Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Izdıraplı, aktif yayında gündemi değerlendirdi Açıklaması

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Bahir Yanık, güzeşte sene 1 milyon 874 bin 806 haneye, hep 1 milyon 673 bin 757 ton kömür; Ağustos 2022 bakımından bile 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 milyar 662 milyon 659 bin 871 liralık neşelilik tüketim desteği sağladıklarını aktardı.

Üzüntülü, Yol 7’deki Başşehir Kulisi programında gündeme ilgili değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Içtimai devletin, istihdama katılamayacak, hayatını birlikte başka cins idame ettiremeyecek kitlelere içtimai yardımlarla insancasına güç imkanı sunmakla yükümlü olduğunu tamlayan Izdıraplı, vekillik yerine bunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sosyal yardım kullanıcılarının yüzde 82’sinin kollar, engelliler ve yaşlılardan oluştuğunu anlatan Izdıraplı, istihdama katılabilecek yüzde 18’lik kesimi de İŞKUR ile yapılan uyuşma çerçevesinde yaşlarına, hikmet ve birikimlerine bakarak iş alanlarına yönlendirdiklerini tabir etti.

Bakan Acılı, “Kitleleri yoksulluktan kurtarmıyorsunuz, bunun üzerinden da fikir devşiriyorsunuz. Toplumsal yardımla insanları tembelliğe alıştırıyorsunuz” iddialarının akıllıcasına olmadığını vurgulayarak, içtimai yardımları akıbet merhale slayt ve tamamen ihtiyaç temeli üzerinden oluşturduklarını dile getirdi.

Artık sosyal yardımları “yoksulluk tamamıyla” değil, “hak tamamıyla” düşündüklerini aktaran Üzüntülü, Karı Destek Programı kapsamında dirimlik gruplarına bakarak 450-600 teklik beyninde ek destek, istinas ve cıvıltı istihlak kabilinden bir nice destekte bulunduklarını kaydetti.

doğal gaz ve kömür desteğinden bahseden Izdıraplı, istinas desteğini, bölgelerin yalın durumlarına bakarak yaptıklarını belirtti. Bölgelere göre kışın uzunluğunun ve sertliğinin teferruatlı şekilde hesaplandığını dile getiren Kederli, şöyle devam etti:

“Antrparantez tığ bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla şöyle bir ihtiyati tedbiri da aldık. Ihtimal kömür tüketimi henüz yoğunlaşabilir, bunun için tedbir noktasında bir marj koyduk kendimize, inşallah şita dönemine büyüklüğünde kömürlerimizi kömür desteği sağladığımız, istinas desteği sağladığımız vatandaşlarımıza gerçekleştirme etmiş olacağız. 2021’üstelik 1 milyon 874 bin 806 haneye kömür desteği sağlamışız. Mecmu 1 milyon 673 bin 757 ton kömür dağıtmışız. doğal gaz desteği bile 2022 yılı için yıllık 450 ila 1150 liralık beyninde, bu ısıl haritaya tutkun adına tespit edildi. Ilımlı noktamız Tokat. Tokat’tan gün doğusu ve batıya akıllıcasına. Türkiye’dahi sunma soğuk iller Iğdır ve Ardahan. Buralardan başlayarak yılda 1150 liralık ile daha batıya geldiğinizde Antalya’de 450 teklik destek şeklinde. Natürel gazda şu esas büyüklüğünde müracaat edenler ölçeğinde 330 bin 804 haneye, mart-april döneminde 114 milyon teklik ödemişiz. Ilk Teşrin-son teşrin döneminde üstelik ikinci başvuruları şu anda alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Afiyet raporu kâin vakayiname hastalara ve hayatlarını cihaza sınırlanmış sürdüren vatandaşlara yüzde 5 munzam ifa yapıyoruz.”

“2,5 milyon vatandaşımız uyumlu olarak içtimai yardımlardan yararlanıyor”

Izdıraplı, Şubat 2019’üstelik başlayan hareketlilik istihlak desteğinden düzenli toplumsal yardım düzlük ailelerin yararlandığını belirterek, “2022 ağustos itibarıyla 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 milyar 662 milyon 659 bin 871 liralık hareketlilik istihlak desteği sağlamışız.” diye konuştu.

Bakanlık yerine 9,5 milyon vatandaşın Genel Sağlık Sigortası primini ödediklerini anımsatan Izdıraplı, Türkiye’da herkesin afiyet sistemi güvencesinde olduğuna dikkati çekti.

Bakan Kederli, “Sizce muhalefetin adayı kim olacak, Kılıçdaroğlu garantiledi mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun hevesli olduğu anlaşılıyor. Farklı adaylardan üstelik tıpkısı kısmının istediği anlaşıldı, bunlar haddinden fazla bilinen davranışlar. Ki olur onu ahit gösterecek amma benim şöyle bire bir değerlendirmem var. Ağız Ağıza hesap pusulası kendisine söylüyorum, gayet elbette yanılmaya haddinden fazla zahir tıpkı öz şu anda okuduğumuz nitelik, ben muhalefetin cumhurbaşkanı adayının bugünkü adı güzeşte isimlerin hiçbirisinin olmayacağı kanaatindeyim, Kılıçdaroğlu da karışma. Benim kanaatim, hiç tanınmayan ve seçime haddinden fazla beş altı kaldığında aynı âdemoğlu çıkaracaklar ortaya. Çünkü 6’lı masa Sayın Kılıçdaroğlu’nun kurduğu bire bir masa değil. 6’lı masa, o masanın etrafında oturan kimsenin kurduğu benzeri masa değil. 6’lı masayı kuran buyuru anlaşılan onların hepsinin dışında bir aday ortaya çıkaracak.”

Share: