Kars ruzname haberi | Azerbaycan’ın bağımsızlığının 31. yılı Kars’ta kutlandı

Azerbaycan’ın bağımsızlığının 31. yıl dönümü, Kars’ta planlı törenle kutlandı.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu’nda düzenlenen törende, Türkiye ve Azerbaycan’ın milli marşları okundu.

Başkonsolos Nuru Guliyev, burada yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın bağımsızlığını gidermek amacıyla senelerce mücadele verdiğini söyledi.

Milli angajman ve beraberliğin önemini anlatan Guliyev, “Topraklarımız 2 yıldır işgalden azat edilmiş durumdadır, işgalden azat edilen topraklarımızda yeninden kısık benzeri şekilde bünye çalışmaları yapılıyor. Halkımız doğduğu topraklara et kafalı dönmeye başladı.” dedi.

Azerbaycan topraklarının tıpkısı dönme engelleme altında olduğunu tamlayan Guliyev, “30 yıldır işgale göz yuman bazı komşularımız, deminden işgalcinin tarafını tutmaya daha çok meyillidir. Tabiatıyla ki her devletin öz çıkarları vardır, biz bunu biliyoruz. Ama tığ çok diri olmalıyız kim onlar de amaçlarına ulaşmasınlar.” diye niteleyerek konuştu.

Azerbaycan’ın bağımsızlık sürecini anlatan Guliyev, demin ülkelerinin henüz da cıvıl cıvıl olduğunu vurguladı.

Haydar Aliyev’in kurtarma aracı rolüne ve Azerbaycan üzere önemine dikkati çeken Guliyev, Azerbaycan’ın ilkin ekonomik atılmak için rastgele alanda gelişmeye devam ettiğini, gaz, petrol ve demir yolu kabil sektörlerin ülkelerini çok etkili kıldığını belirtti.

Konuşmaların arkası sıra Guliyev, etkinliğe katılanlarla dostça etti.

Share: