Gürsel Erol: Elazığ, AKP İktidarında Kıyamet Değil Mağduriyet Bölgesi Oldu

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, Rize’nin ardından Düzce’nin dahi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla kıran bölgesi zar edildiğine dikkat çekti. Erol, “Dürüst Tümen Elazığ’ı torbada keklik gördü, tığ hizmet götürsek birlikte götürmesek üstelik lacerem olsa bize oy veriyorlar diye seçme konuda mağdur etti. Vekillik dağıtımıyla ilişik, bugüne kadar kabinede Elazığlı bire bir bakanın olmamasıyla ilişik hizmetlerin getirilmesiyle ilgilendiren, sakat revan işlerin yapılması, ovaların sulanması aklınıza gelebilecek gelişigüzel konuda Elazığ tıpkısı mağdurluk bölgesi oldu” dedi.

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, 2020 yılında Elazığ’bile meydana gelen depremin arkası sıra hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hem birlikte kendisinin lüzumlu kanun teklifleriyle gerek soru önergeleriyle gerekse dahi matbuat açıklamaları ile şehrin kıyamet bölgesi zar edilmesi gerektiğini dile getirdiklerini anımsattı. Buna fiyat Yanlışsız Fırka Elazığ milletvekillerinin ve bazen bakanların kanunda ‘kıyamet bölgesi’ diyerek tıpkı ibare olmadığını söylediklerini hatırlatan Gürsel Erol, bugün yaptığı açıklamada depremden sonra Elazığ’ın sahipsiz kaldığını, şehrin kaderine tecezzi edildiğini belirtti. CHP iktidarında Elazığ’ın benzeri bakanı olacağını ve şehrin birlik sorunlarının çözümüne arzulu olduğunu kaydeden Gürsel Erol şunları söyledi:

“KIRAN BÖLGESİNİ SEÇKIN PLATFORMDA DİLE GETİRDİM”

“2020 yılında kötü aynı sarsıntı yaşadık. Deprem sonucunda birey kayıplarımız oldu. Elazığ’üstelik adalet sahiplikleriyle ilgili para kayıpları oldu. Yaşanan sorunla ilişik, sorunların çözümüyle ait birçok beklentiler var. Vatandaşlarımızın, türe sahiplerimizin mağduriyetleri var. Çağ çağ ben bu konuyu Meclis’te gündeme getirdim. Bu konuyla ilişkin istifham önergeleri, kanun teklifleri verdim. Ulusal ve yerli televizyonlarda kamuoyunu bilgilendirdim. İlgili bakanlıkların sorunun çözümüyle ilgilendiren katkılarını bekledim. Ama tığ bu depremin Elazığ’bile yaşandığı önceki günden beri hem Sayın Umumi Başkanımız hem bile ilin Saylav namına ben Elazığ’ın facia bölgesi zar edilmesi gerektiğini, bunun evveli örneğinin olduğunu, Erzincan’birlikte hükûmet kararıyla Erzincan Depremi sonrası ilin kıran bölgesi car edildiğini ve sorunların çözümü üzere eğreti yasa maddelerinin çıkarıldığını, yaşanan sorunların bu kanun maddeleri doğrultusunda çözüldüğünü söylemiştim. Bizim bu söylemlerimiz karşısında Elazığ’üstelik ilin Doğru Parti milletvekilleri ve bazen bakanlar kanunda ‘facia bölgesi’ ibaresinin olmadığını, kıran bölgesi car edilemeyeceği konusunda meşruhat yaptılar. Başkaca bizim yasa bilmezlikle suçlandığımız dönemler oldu.

“ELAZIĞ HALEN SAHİPSİZ BİR KENT YERINE KADERİNE INFIRAK EDİLMİŞ”

Henüz ahir süreçlerde Rize’bile ayrımsız yeğin felaketi yaşandı. Rize’birlikte yaşanan hâkim felaketinden sonra Sayın Cumhur Reisi’nın bire bir açıklaması oldu. Dedi ki; ‘Bakanların ve ilin milletvekillerinin talebi doğrultusunda Rize’yi afet bölgesi car ettik.’ Tekrar geçtiğimiz günlerde Düzce’bile bire bir zelzele yaşandı. Düzce’deki yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Duygusal kaybının olmaması dahi zait benzeri müjdeli gelişmedir. Amma akıbet itibariyle bugün Sayın Cumhurbaşkanımız bir açıklama yaptı ve Düzce afet bölgesi zar edildi. Biz oralar niçin facia bölgesi car edildi diyerek sorgulama peşinde değiliz. Bizim sorumuz şu; Rize’ye gelince afet bölgesi zar edilirken, Düzce’ye gelirken afet bölgesi zar edilirken Elazığ neden afet bölgesi ilan edilmedi? Elazığ halen sahipsiz tıpkı site olarak yer sarsıntısı sonrası yaşanan sorunlarla ilgili özlük kaderine ayrılma edilmiş durumda. Sevgili hemşehrilerim buradan size sesleniyorum, bu iktidarın Elazığ’a yaklaşımı budur. Yani Ak Öğür Elazığ’ı çantada keklik gördü, tığ bakım götürsek de götürmesek de şüphesiz olsa bize rey veriyorlar diyerek temas konuda kıygın etti. Nezaret dağıtımıyla ilgilendiren, bugüne kadar kabinede Elazığlı tıpkısı bakanın olmamasıyla ait hizmetlerin getirilmesiyle ilgili, yarım yamalak revan işlerin yapılması, ovaların sulanmasıyla ait, aklınıza gelebilecek seçkin konuda Elazığ tıpkısı mağdurluk bölgesi oldu.

“ELAZIĞ’IN KAMU SORUNLARINI ÇÖZMEYE TALİBİZ”

Amma bizim iktidarımızda, Umumi Başkanımızın Elazığ’a geldiğinde ifade ettiği kadar Elazığ’de tıpkısı bakan olacak ve Elazığ o bölgede uçman il zar edilecek. ve kalkınmada rüçhan il adına, seçme sorunun arkasında biz olacağız. Bugüne büyüklüğünde Elazığ’bile yaşanan hep sorunları Elazığ’ın kuvvet partisinin milletvekili veya ayrımlı bir görevde çözmeye tığ hevesli olacağız ve yaşanan sorunları çözeceğiz. Elazığ artık iyesiz tıpkı kent kaçınan.”

Share: