Kars vukuf: Sarıkamış ve Kağızman’da Muhtarlar Günü kutlandı

Kars’ın Sarıkamış ve Kağızman ilçelerinde, 19 Ilk Teşrin Muhtarlar Haset nedeniyle tören düzenlendi.

Sarıkamış Hükümet Konağı önündeki tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Sarıkamış Muhtarlar Derneği Başkanı Yunus Gökcan, burada yaptığı konuşmada, muhtarlık müessesesinin sosyal hayatın kocaman çatı taşlarından olduğunu söyledi.

Gökcan, muhtarlığın Osmanlı’dan Cumhuriyet Altını dönemine aktarılan ender kurumlardan olduğunu belirterek, “Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün dediği kabilinden kocabaşı demokrasinin asıl taşıdır. Bizler, vatandaşlarımızın kamu ve domestik yönetimlerce gerçekleştirilen hizmetlerle buluşması, insanımızın bahtiyar ve erinçli ayrımsız yaşam sürmeleri amacıyla kamu ve domestik yönetimler beyninde önemli köprü vazifesi yürütmekteyiz.” dedi.

Törene, çeşitli kurumların yetkilileri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Kağızman

Kağızman’da ise İstiklal Alanı’nda gerçekleştirilen törende, İlçe Muhtarlar Derneği Başkanı Anlaklı Oral anıta çelenk sundu, korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ağızcıl, yaptığı konuşmada, muhtarların herhangi bir ahit halkın yanı sıra hizmet verdiğini ifade ederek, “Muhtarlarımız bulunduğu mahallede yahut köyde devletimizin birlik kurumlarını entrika etmekte ve halkımızla ihtişam kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir.” diyerek konuştu.

Muhtarlar henüz bilahare Kağızman Kaymakamı Okan Daştan ve Şehremaneti Başkan Yardımcısı Bahtiyar Yüce’yi makamında mülakat etti.

Share: