Kadınlar taciz ve şiddetten tevakki etmek üzere leopar taktiği öğreniyor

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde kadınlar momentum, taciz ve kapkaç kabil olaylarla karşılaşmaları halinde kendilerini savunabilmek için pars taktik savunma öğreniyor.

Diyarbakır’da kadınlar takat, taciz, kapkaç kadar olaylarla karşılaşmaları halinde kendilerini savunabilmek üzere ve stresten uzak durmak üzere pars taktik savunma öğreniyor. İçişleri Bakanlığı marifetiyle desteklenen “Leopar Taktik Savunma ile Kadınlarımız Henüz Güvende” projesi dahilinde Bağlar ilçesinde canlı kadınlara Bilgisizlik Derneği ve Bağlar Muradiye Muhtarlığı marifetiyle cıvıltı gerçekleşirken savunma sistemi büyük bağ gördü. Kadınlara ustalık ve kılgı terbiye verilerek, akıbet yıllarda gündemde olan kadına şiddete alın neler yapılması gerektiği üstüne bilgilendirme yapıldı. Eksper hocalar vasıtasıyla kadınlara yakın defans eğitimi, yasal müdafaa, ilk yardım, değerler eğitimi, od kontrolü ve stres yönetimi eğitimi verildi.

“Kadınlar, kendini korumalı”

Bağlar’da oturan ve kadınların kendini koruması için bu eğitimleri alması konusunda çağrıda bulunan Şenay Uruç Tekin, haydut ve şiddete alın sarrafiye edecekleri teknikleri öğrendiklerini söyledi. Uruç, “Zaman buraya kadınların kendilerini koruyabilme tekniklerini hıfzetmek üzere geldik, çokça iyice tıpkı etkinlik, memnunuz. Harami ve şiddete karşı bittabi esas edebileceğimizin tekniklerini öğrendik ve kullanabiliyoruz. Uygulamalı adına haddinden fazla iyice ve kalburüstü geçti. Bizim üzere bu etkinlikler koca. Kadınların kendini korumalı. Bağlar gibi benzeri yerde aylamak haddinden fazla ağırlık, bu etkinlikte çok işe yarayacak” dedi.

“7’den 70’e özellikle kadınlar gelmesi gerekiyor”

7’den 70’e eğitimlere iştirak gerçekleşmesi gerektiğini nâkil Nurgül Durmaz ise sistemeler karşıdaki kişiye uymazlık ödeme odaklı değil, yemeden içmeden o durumdan kurtulma odaklı olduğunu vurguladı. Durmaz, “Esasta kadınların dışarıdan baktığımız devir bir nice şiddete maruz kaldıklarını görebiliyoruz. Hocamızın sayesinde ücretsiz terbiye alıyoruz. Kadınlar toplumda birçok sefer ezilerek şiddete maruz kaldıkları için buraya çağrıldık ve yetişek ayrılmak istendi. Eş, yavru ve eş fark etmeksizin burada terbiye alınması gerekiyor. yaş haddi bulunmayan, esasen yaşın benzeri önemi da namevcut. 7’den 70’e hele kadınlar gelmesi gerekiyor. Öğrendiğimiz sistemeler haddizatında haddinden fazla ahit karşıdaki kişiye engel ödeme odaklı değil, hoppadak o durumdan kurtulma odaklı ve yalınç taktikler. Zarar verme eğiliminde değiliz” diye niteleyerek konuştu. – DİYARBAKIRShare: