Iğdır’da Aldatmak ve Simide Remiks Geldi

Iğdır’de ekmeğe ve simide remiks geldi. Iğdır’dahi 200 gram paketlemek ve simidin fiyatı 4 liralık oldu. Iğdırlı tıpkısı fırıncı, “Öyle hep ekmek alıp askıya paketlemek atamaz. Vaktiyle 100 gönül para verip aldatmak atıyordu. Demincek 50 kişide tıpkı güç yahut iki can, askıda ekmeğe tıpkı veya iki tane alıp asıyor” dedi.

Iğdır’üstelik fırınlarda elan ilk 3,50 TL olan 200 gram ekmek, 4 TL’den satılmaya başlandı. beraber ekmeğe mevrut zamlar nedeniyle askıda savsaklamak sayısı de azaldı. Eskiden fırınların önüne konulan askılara 20-30 ekmek asılırken demin 2-3 şerha fakat asılıyor. Durumu ongun olan vatandaş, askıda ekmeğe aldatmak alıp bırakamıyor. Bu tenakus, geda vatandaşları zora soktu.

“ALIŞTIRDILAR VATANDAŞI. YURTTAŞ EKMEĞİNİ ALIP GİDİYOR”

Iğdırlı bir fırıncı, “3,5 TL’ye satıyorduk, 4 liralık oldu, 200 gram paketlemek. Simit 4 lira. Zammı biz yapmıyoruz kim bunu unculara sorun. Izzet yetkilileri bunu görmüyorsa tığ hangi yapalım? Bire Bir çuval un 600 lira. Nasıl olacak? Zindelik, doğal gaz, 15-20 milyar (bin lirayı kastediyor). Budun, çaresizlikten işi bile bırakamıyor. Yurttaş alışkan artık. Alıştırdılar vatandaşı. Yurttaş ekmeğini alıp gidiyor. Vatandaşın çekicilik gücü azalmış bayağı. Dört düzlük üç, üç alan iki alıyor. Temas periyot mankafa gidiyor, encam gittiği bulunmayan. Kimse bu işten hangi verim alıyor ne de mal kazanıyor” dedi.

“SISTEM ALDATMAK ALIP ASKIYA PAKETLEMEK ATAMAZ”

Zamların peşi sıra askıya bırakılan savsaklamak sayısının birlikte azaldığını belirten fırıncı, şunları söyledi:

“Öyle cümle savsaklamak alıp askıya ekmek atamaz. Vaktiyle 100 gönül para verip ekmek atıyordu. Demin 50 kişide bir güç yahut iki emanet, askıda ekmeğe aynı veya iki çıngı alıp asıyor. Zira çalım güçleri yok insanların, vatandaşların. Bak düşünüm; gaz, faaliyet, bunların fiyatları çok artmış. Tığ canlılık parasına bakıyorduk, siz geldiniz, 16 bin hayatiyet faturası gelmiş. O dahi elden gerçeklik makinesi çalışıyor. İki savsaklamak parası 8 lira. Rastgele öz pahalı, harcama haddinden fazla. Girdi maliyetlerini hesapladığında bu işin altından çıkamıyorsun. Mehabet yetkilileri buna önlem, merhem bulamazsa tığ hangi yapalım, layenkati çalışıyoruz.”

“EMEKLİNİN PARASI SABİT AMA TEMAS ŞEYE GÜNDE BINDIRIM GELİYOR”

Iğdırlı tıpkısı vatandaş ise “Geçen günlerde aldatmak 3,5 liraydı, demin 4 lira. 4 lira olunca ahzetmek haddinden fazla zorlaşıyor. Sağlık bir iki, gider fazla. Şu gördüğünüz askıya ekmek alıp asıyorduk, şimdi alamaz olduk. Kabil değil. Haddinden Fazla yük çekiyoruz. Böyle imkânsız. Her şeye remiks, seçme şeye bindirim. Fırıncılar da zammı yapıyorlar, yapabildikleri kadar. Ne yapacağımız bilmiyoruz. Allah yardım etsin mahdut gelirliye. Günde 6-7 savuşturmak alıyoruz. Ben emekliyim. Emeklinin parası sabit ama herhangi bir şeye günde bindirim geliyor. Çokça sıkıntı. Konvansiyon çokça zorlaştı. Mektepli okula gidiyor, okutamıyorsun. Çok kısık. Değme şeye bindirim, zam. Hangi olacağı anlaşılan değil, inşallah ongun tamam sonumuz” diye konuştu.Share: