Gümüşhane domestik haberleri | İsviçreli müsteşar Tınner Gümüşhane’de

Gümüşhane’birlikte, Içtimai Gelişme için Avrat Deneyimsizlik ve Mânialı Derneği eliyle hazırlanan ve İsviçre Büyükelçiliği tarafından onaylanan “Karı hakları, kadına yönelik şiddet, kadın girişimciliği” projesi çerçevesinde İsviçre Kültür ve Iktisat Müsteşarı Ariane Tınner kente gelerek projeyi yerinde inceledi.

Toplumsal Gelişme için Karı Toyluk ve Engelli Derneği eliyle hazırlanarak İsviçre Büyükelçiliği’hangi sunulan proje çerçevesinde Karı ve Toplumsal Hizmetler bünyesinde şiddete tutulmuş, devlete sığınmış, dezavantajlı gruptaki 20 kadına herif hakları, esas ülfet eğitimi, kadına yönelik ivinti, millî ve uluslararası avrat hakları ve kadına yönelik şahsi hisse senedi alanında terbiye verildi. İsviçre Kültür ve Tutum Müsteşarı Ariane Tınner İsviçre Büyükelçiliğine verilen ve kabul edilen projeyi uygulama alanında sahne olmak üzere Gümüşhane’ye gelerek proje üzerine ince vukuf aldı ve şehrin tarihi ve kültürel alanlarını tanıma fırsatı buldu.

“Projenin bitmeme etmesi noktasında gerekli çalışmaları yapacağız”

Gümüşhane’nin rustik bölgelerinde da proje yürütülebileceğini söyleyen İsviçre Hars ve Ekonomi Müsteşarı Ariane Tınner, “Gümüşhane’üstelik olmaktan haddinden fazla mutluyuz. Derneğimizle birlikte çalışmaktan da kurum duyduk. Proje 20 kadına müzaheret etmekle başlamıştı ama görüyoruz ki şimdi 60 kadına erişmiş bu beklediğimizden da daha nazik ayrımsız etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Projenin amacı baskı durumda olan özellikle eşleri tarafından şiddete uğrayan kadınlara haklarının hangi olduğunu öğretmek ondan sonraları bile özlük ayakları üstünde durabilmesi amacıyla lazım eğitimleri alıp özlük kendilerine yetmelerini icat etmek” diye konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: