Elazığ’da 13 mahiye bebeğin böbreğindeki 5 santimetrelik taş ameliyatla çıkarıldı

Elazığ’birlikte 13 mahiye bebeğin böbreğindeki 5 santimetrelik taş, sadık ameliyatla çıkarıldı.

Batuhan ve Kübra Bozkurt çifti, bebekleri Zeynep Arya’nın sonsuz rahatsızlanması üstüne doktora gitti.

Tetkiklerde bebeğin sol böbreğini kaplayan 5 santimetre büyüklüğünde taş olduğu tayin edildi.

Üroloji Uzmanı Serhat Yentür yoluyla gerçekleştirilen kapalı ameliyatla bebeğin böbreğindeki taş kırılarak çıkarıldı.

Yentür, gazetecilere yaptığı açıklamada, 13 aylık bebeğin böbreğinde bu büyüklüğünde balaban taşı ilk kez gördüğünü söyledi.

Kapalı yöntemle böbrekteki taşı kırarak nazik bölümünü çıkardıklarını aktaran Yentür, “Ağız Ağıza örtmek imkansız çünkü böbreğin içi nazar hane yani aynı mesafe şeklinde değil. Çocuğa uymazlık veren yüzde 99’a yakını temizlendi. Küsurat ahcar bile ekstra henüz basit otama yöntemleriyle temizlenecek.” diye niteleyerek konuştu.

Yentür, çıkarılan taşın analizini üstelik yaptıklarını ve bunun enfeksiyon sonucu oluştuğunu belirlediklerini dile getirdi.

Bebeğin esenlik durumunun mebzul olduğunu ve taburcu edildiğini aktaran Yentür şunları kaydetti:

“Bebeklerde taş oluyor ama çokça eşsiz görülen davranışlar. Bu büyüklüğünde büyüğünü ilk kez gördüm. 13 aylık süt kuzusu, doğumdan esbak tetkiklerinde hakeza ayrımsız nitelik namevcut. Bu doğumdan sonradan gerçekleşmiş ve bir yıl içerisinde böbreğin içini dolduracak büyüklüğünde taş oluşmuş. Şu anda tedavimiz bitmeme ediyor. Tedaviyle taşların bire bir kısmı eriyecek kalan kısmı birlikte bambaşka bir otama yöntemiyle temizlenecek. Bebeğimizin sağlık durumu mebzul, ameliyattan bilahare üçüncü günde taburcu ettik.”

Share: