Isparta haberleri | Isparta’da gül çiçeğinin alım fiyatı 22 liralık namına belirlendi

Isparta gül çiçeği hava fiyatı kilogram başına 22 liralık kendisine açıklandı.

Gülyağı ve Besili Tohumlar Ekincilik Bey Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Umumi Müdürü Hasan Polat, gazetecilere, 2022 yılı gül çiçeği sezonunun hayırlısı ile kazasız belasız tamamlandığını söyledi.

Yurt dışına pazarlama çalışmaları yürüttüklerini belirten Çelik, şöyle konuştu:

“Bizler Umumi Heyet yerine müstahsil ortaklarımızın böylesi donuk tıpkı ortamda eş bütçelerine tıpkı nebze da olsa ulama çıkarmak ve ferahlatmak için Birliğimiz ve Rosense AŞ’nin imkanlarını birleştirerek yaptığımız mücahede ve değerlendirmeler sonucunda 2022 yılı gül çiçeği kilo fiyatı 22 teklik yerine belirleme edilmiştir. Güzeşte sene biliyorsunuz gül çiçeği kilo fiyatı 7,80 lira kendisine tespit edilmişti. Güzeşte yılla kıyasladığımızda 14 liralık 20 kuruşluk bire bir artış yaşanmış oldu, Yüzde dilime vurduğumuz ise yaklaşık yüzdelik 282 kalık oldu.”???????

Üreticiye ödemelerin gelecek hafta başlayacağını tamlayan Polat, “Doğrusu biliyorsunuz bu yıl kampanya döneminde biz üreticilere kilo başına 12 teklik evvelce ödemede bulunmuştuk. Izansız küsurat 10 liralık farkı dahi hesaplayıp üreticilerimize olan borcumuzu tamamen ödemiş olacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl birlikte imkanlar ölçüsünde gül üreticisine sunma bol fiyatı verme gayreti süresince olduk.” ifadelerini kullandı.

Polat, bu sene Isparta’da yaklaşık 2 bin 500 kilogram gül yağı üretiminin yapıldığını belirterek, firmaların gelgel kapasiteleri ve işlemeler dikkate alındığında 15 ile 20 ton arası bile gül konkreti imalatı olduğunu da sözlerine ekledi.

Share: