Hüseyin Baş’tan ‘Sansür Yasası’ Yorumu: “Deminden Biz Milli Mücadele Yaşamıyoruz Amma Cahillik Mücadelesi Yaşıyoruz.

Mutlak Türkiye Partisi (BTP) Umumi Başkanı Hüseyin Esas, “Sansür Yasası” olarak tanıdık, kanun teklifi amacıyla “Sıkı Denetim yasası şuna benzer; Atatürk milli mücadeleyi yaparken bildirme haddinden fazla faydalandığı özdek makara… Atatürk da telgrafı ele geçiriyor ve haberleşmeyle birlikte bilcümle tıpkı milli mücadeleyi kombinasyon ediyor. Şimdi tığ milli mücadele yaşamıyoruz ama toyluk mücadelesi yaşıyoruz. Gerçekte bizim telgrafımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Içtimai iletişim araçları bizim kandırılamadığımız alan” dedi.

BTP Umumi Başkanı Hüseyin Esas, Habertürk TV’dahi yayınlanan Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın evvel geceleyin konuğu oldu. Hüseyin Esas, gündeme ait soruları yanıtladı. Sarrafiye; BTP çarkıt Genel Başkanı Haydar Mebde’ın Atatürk ile ait düşüncelerini şöyle anlattı:

“EĞER ATATÜRK OLMASAYDI BİZ OLMAYACAKTIK”

“Babam kendini, Kemalist, laik ve çağcıl bir âdem namına tanımlardı. Esasta Türk kimliğinin de özü budur. Atatürk bu ülkeyi Müslümanlarla kuruyor, özlük kimliği de mutekit aynı etiket. Babam, ‘Kemalist oluşmak mutekit olmayı de gerektirir, müslüman koyulmak Atatürkçü olmanın zorunluluğudur” derdi. Yani ben hem dindarım hem Atatürk’e uzağım diyen birisi sakıncasız olun kim, başka birileri marifetiyle manipüle edilen, makbul yapılardır, insanlardır. Bu ülkenin kimliği Atatürk ile kurulmuştur, ego da dindar ayrımsız insanım. Şayet Atatürk olmasaydı tığ olmayacaktık, eğer Atatürk olmasaydı zaman Atatürk’e muhalefet eden insanlar bile olmayacaktı. Dolayısıyla bunun kıymetini aşina olmak zorundayız”

“ASLINDA BİZİM TELGRAFIMIZ ELİMİZDEN ALINMAYA ÇALIŞILIYOR”

TBMM’da görüşülen “sansür yasası” teklifini birlikte değerlendiren Hüseyin Mebde, şöyle konuştu:

“Sıkı Denetim yasası şuna benzer; Atatürk milli mücadeleyi yaparken yer çokça faydalandığı öz telgraf. Hassaten lif müdürlüğüne Arkadaş Halit Karaim başında, İstanbul hükümetinden talimat geliyor ve deniyor ki ‘Mustafa Kemal Paşa’nın hiçbir bildirisi, tek yere yollanmayacak, bildirişim kesilecek’ deniyor.  Atatürk birlikte telgrafı ele geçiriyor ve haberleşmeyle gelişigüzel bilcümle tıpkısı milli mücadeleyi kombinasyon ediyor. Şimdi tığ milli uğraş yaşamıyoruz ama toyluk mücadelesi yaşıyoruz. Haddizatında bizim telgrafımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Toplumsal medya bizim telgrafımız, sosyal medya bizim kandırılamadığımız düzlük, manipüle edilemediğimiz düz. Troller manipüle ediyor ama kimin hangi olduğu anlaşılan olan bire bir düzlük.”

“TAPUSU OLMAYAN 8 MİLYON İNSAN VAR. BU BİR UTANMA GÖSTERGESİDİR”

TOKİ’nin sonuç açıklanan ev kampanyasına getirdiği “Tokiyye yapıyorlar, yapamazlar” eleştirisine ilişkin Başlangıç şunları dedi:

“Ego hükümetin şu yönünü biliyorum; yerli uçağımız göklerde, domestik tankımız sınırlarda, otomobilimiz şuralarda vs. Tek molekül yok ortada. Arasında olan bir tane tıpkı gerçeklik var, tıpkı sarayımız var bizim nurtopu üzere ve o sarayın masraflarını eğlemek için bugün halk namına didiniyoruz. 250 bin konut vereceksiniz. Şu an itibariyle 8 milyona mümasil kayırıcı başvurmuş. Buyurmak ki ülkede aylık geliri 14 bin liranın altında olan, tek evi, tapusu sifir 8 milyon insan var. Bu bir perde göstergesidir, bu benim gözümde bire bir rezalettir. Cumhurbaşkanımız ve AKP hükümeti bugün anca aynı konuşuyor kim şaşkınlıkla izliyorum sözde ülkeyi ikimiz kestirmece 20 sene koalisyonla yönetiyoruz, tığ gitmişiz yerimize bu hükümet mevrut ve bize ‘siz yapamadınız, ben şunları yapacağım’ diyor”

“BUGÜN ERDOĞAN’IN ÜÇÜNCÜ KAT ADAYLIĞI ANAYASAYA AYKIRIDIR”

Çıban, Cumhurbaşkanı ve AKP Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhur reisi adayı olması karşı ise şöyle konuştu:

“Erdoğan seçkin koşulda namzet koyulmak istiyorsa namzet olur. Bunun uğrunda Türkiye’da duracak ayrımsız ağır sıklet namevcut. Amma ben hukukçuyum, şu iki noktayı ayırt etmemiz geçişsiz; Tayyip Erdoğan ile rekabet etmek ayrıksı ayrımsız molekül, O’nun üçüncü nöbet adaylığını yasal dercetmek bambaşka tıpkı husus. Bugün Erdoğan’ın üçüncü defa adaylığı anayasaya aykırıdır, kemiksiz bire bir şekilde bunu söylüyorum. Sakat bir Esas Mahkemesi başkanıyla bu konuyu uygun konuşup akıl ettiğim amacıyla bu rahatlıkla söylüyorum… Tarihe bunu sıcaklıkölçer düşmemiz lazım; 2023 seçimlerinde Türkiye’dahi Reisicumhur adayı olmaması müstelzim sevimli üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı oldu… Bunu tarihe nokta düşmek zorundayız.”

Share: