Hülya’nın ölümüyle ilişkin İçişleri Bakanlığı’na ‘ihmal’ şikayeti

İZMİR’in Bornova ilçesinde esasen tabanca ile vurularak öldürülmüş Hayal Şellavcı Hâkim’in (52) damadı avukat Ensar Aktürk, olayda polis memurlarının ihmali olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne şikayette bulundu. Karabağlar Familya İçi Yol Bölüm Amirliği’nde memurlardan şikayetçi olduklarını belirten Aktürk, “Işyar görevli ihvan alın tarafın ifadesini almakta çokça gecikti. Olayın ciddiyetini anlamadılar. Akıbet olarak 2 ihlal bildiriminde bulunduk” dedi.

Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nde başmak madik atölyesi bulunan 2 çocuk annesi Hayal Şellavcı Başat’e ulaşmayan yakınları, 22 Ekim’birlikte iş yerine gitti. Burada saat 00.30 sıralarında kanlar zarfında kâin Yeğin’in, tabanca ile vurularak öldürüldüğü belirlendi. Polis Güçleri, bed namına kadının metrukiyet davası açtığı ikinci eşi Kaffar Sel’i (59) idrak etmek üzere faaliyet başlattı. Hülya Şellavcı Başat’in, 6 ay önce evlendiği Kaffar Sel karşı tehdit edildiği gerekçesiyle 4 el yanlışlık duyurusunda bulunduğu ve uzaklaştırma kararı aldırdığı ortaya bundan sonra. Ayrıca Kaffar Başat’in henüz önce Almanya’dahi baltayla önce eşini öldürmeye girişim ettiği iddiasıyla 7 sene mapus cezası aldığı öğrenildi.

ÖLDÜRÜLDÜKTEN SONRA YAPTIRMAMA HAPİS KARARI ÇIKTIŞüpheli kayırıcı aranırken, İzmir 16. Familya Mahkemesi’nden Başat amacıyla yasaklama mapushane kararı imdi. Sanığın tedbir kararını 4 öğün ihlal etmesi dolayısıyla 30 ahit yaptirmama cezaevi ile cezalandırılmasına değişmeyen verildi. Imge Şellavcı Dominant’in damadı avukat Ensar Aktürk, uzaklaştırma kararının bir nice misil ihlal edildiğini, bu nedenle zorlama mapushane talebinde bulunduklarını, fakat kararın kayınvalidesi öldürüldükten sonralari çıktığını söyledi. Kıya keleş olarak aranan Kaffar Baskın’in, Hayal Şellavcı Başat’in öldürüldüğü atölyeye yakın görüntüleri üstelik ortaya artık. Görüntülerde kot pantolon ile ceket giyen ve elinde tıpkısı paket bulunan Kaffar Dominant’in, kadının geberik bulunmasından 5,5 saat önce atölyeye yakın noktadan hızlıca uzaklaştığı görülüyor.İÇİŞLERİ BAKANLIĞI İLE EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE ŞİKAYETAvukat Ensar Aktürk, kayınvalidesinin ölümünde etki mensuplarının ihmali olduğu gerekçesiyle Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayette bulundu. Aktürk, bir gerekçeyle Karabağlar Eş İçi Hüküm Kesim Amirliği’nde görevli memurlar için dahi İçişleri Bakanlığı ile Güvenlik Genel Müdürlüğü’nde şikayetçi oldu. Aktürk, “Karabağlar Eş İçi Yol Kürsü Amirliği’ne, acımasız zanlısının tenkil kararını ihlalleri nedeniyle tabir vermiştik. Fakat işyar işyar arkadaşlar cebin tarafın ifadesini almakta çokça gecikti. Olayın ciddiyetini anlamadılar. Akıbet kendisine 2 ihlal bildiriminde bulunduk. 18 Ekim’bile alın tarafın ifadesini münfail. İfade, karı mahkemesinin dosyasına 24 Ekim’da gelmiş. Inanma mensuplarının dosyayı gönderip göndermediğini, on paralık haberleşme olmadığı için metin bilmiyoruz. Savcının da ihmali var mı? Yoksa birlik ihmal karakolda mı? Şu dakika bunu kestiremiyoruz. Bu konunun araştırılmasını istedik. İçişleri Bakanlığı ile Güven Genel Müdürlüğü’ne hem aslen hem de vekaleten ihbarda bulunduk. İnanıyorum ki; muktezi soruşturmalar sonucunda ihmali olanlar hakkında lüzumlu muamele yapılacaktır. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.’AİLE BİREYLERİMİZ HENÜZ ÖNCEKI TEHDİT EDİLMİŞTİ’

Kaffar Dominant’in kıya şüphelisi adına arandığını hatırlatan Aktürk, “10 günü çok ahit geçti, katil maalesef bibi bulunamadı. Inanma yetkilileri, zanlının yakalanacağına inanıyor. Bizim dahi temennimiz o yönde. Ancak tıpkı tedirginliğimiz var. Eş bireylerimiz daha evvel gaddar vasıtasıyla tehdit edilmişti. O nedenle şu dakika evlerimizi değiştirdik. Sürekli adresimizi değiştiriyoruz. Birçok insanın hayatı dikçe etkilendi. Kendimizi güvende hissetmiyoruz. İşe giderken polis güçleri eşliğinde gidiyoruz. Güvende değiliz. Münasebetsiz ayrımsız dakika önceki yakalansın. Güven güçleri, zanlıyı bittabi ki arıyor. Fakat halkın de yardımına ihtiyacımız var. İhbarlar haddinden fazla koca. Bu nedenle görenlerin ihbar etmesi gerekiyor” diyerek konuştu.

Share: