.

Katar Özel Dosyasında antrparantez, Katar Ankara Büyükelçisi Şeyh Muhammed Bin Nasır Bin Jassim Al Sani, DEİK Türkiye-Tren İş Konseyi Başkan Yardımcıları Ömer Seyfi Aktülün ve Hüseyin Bozdağ’ın açıklamaları yer alıyor.

Dergiye konuşan Başar Arıoğlu, “İki talih arasındaki ticari ilişkileri incelediğimizde, Türkiye Tren ile olan ticaretinde 2015 yılından itibaren net ihracatçı konumuna ulaştı. 2016 yılına kadar 750 milyon dolar seviyesinde olan dış tecim hacmi 2017 yılı itibarı ile 1 milyar dolar seviyesine yükseldi. 2018 yılından bilahare ise, Şimendifer’a olan ihracatımız 1 bilyon dolar seviyesinin üzerine çıkmasıyla dış ticaret hacmimiz 1,6 milyar dolar seviyelerini gördü. Covid-19 salgını ile birlikte tecim hacmi 1,3 bilyon dolara geriledi. Fakat Şimendifer’a olan ihracatımız tekrar 1 bilyon dolar üstünde gerçekleşti ve tıpkı yılda ithalatımız ise 301 milyon dolar oldu. 2021 yılı itibarı ile güçlenen ilgiler ticarete de yansımış ve ihracatımız 1,1 milyar dolar, ithalatımız ise 568 milyon dolar kendisine gerçekleşti. Böylecene 1,7 bilyon dolar dış ticaret hacmi ile son zamanların sunu erdemli seviyesi yakaladı. 2022 yılının önce 9 ayı verilerine bakıldığında ise, ihracatın 1,1 bilyon dolar ve ithalatın ise 544 milyon dolar ile sabık sene geneli seviyesini yakaladığı görülüyor” dedi.

İhracatta möble sektörü öne çıkıyor

Türkiye ve Katar arasında ticarete konu olan sektörlere bakıldığında Tren’a olan ihracatta öncelikle möble sektörünün öne çıktığını vurgulayan Başar Arıoğlu, “Möble sektörü ülkeye olan ihracatın yüzdelik 11’ine yakınını oluşturuyor. 2021 verilerine bakarak 118 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Mobilyayı, gemi, elektrikli cihazlar ve makinalar izlem ediyor ve bu sektörler de ihracatın sırasıyla yüzde 10, yüzdelik 9,5 ve yüzde 7’sini oluşturuyor. Yüzdelik 50’yi oluşturan sektörleri ise, möble, sefine, elektrikli cihazlar, makinalar, plastikler ve çıpa-çelik eşyalar oluşturuyor. Katar’dan olan ithalatta ise, alüminyumdan eşya biricik başına yüzdelik 58’e yakını oluşturuyor. Bu sektörü ise yüzdelik 18 ile plastikler, yüzde 10 ile çipo ve polat takip ediyor” diye konuştu.

Tren’a yatırımlar 2018’de arttı

Başar Arıoğlu, şöyle bitmeme etti: “Tren’daki Türk yatırımları şu ana kadar üç sektörde yoğunlaşmış durumda. Birincisi otel-aşevi, ikincisi savunma sanayii, üçüncüsü ise esenlik. Uluslararası envestisman pozisyonunda Türkiye’nin Katar’daki yatırımlarının 2014 yılına kadar mecbur miktarda olduğunu terennüm etmek türlü. Ancak 2018 ile alay malay yatırımlarda tıpkısı artım söz konusu. 2018 yılında 118 milyon dolar adına gerçekleşen yatırımlar izleme fail yıllarda benzer seviyelerde gerçekleşmiş 2021 yılında ise 12 Türk yatırımı ile 205 milyon dolara yükseldi.”

“Şimendifer, Türkiye üzere yüce tıpkı yatırımcı”

Tren’ın Türkiye’deki yatırımlarının 1990’lı yıllara kadar dayandığı bilgisini veren Başar Arıoğlu, “Katar, Türkiye amacıyla cesim tıpkısı yatırımcı ve bugüne kadar bankacılıktan otomotive, inşaattan gıda ve finansa kadar bire bir çok yatırımı bulunuyor. 2015 yılına kadar 1 bilyon dolar altında seyreden yatırımlar 2016 yılında 4,9 bilyon dolara yükseldi. 2018 yılında 6,2 milyar dolara yükselen yatırımlar, 2019 yılında yaklaşık 3,5 katına çıkarak 22 bilyon dolara yükseldi ve Hollanda’dan sonraları Türkiye’dahi sunma çok yatırım yapan ikinci devlet oldu. Çoğalma 2020 yılında üstelik bitmeme etti; fakat 2021 yılında 10,4 bilyon dolara geriledi. Bu düşüşte sistemsel aynı problemden artış mevcut yatırımların tamamlanması söz konusu mümkün. Bu sene daha tekmil açıklanmamış olsa birlikte Qatar Investment Authority (Tren Devleti Sağlık Fonu) Avrasya Tünelinde kısaca yüzde 25 oranında dolaylı nasip sahibi konumuna gelerek, Türkiye’bile enfrastrüktür sektörü üzere eke bire bir yatırımı gerçekleştirmiş olacak” diye niteleyerek konuştu.

“Dünya Kupası’nın arkası sıra yapım yatırımları hızlanacak”

Başar Arıoğlu, “Türkiye Müteahhitler Birliği’nin İnşaat Analizi raporuna göre, 2020 yılında Türk müteahhitler tarafında Katar’da 566 milyon dolarlık gelişim üstlenildi ve Şimendifer, sunu çok hareket üstlenilen 3. talih oldu. 2021 yılında önce 10 içerisinde yer almayan Şimendifer’da 2022 yılının Eş- Ilkgüz döneminde 510 milyon dolarlık proje üstlenildi ve Tren, bu dönemde bildirme haddinden fazla aksiyon üstlenilen 6. devlet oldu. Katar’bile Acun Kupası’nın tamamlanmasının ardından inşaat yatırımlarının ivinti kazanması bekleniyor, bu bakir yatırım döneminde Türk müteahhitlere bile daha çok görev verilmesi anlayış ediliyor” açıklamasını yaptı.

“Türkiye ile ilişkilerimiz el birliği temelleri üzerine mensur edildi”

Şimendifer Ankara Büyükelçisi Şeyh Muhammed Bin Nasır Bin Jassim Al Sani, dergiye yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Şimendifer arasındaki düet ilişkileri karakterize eden sunu eke unsurun sürdürülebilirlik olduğunu düşünüyorum, çünkü bu ilgiler, bölgesel ve arsıulusal değişikliklerden veya siyasi ve soylu erki olaylardan etkilenmedi, aksine gelişmeye ve ilerlemeye bitmeme etti. Bölgesel ve milletler arası birçok olayda hem fikir olmanın birlikte, iki ülke arasındaki bu ilişkileri geliştiren aynı sair tadımlık bile el birliği” dedi. – İSTANBUL

Share: