Nazır Gurur: Sosyal göz projelerinin artmasıyla icar ve hane fiyatları düşüyor

“2023’e Doğru Site Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Güruh Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin tamam şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; gestalt ve 17 ilçede ağırbaşlı bir katılımla gerçekleştirildi. Icra Vekili Çalım toplantıda Samsun’bile 4 bin 400 konutluk toplumsal hane projesine şu anne büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden gelen soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA KADAR EVLERİNE GİRECEKLER”

Mail zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden tekmil vatandaşların 2023 yılında kullanılmamış yapılan evlerine gireceklerini rapor fail Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum, “Biz kamu afetlerde vatandaşımızın yanı sıra olduk. Umum ilgililer kıyamet alanına serian giderek vatandaşın yarasını sardık. Bire Bir taraftan üzülürken, bakir şehirlerin, yaşam alanlarının inşası için benzeri hedefi ortaya koyduk. Antalya’üstelik cuşuhuruş imdi 3. ahit evlerin inşası üzere çalışmaları başlattık.

Yaşanan birlik afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan dominant sonrası dükkanları doğrulama ettik. Bozkurt, Abana üzere ilçelerde göz inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’da, Kastamonu’bile, Antalya’de, Muğla’bile yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, tasdik edeceğiz. Birçoğunun üstelik evlerini teyit ettik” dedi.

“IÇTIMAI KONUT PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN GÜRE MÜRACAAT YAPTI”

Gençlerin Sosyal Konut Projesi’ne ilgisinden bahseden Vekil Meram Çekicilik, “Projeyle ilişkin tuhaf bir molekül bulunmayan, karışıklık olmadığını de yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler zahir alacak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona yakın referans yaparak bildirme kesin cevabı vermiştir. Zımnında burada benzeri kararsızlık yok. Tığ toplumun mecmu kesimlerine ve dirimsel gruplarına yönelik bire bir proje açıkladık. Aynı kişinin 10 sene faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimum ücretle bile çalışsa, eve giren biricik sağlık minimum ecir bile olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu misil hiçbir şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu sağlık gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise işyar maaşlarının artış oranına bakarak çoğalma yapılacak. Fakat geçen sene memurlarımıza yüzde 80’e mail bindirim yaptık fakat borçlu olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzdelik 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken biz borcunu yüzdelik 25 artırdık. Tığ herhangi bir ahit milletimizin yanında olduk. Bu projedeki meram elhak içtimai çap anlayışı ve barınma ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Zaten milletimiz de nazik ayrımsız haz gösterdi” diye konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile ev ve kira fiyatlarının Düştüğüne değinen Nazır Hava, “Kira ve konut fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar şüphesiz düşüyor? Yapılan içtimai konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzde 25 sınırlama konuldu. Nedeniyle biz bu manada birlikte ihtiyaçlara göre akım ettik, etmeye de bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu. Içtimai Bölük Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere kuşkusuz başlayacağı sorusuna de yanıt veren Uğur Alım, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla müntesip adamakıllı bir örnek var elimizde. Bugün Samsun’bile Atakum ve Canik’teki toplumsal konutlarla ait inikat yapılmadı. Zira arazideki problemlerden kıran. Onlar Kıran Mahallesi’ndeki konutları takanak. Konutlardan 2 ay bilahare, 3 ay sonra bitenler var. Kadem adım bitecek. Orayı aldığında ve evine neredeyse girdiğinde barışma yapılacak. Yani biz bilcümle vatandaşımızın lehine akıntı ettik.”Share: