Endüstri ve Teknoloji Bakanı Varank, İzmir’deki şişman küşat töreninde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin uygulayım bilimi alanında büyük projelere imza attığını vurgulayarak, bu çalışmaları bağışlamak isteyenleri teknoparklara davet etti.

Bakan Varank, İzmir’deki Kemalpaşa Birleştirme Endüstri Bölgesi’nde 14 fabrika ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) projelerinin açılışı ile 7 fabrikanın ana atma törenine katıldı.

Varank konuşmasında, Türkiye’nin bakir yüzyılına adım adım ilerlerken, ülkeyi küresel tıpkısı kilolu haline ifham etmek üzere mütemadi demeden çalıştıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı vizyonunu açıkladığını dile getiren Varank, “Çok ilginçtir, ‘ABD’nin, 50 yıllık, 100 almanak etraflı dönemli planları var.’ diye niteleyerek bağırsak geçirenler, Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı vizyonunu açıkladığında kibir kıvırabiliyorlar. ’20 yılda ne yaptılar kim 100 yılda hangi yapacaklar?’ diye niteleyerek, akıllarınca hem 20 yılda yapılanları hem dahi Türkiye Yüzyılı vizyonunu küçümsemeye çalışıyorlar. Biz elbette bunu yapanların düşünce ağrılarını haddinden fazla gani biliyoruz. Tarafsız gazetecilik kisvesi altında, ceride köşelerini muhalefetin propaganda bültenlerine dönüştürenleri açık tıpkısı şekilde görüyoruz ve tanıyoruz.” dedi.

Vahap Seçer’in sözlerine tepki

CHP Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer’in “Türkiye Yüzyılı” konusundaki sözlerini hatırlatan Varank, şöyle dedi:

“Vahap Seçer, Türkiye’nin bekasının teminatı olan defans sanayine müteveccih politikaları ve atılımları vizyonsuzluk kendisine nitelendirdi. Ben herhalde savunma sanayimizle sokakta karşılaştığımda çekicilik duymayan tek birlikte vatandaşımıza rastlamadım amma bu arkadaşlar elbette hakeza aynı kanaate topluluk oluyor, anlamakta takı çekiyorum. Neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Tıpkı şehremaneti başkanının adeta yıldırı örgütünün uzantısı üzere davranmasına konuşmasına mı yanalım, vizyondan bilgisiz uray başkanlarının büyükşehirlerin koltuklarında oturuyor olmalarına mı yanalım aşağılık karar veremiyoruz. Tabiatıyla tümce zat anlayışına meşrebine göre davranıyor. Bazıları balçık at izi kalsın siyasetine bitmeme ededursun, biz ürün ve bakım siyasetiyle Türkiye’yi diriltme etmeyi Allah’ın izniyle sürdüreceğiz.”

Sanayiciye sunulan bindi

Birileri kabul etmese üstelik AK Fırka hükümetlerinin serencam 20 yıla benzeri asrı sığdırdığını söyleyen Varank, geçerli politikalarla Türkiye’nin sanayiden enerjiye, sağlıktan ulaşıma kadar gelişigüzel alanda nazik tıpkı cüretkâr gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Vekil Varank, Türkiye’nin dört bir tarafına havaalanları, köprüler, duble yollar, şehir hastaneleri kabil eserleriyle mührünü vurduğuna bel ederek, bu yatırımların sürekliliğinin, sürdürülebilirliğinin ana aracının endüstri olduğunu aktardı.

Sanayici ve girişimcileri seçkin zaman baş tacı ettiklerini vurgulayan Varank, “Uran yatırımlarını çurlatmak için sonuç 20 yılda 100 bine mümasil heveslendirme belgesi düzenledik. 2,4 trilyon lira yatırımın ve 3,5 milyonun üstünde istihdamın önünü açtık. Bu teşviklerimizin da sebebiyle ve desteğiyle OSB’lerin sayısı 192’den 344’e ulaştı. OSB’lerimiz 2002 yılında 415 bin vatandaşımıza istihdam sağlarken zaman 2,5 milyon vatandaşımız için savuşturmak kapısı oldu. Serencam 20 yılda üretimdeki parsel sayısı tüm 5 ikmal artarak 57 bine ulaştı.” diyerek konuştu.

“Hedefimiz OSB sayısını 500’e takip etmek”

Varank, şişman açılışlardan şişman açılışlara koşmalarına rağmen eleştirildiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Birileri çıkıp terbiyesizce yüzlü yüzlü ’20 yılda Türkiye’birlikte hiç üretimlik kurulmadı.’ diyebiliyor. Biz her zaman sahadayız. Seçkin dolaşma girişimcilerle, hareket insanı, emekçilerimizle ayrımsız aradayız. Sağdan soldan duyduklarımızı değil, bizzat yaşadıklarımızı anlatıyoruz. ‘Sayın Bakanım envestisman yapacağız lütfen bize toprak bulun.’ diyenlerin sayısını inanın çıktı strateji edemiyorum. İşte bu yüzden yeni OSB’lerin kurulması üzere arayışlarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada hedefimiz ülkemizdeki OSB sayısını önümüzdeki dönemde 500’e çakozlamak. Göreceksiniz, bakir OSB’ler hayata geçtiğinde, sanayicimiz oraları dahi serian dolduracak.”

Varank, çabucak fabrikaları değil, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından destekledikleri projeleri bile hayata geçirdiklerini belirterek, toplamda 24 bünye ve 4,5 milyar teklik yatırımın İzmir’e yalabık olması dileğinde bulundu.

“Amerika’ya gitmeye icap namevcut”

İnovasyon, AR-GE çalışmaları ve teknoloji çalışmalarını kabul etmek amacıyla ensiz dışına çıkmaya icap olmadığına dikkati çeken Varank, şöyle konuştu:

“Biliyorsunuz birileri teknolojiyi çalmak üzere, inovasyon ekosistemini bağışlamak amacıyla Amerika Mürekkep Devletleri’ne gidiyor, hamburgerini yiyip ülkesine izansız dönüyor amma tığ bu kürsüden, İzmir’den yeniden söyleyelim. Türkiye’bile inovasyon sarmak isteyenleri biz teknoparklarımıza davet ediyoruz. Türkiye’de neler yapılıyor? Amerika’dan kötü kalır işler Türkiye’dahi gerçekleştiriliyor mu gerçekleştirilmiyor mu? Bunlara şahitlik etmek istiyorsanız Türkiye’deki teknoparkları ülfet edebilirsiniz. Enformatik Vadisi’ni konuşma edebilirsiniz. İşte Togg’un AR-GE’si nerede yapıldı? Bilişim Vadisi’nde yapıldı. Şu anda Türkiye ayrıksı ülkelerin milli araba projelerinin mühendisliğini Enformatik Vadisi’nde gerçekleştiriyor. Oraya gidip müzakere ederseniz arkadaşlarımız size bilgelik verirler. Onun üzere Amerika’ya gitmeye ister yok, Avrupa’ya gitmeye lüzum bulunmayan, hamburger yemeye birlikte ister namevcut. İzmir’bile kumru yersiniz, gelip burada teknolojide neler oluyor görebilirsiniz.”

Vekil Varank, Bilişim Vadisi’nin yeryüzü güzelce yerlerinden birini İzmir’e kurduklarını, 2023 başında açılışını yapacaklarını rapor etti.

“Teknoloji tabanlı girişimcilikte ülkemiz devir yazıyor.” ifadelerini kullanan Varank, teknolojinin, yatırımın ve sanayinin bile İzmir’de, Türkiye’da olduğunu ifade etti.

Varank, hükümetin İzmir sanayicisini umum üstünde tuttuğuna işaret ederek, sanayiye motivasyon verdiklerini, teknoparklara hakikat aktardıklarını dile getirdi.

“Türkiye’nin önü daha boş olacak”

Türkiye’ye yapılan yatırımların çıktı meyvesini vermeye başladığını söyleyen Varank, milli ve evcil sanayinin kızıl günlerini yaşadığını aktardı.

Vekil Varank, Türkiye kendisine 60 almanak hayalini gerçeğe dönüştürmenin harbi gururunu yaşadıklarını belirterek, “Dünyanın sınırlanmış otomotiv ihracatçılarından biri olan ülkemiz, fikri ve sınai hakları yüzde 100 bize ilişik olan çokbilmiş otomobiline kavuştu. Pekâlâ biz burada yalnız aynı araba üretmedik. Togg ile birlikte Türk mühendislerinin neler yapabileceğini mecmu dünyaya göstermiş olduk. Artık imdi Türkiye’nin önü daha üstelik açık olacak. İnanıyorum kim Togg’un de etkisiyle Türkiye’dahi bilhassa faziletli teknolojiye yönelik yatırımlar ardı ardına gelecek. imdi Türkiye’ye envestisman yapmayan kaybedecek, envestisman yapansa misliyle kazanacak.” dedi.

Varank, Türkiye’nin nitelikli altyapıları ve kalifiye koca kaynağı ile dünyanın sakıncasız limanı olduğunu tabir etti.

Vekil Varank, kurdele kesimi sırasında bile “Tığ açılışları yaparken, temelleri atarken eleştirenler oluyor ama bakın iş dünyamız bizim yanımızda. Onlar balaban emeklerle bu yatırımları yaptılar. Bu söylemler sunu çok da onlara yanlışlık. Zira onlar ülkeye ekleme ayar tesis etmek, taş konusunda taş gidermek amacıyla bu gayreti gösterirken onların bu emeklerini görmezden gelmeyi da ego açıkçası çok şekilsiz buluyorum. İş adamlarımız burada, basınımız burada. Programdan sonradan mikrofonu tutarsınız sorarsınız ‘Siz burada şov mu yaptınız yoksa siftinlik yatırımınız var mı?’ diyerek. Onu da kendileri açıklarlar.” dedi.

Hedef teknolojinin başkenti İzmir

İzmir Valisi Güç Dürüst Köşger dahi açılışı yapılan ve temeli atık tesislerin mecmu ülkeye kıvrak olmasını talep etti.

İzmir’i “teknolojinin başkenti” yapmanın gayreti içinde olduklarını vurgulayan Köşger, şunları kaydetti:

“Zımnında bu tuhaf etkinlikler bu noktadan bakıldığında daha balaban aynı anlam taşıyor. İzmir’in bir nice sektörde akıbet dönemde endüstrileşme itibarıyla yakaladığı ivmeyi geliştirmek ve çoğaltmak için İzmir’in yenilikçi yanını güçlendirecek asıl önsezi kendisine, teknolojiyi merkeze alan ve teknoloji reprodüksiyon kapasitesi yeteneklerini geliştirecek yatırım ve çalışmaların güçlenerek artmasını amaçlıyoruz. İzmir’i uygulayım bilimi başkenti etme niyetimiz var. Sizlerin sebebiyle sizlerin katkılarıyla inşallah bu irademizi birlikte gerçekleştireceğiz. Eskimemiş yatırımları ve yatırımcıları beklediğimizi de buradan yine tıpkı nöbet henüz tabir ediyorum. Memlekete başlı çakanın yanı sıra olduğumuzu değme seferinde anlatım ediyoruz.”

Hamza Dokunaklı’ın konuşması

DÜRÜST Fırka Genel Başkan Yardımcısı Hamza Biberli ise açılışı yapılan projelerin doğru olmasını diledi.

İzmir’in 14 tevhit endüstri bölgesi, 4 teknokenti ve 7 sanayi sitesi ile devlet ekonomisine iri yardım sağladığını tamlayan Dokunaklı, “İzmir’i tarımın, sanayinin ve AR-GE’nin merkezi tahsis etmek istiyoruz. Bu anlamda bile somut adımlarımızı atıyoruz. Birileri Silikon Vadisi kabilinden kâh talimatlar verdiklerini anlatım etmişlerdi. Detaylı süredir birlikte bu dile getiriliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesine birlikte hakeza bir mir verilmiş. Tığ bibi Silikon Vadisi nerede görmedik. 2022-2023 bütçesinde da herhalde oraya benzeri bütçe ayrılmış. İzmir’in temas yerini karış karış biliriz. Bu vadiyi halen 1 yıldır arıyoruz bulamadık.” diye konuştu.

Beymetal Umumi Heyet Başkanı Naci Gül, açılışı yapılan tesiste ölçülü icraat üzerine vukuf vererek, seçme devir kendilerine bindi olan yetkililere teşekkürname etti.

Konuşmaların peşi sıra İl Müftüsü Salih Sezik’in yaptığı konuşmanın peşi sıra Vekil Varank ve protokol üyeleri kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Törene, eski Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Mebus Temiz Nasır, DOĞRU Parti İl Başkanı Kerem Mehabetli Daima, sanayiciler ve gelişim insanları katıldı.

Share: