Isparta iktisat: Isparta’dan sene sonuna büyüklüğünde 200 bin ton elma ihraç edilecek

Isparta’dan bu yıl ensiz dışına 200 bin ton elma satılması hedefleniyor.

Türkiye’nin elma üretiminin mehabetli bir kısmının gerçekleştirildiği Isparta’daki bahçelerde hasat bitmeme ediyor. artık Eğirdir, Gelendost ve Senirkent ilçelerinde yetiştirilen Isparta elmasında bu sene mahsul yüz güldürüyor.

Sabahın önceki ışıklarıyla bahçelerden toplanmaya başlanan elmalar, kasalara konularak antipatik albeni depolarına taşınıyor. Henüz bilahare yıkanıp paketlenen elmalar, ancak içi ve sınırlı dışına gönderiliyor.

Isparta Tarım ve Orman Müdürü Eyüp Adıgüzel, gazetecilere, elma hasadında güzeşte yıl yakaladıkları rekolteyi koruyup henüz aşkın istihsal yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Güzeşte yıl elma rekoltesinin 1 milyon 130 bin titrem seviyesinde gerçekleştiğini tamlayan Adıgüzel, bu yıl bile 1 milyon 200 bin titrem civarında yapıt alınacağını öngördüklerini ifade etti.

Çin, Rusya ve Hindistan kabil ülkelere elma satıldığını dile getiren Adıgüzel, “2019’da 14 bin titrem civarında olan elma ihracatı 2020’de 46 bin tona daha çok. Sabık sene 129 bin titrem olan rakamımız şu anda 140 bin ton seviyesinde. Sene sonunu 200 bin tonun üstünde ihracatla kapatmayı hedefliyoruz.” dedi.

Adıgüzel, Türkiye’nin elma üretiminin yüzde 25’inin Isparta’da yapıldığını kaydetti.

Gelendost ilçesinde elma yetiştiren Delice Başar, birçok kentte elma yetiştiğini fakat Isparta elmasının aroması ve lezzetinin alelacayip olduğunu söyledi.

Ekim ayının başında hasada başladıklarını tamlayan Başar, “Bu sene elmadan umutluyuz. Sezon sonunda elmalarımızı daraç dışına göndererek büyüklük ekonomisine ulama bulmak istiyoruz.” diye konuştu.

Share: