Hakkari haberleri | TBMM Genel Kurulunda, HDP’li Eksik’in Hakkari’deki gösteride yaralanması ağız dalaşı konusu oldu

TBMM Genel Kurulunda, HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik’in esbak çağ Hakkari’deki tıpkı gösteride yaralanmasına alın sergilenen şekilperest zımnında tartışma yaşandı.

TBMM Genel Kurulunda takım başkanvekilleri yerlerinden bayram alarak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Tümen Ekip Başkanvekili Erhan Usta, Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, Türkiye’nin 180 mutluluk içerisinde 149’uncu tam olduğunu belirterek, “Şayet bu yasa bu haliyle geçerse bu sıralamamız haddinden fazla elan dokunaklı olacak.” dedi.

Ateş Parçası, kanun teklifindeki 29’uncu maddenin düzeltileceğini dilek ettiğini söyledi.

MHP Ekip Başkanvekili Erkan Akçay, Rusya- Ukrayna savaşının sürekli ateşkesle sonuçlanması için Türkiye’nin içtenlikle ve somut adımlar attığının altını çizerek, “Türkiye’yi, bu savaşta seçme blokun tarafı namına çekmek müstesna tıpkı göz açısının tezahürüdür. Türkiye, barışın, huzurun, bölgesel ve global istikrarın tarafı ve garantörüdür.” değerlendirmesinde bulundu.

“Divan Başkanlığı kınamadı”

HDP Kol Başkanvekili Hakkı Saruhan OIuç, HDP Iğdır Milletvekilli Sevgili Eksik’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yapılan yürüyüşte, polisin müdahalesi sonucu yaralandığını belirterek, Sedir Başkanlığının, bunu kınamadığını söyledi.

Oluç, “Bu demektir ki bir milletvekiline kolluğun yaptığı saldırıyı Divan Başkanlığı kınanacak aynı boyut kendisine görmüyor, yani bu saldırının arkasında duruyor. Yok, hakeza değilse Sedir Başkanlığı, İçişleri Bakanı’ndan mı korkuyor?” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu’nun konuya ait “Demokrasiyi istismarınıza asla müsaade verilmeyecektir.” şeklindeki açıklamasına belen eden Oluç, “Mafyayla iltisaklı ve irtibatlı bire bir İçişleri Bakanı bu. Gelişigüzel cins eroin baronuyla, yolsuzluk yapanla, arakçılık yapanla, talih dışına kaçırılanla, her cins musibeti yapanla kuma fotoğrafları olan, benzeri ışık albümü oluşturmuş bire bir İçişleri Bakanı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin sunu külüstür İçişleri Bakanından bahsediyoruz. Bu İçişleri Bakanı diyor ki ‘Demokrasiyi istismar etmelerine cevaz vermem.’ Anca mi? Evet, senin demokrasiden hangi haberin var?” diye konuştu.

“Ayrımsız milletvekiline, polis tarafından yapılan şiddeti kabul etmemiz tür değil”

CHP Ekip Başkanvekili Engin Altay, tıpkı polise yapılan şiddeti akseptans etmedikleri kadar, tıpkısı milletvekiline polis vasıtasıyla yapılan şiddeti de akseptans etmelerinin cins olmadığını dile getirdi.

Yeni yasama yılına milletin sorunlarını ilişkin konular yerine “dezenformasyonla savaş” yasa teklifi ile başlanmasını eleştiren Altay, “Birileri susabilir. CHP bu haksızlığa, bu yağmaya, bu talana karşı susmayacak. Hangi diz çökecek hangi kafa eğecektir.” dedi.

Açık Deniz Altay, 2022 Ampute Futbol Dünya Kupası’nda böke olan Ampute Ayak Topu Milli Takımını CHP’li milletvekilleri ile alkışlayarak kutladı.

Türkiye’da 200 bin iş arayan engelliden 62 bin 311’inin sakat KPSS sınavına girdiğini fakat yemeden içmeden 2 bin kişinin atandığını dile getiren Altay, “Kadın bu başarıyı; artan 50 bin engelliyi da kamuda kadroya alarak ödüllendirin.” dedi.

“Misyon üzüm kemirmek değil, bu iş üzerinden bağcıyı tanzir etmek”

DÜRÜST Fırka Kadro Başkanvekili Becerikli Ünal, özürlü işyar kontenjanı sayısının 5 binden 62 bine çıkarıldığını hatırlatarak, mânialı vatandaşlarla ilişkin arz çok hassasiyetin SELIM Parti döneminde gösterildiğini söyledi.

HDP’li Oluç’un, İçişleri Bakanı Aristokrat ile ilgilendiren sözlerine cevap veren Ünal, “Anayasa’nın 38. maddesi ayan aynı şekilde, suçu çakılı olmadığı sürece on paralık kimseyle ait suçluluk ithamını yasaklamışken bu büyüklüğünde abat konuşulmasını, bu kadar çirkin ifadeler kullanılmasını katiyen akseptans etmiyorum.” diye konuştu.

Engin Altay’ın “dezenformasyonla savaşım düzenlemesi” yerine aşina kanun teklifine yönelik eleştirilerine Ünal, “29’uncu bap ile ilgili tekraren hem Sayısal Mecralar Komisyonunda hem Doğruluk Komisyonunda değerlendirmeler yaptık ama anladığım kadarıyla burada hedef üzüm aşındırmak değil, bu maslahat üzerinden biraz bağcıyı tanzir etmek namına görülüyor.” dedi.

Ünal, Firez ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi ve Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığı ihdas kararını önemsediklerini kaydetti ve filinta olmasını diledi.

Divan Başkanvekili Haydar Akaret, HDP Kadro Başkanvekili Oluç’un sataşmadan saraka talebini, tıpkı sataşma olmadığını belirterek kabul etmedi.

Oluç’un, “Tıpkısı milletvekilinin bacağının kırılmasını kınayamıyorsunuz.” sözleri üstüne Akaret, “Ego kınarım, bende tartı bulunmayan. Aynı milletvekiline güç uygulanmasını, manşet kuvveti uygulanmasını kınarım. Sizin sözlerinizi birlikte kınıyorum tıpkı zamanda.” diyerek denk verdi.

Share: