TBMM Umumi Kurulunda İYİ Öğür, HDP ve CHP’nin ekip önerileri akseptans edilmedi

TBMM Genel Kurulunda İYİ Parti, HDP ve CHP’nin gündeme ait ekip önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda İYİ Parti’nin “Yabancıların gerçek dışı adreslere yapılan eğleşme kayıtları”, HDP’nin “Ankara Gar patlaması” ve CHP’nin “Borsa İstanbul işlemlerine” ilişik kadro önerileri ayrı ayrı görüşüldü.

Partisinin kadro önerisi üzerine konuşan İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Polat, yaptıkları araştırmalar sonucunda Türkiye’de mevcut çok sayıda ecnebi kişinin kayıtlarının yöntemsiz aynı şekilde Türk vatandaşların durma adreslerine yapıldığını belirleme ettiklerini belirtti.

Konuyla ilişik bir nice iddianın medyaya yansıdığını dile getiren Çelik, “Gerçeğe Aykırı ikamette kayıtlı sâdır tıpkısı kişinin tıpkı suça evet de yıldırı eylemine karışması durumunda düzlük tespitinde gecikmeler yaşanabilecektir. Erkek kayıtları tıpkı zamanda Efdal Seçme Yerleşmiş açısından seçmen listesi mahiyetindedir. Konuyu seçme güvenliği bağlamında üstelik kıymetlendirmek gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

AK Öğür Antalya Mebus Atay Akil, Türkiye’de mevcut yabancıların ne statüde olursa olsun fikir kullanamayacağını, bu nedenle eğleşme adresi ile seçmen listesi beyninde ayrımsız ahzüita kurmanın kusurlu olduğunu söyledi.

HDP İstanbul Saylav Uca Kenanoğlu, partisinin ekip önerisi konusunda yaptığı konuşmada gar patlamasıyla ait alanda tedarik almayan yetkililere karşı benzeri sormaca ve sevgili açılmadığını, olayın aydınlanmadığını belirtti.

CHP Antalya Milletvekili Okkalı Osman Budak ise partisinin ekip önerisi üstüne yaptığı konuşmada “İktidar, Borsa İstanbul’u nazik benzeri kumarhaneye çevirdi. Yoksul vatandaşlarımızın bayağı birikimleri elinden alındı, bu suçtur. Şimdiye kadar iktidar bunlarla ait tıpkısı özdek yapmadı. Asıl suçlular dışarıda.” diyerek konuştu.

YANLIŞSIZ Öğür Manisa Saylav Hedef Aydemir, Borsa İstanbul hakkındaki iddialarla ilgili SPK’nın tetkik başlattığını, 10 emanet hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve konunun yargıya kavrama ettiğini söyledi.

Öte yandan gâh CHP milletvekilleri, ellerindeki pankartlarla kamuoyunda “dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” namına aşina Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’ne tepkilerini gösterdi.

Genel Kurulda İYİ Öğür, HDP ve CHP’nin grup önerileri akseptans edilmedi.

Daha sonradan, Basın Kanunu ile Bazen Kanunlarda Ayrım Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi görüşmelerine geçildi.

Share: