İbb’den Alınarak Hazine’ye Devredilen Fehime ve Hatice Padişah Yalılarının Sonuç Anlamsız Ortaya Daha Çok.

Mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alınarak Hazine’ye devredilen Ortaköy’deki Fehime ve Hatice Sultan yalılarının aygın halde olduğunu gösteren görüntüler ortaya bundan sonra. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Uz Polat, “Restorasyon bahanesiyle alınan 4 bin 500 metrekarelik kayran, 39 bin metrekareye çıkarılıp habersizce imalatlarla bir bayındırlık vurgununa dönüştürülmüş” dedi.

İstanbul’un balaban merkezlerinden Ortaköy’da bulunan Fehime ve Hatice Hükümdar yalıları, 2009 yılında Kabine kararıyla Türk Gelgel Yolları (THY) ve Doko ortaklığındaki şirkete otel cereyan etmek amacıyla 25 yıllığına tahsis edilmiş, fakat mülkiyeti 2014 yılında İBB’ye devredilmişti. Aradan sabık sürede sözleşmenin hükümlerinin namına getirilmediğini tespit eden İBB, konuyu yargıya taşımıştı.

Bu gelişmenin hemencecik ardından, İstanbul Valiliği’nde dün toplanan Zaman Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu, Fehime ve Hatice Padişah yalılarının mülkiyetini İBB’den alarak Hazine’ye devretti.

Toplantının peşi sıra ayrımsız izah özne İBB Başkanvekili Sav Sakalar, “THY ve Doko şirketiyle İBB ortada yargıya zeki etmiş bire bir konuya Vilayet tarafından müdahale edilmesinin, türkçesi çokça kavisli olduğunu düşünüyoruz. Burada yapılan, tamamen bire bir engelleme. Hiçbir hukuki esbabımucibe bulunmayan. Etki için gideceğiz. ‘Burası 1950 yılında Maliye Hazine’si üzerineydi. Günah yapmışız pardon, İl Hususi İdaresi’ne gitmemeliydi’ dediler” değerlendirmesini yaptı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu dahi sosyal iletişim araçları hesabından, “İBB’nin milyarlarca teklik değerindeki iki mülküne daha merkezi yönetim aracılığıyla el konuldu. Hem ahbaplık nezdinde batkı etmiş ayrımsız dayatma hem dahi ahali nezdinde hüsran etmiş tıpkısı hile anlayışıyla bire bir sefer henüz muhatap olduk. Hukuki olarak sonuna kadar konunun takipçisiyiz” açıklamasını yaptı.

Söz konusu yalıların THY ve Doko ortaklığındaki şirkete 25 yıllığına devredilmesinin arkası sıra güzeşte 13 almanak sürede şantiye görünümünden kurtulamayan yalıların kalıntı halindeki son durumuna ilişkin görüntüler ortaya bundan sonra.

Bu görüntülerin aynı kısmını toplumsal medya hesabından paylaşan İBB Genel Yazman Yardımcısı Maharetli Polat, şunları kaydetti:

“2009’birlikte 3 yıl ortamında restorasyonu yapılsın diyerek tenkis edilip 13 yıldır restore edilmeyen, zaman İBB’den hukuksuzca alınan Fehime ve Hatice Hükümdar saraylarına İBB illet kalp alınmıyordu? Çünkü tarihi saray viran edilmiş, tarihi asar poşetlerin altında çürütülmüştü. Çünkü yenileme bahanesi ile alınan 4 bin 500 m2 alana eş iki sarayın 39 bin metrekareye çıkarılan gizliden gizliye imalatları ile tıpkısı bayındırlık vurgununa dönüştürülmüştü. Zira park yeri dedikleri alanda balo salonları, 25 metre denizin altına indikleri bire bir yapım vurgunu yapmışlardı.”Share: