Güney Afrika Cumhuriyeti’nde faaliyet krizi tıpkısı dip seviyeye ulaştı

Cenup Afrika Cumhuriyeti’ndeki hareketlilik arzı krizi, canlılık santrallerinde arka arkaya meydana mevrut arızaların arkası sıra aynı dip seviyeye ulaştı.

Güney Afrika’da canlılık arzındaki sıkıntılar dolayısıyla ulusal düzeyde teferruatlı sürekli elektrik kesintileri yapılıyor.

Ülkenin ulusal hareketlilik istihsal ve tevzi firması Eskom’dan yapılan açıklamada, geçen hafta günde bildirme az 6 saat uygulanan düzenlenen kesintilerin bu haftadan itibaren 10 saate çıkarıldığı bildirildi.

Açıklamada, 10 saatlik kesintilerin hafta boyunca devam etmesinin beklendiği, halihazırda hizmet ve tamiri süren 18 cümbüş üretim ünitesinin ati hafta hizmete sokulmasının planlandığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Ramaphosa, akse zımnında güçlükle dışı seyahatini yarıda kesiyor

Bu seviyede neşelilik kesintisini en üst 2020 yılında etkili Cenup Afrikalıların kalan tepkileri, halihazırda Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze töreni üzere İngiltere’üstelik mevcut Cumhurbaşkanı Ramaphosa’nın ancak dışı programını yarıda kesmesine hastalık oldu.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, ferda ABD’ye geçmesi planlanan Ramaphosa’nın yaşanan akse dolayısıyla cenazenin ardından çabucak Cenup Afrika’ya döneceği duyuruldu.

Ana ihtilaf partisi Demokratik İttifaktan (DA) yapılan açıklamada, krizden Eskom’un bir tane başına sorumlu olmadığı rapor edilerek Reisicumhur Ramaphosa ve hükümet zindelik krizinin çözümü konusunda hesap vermeye çağrıldı.

Kesintiler okkalı düzeyde faaliyet kaybına bozukluk oluyor

Güney Afrika Ticaret ve Endüstri Odası (SACCI) Başkanı Mthokozisi Xulu, yaptığı açıklamada, dip seviyede faaliyet kesintilerinin yaşandığı ayrımsız ortamda üretkenliğin imkansız olduğunu söyledi.

Xulu, kesintilerin konuşu faaliyetlere yavaş darbe vurduğunu belirterek “Eskom’un güvenilmezliği karşısında hasis hâlsiz olduk” dedi.

Cenup Afrika genelinde çağ çalışma saatleri zarfında yaşanan kesintiler güç bire bir çalışma saati kaybı problemini birlikte birlikte getiriyor.

Örneğin, ülkenin kazançlı kalbi Johannesburg kentinin aksiyon, para ve ticaret merkezlerinde Rosebank bölgesinde bugün 08.00-12.30 ve 16.00-18.30 arasında yaşanan kesintiler en birkaç 5 saatlik kayba hastalık oldu. Bu süre içinde birçok işletmenin hizmetlerinde aksama yaşandığı gözlendi.

Share: