Tekirdağ’da sığırkuyruğu bitkisinin yıpranmamış melez türü bulundu

Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesince (NKÜ) gerçekleştirilen çalışmada, sığırkuyruğu bitkisinin yeni azma türü bulundu.

NKÜ Bilimsel Araştırma Projeler Koordinatörlüğünce desteklenen “Tekirdağ İli Sınırları İçerisinde Katıksız Olarak Yetişen Sığırkuyruğu (Verbascum) Konusunda Taksonomik ve Ekolojik Icraat Projesi” kapsamında, yaklaşık 2 yıl evvel meydan çalışması başlatıldı.

Malkara ilçesinde yapılan araştırmalarda sığırkuyruğu bitkisinin bakir azman türü bulundu.

Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Âlem Cabi, AA muhabirine, halk beyninde “sığırkuyruğu” olarak tanıdık “verbascum” nebat türünün kullanılmamış buldukları melezine “Malkara Sığırkuyruğu” adını verdiklerini söyledi.

Doktora öğrencileriyle gerçekleştirdikleri yer araştırmalarının başarıyla sonuçlandığını anlatan Cabi, şöyle bitmeme etti:

“Düzlük çalışmalarını Malkara ve Keşan arasında yoğunlaştırdık. Burada daha önceki bile var olduğu aşina beş altı verbascum türünün benzeri anda tıpkısı lokalitede bulunduğunu fark ettik. Elan sonradan baktık kim elan ilk hiç görmediğimiz verbascum türü birlikte var. ‘Bu cins, incelemeye ayar yeni ayrımsız sığırkuyruğu türlü’ diye düşündük. Örneğimizi toplayarak laboratuvarda özelliklerine baktık. Bu özelliklerinin neticesinde bunun elan geçmiş keşfedilmeyen benzeri asıl olduğunu tayin ettik.”

Cabi, verbascum türlerinin jen alışverişi yaparak evrimleşme sürecinde kullanılmamış bir melez kabil ortaya çıkardığını dile getirdi.

“Antikanserojen, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere eş benzer”

Çalışmalarının ulusal aynı dergide yayımlandığını, ehlihibre hakemler yoluyla onaylandığını ve türün kayıtlara geçtiğini anlatan Cabi, şunları kaydetti:

“Sığırkuyruğu, cemaat olduğu erler evet dahi türler açısından bakıldığında endemik cinslerimizden tıpkı tanesi. Kısaca 256 türle katakulli ediliyor. Henüz ilk 107 melez türle oyun ediliyordu. Yüzdelik 80’i ülkemizde endemik olan bir cinsten bahsediyoruz. Gen merkezinin Anadolu ve İran-Turan fitocoğrafik bölgesi (Gün Doğusu Rum, Sina yarımadası, Suriye, Filistin, Ermenistan, İran, Ürdün, Fevk Mezopotamya) olduğunu söyleyebiliriz. Verbascum cinsi taksonların (zir kök) sahip olduğu birtakım kimyevi bileşikler antikanserojen, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere ehil tür. Bununla ait yapılan çalışmalar var ama ülkemizdeki taksonların hala birçoğu çalışılmamış.”

Cabi, ekibiyle yıpranmamış madun türleri ülkeye vermek için çalışmaya bitmeme edeceklerini dile getirdi.

NKÜ doktora öğrencisi Ogün Demir ise teferruatlı araştırmalar sonucunda kullanılmamış azman türünü bulduklarında heyecanlandıklarını tabir etti.

Share: