Edremit zeytin ve zeytinyağı Moskova’da tanıtıldı

Tecim Bakanlığı koordinatörlüğünde ve Edremit Tecim Odası organizasyonunda Edremit Zeytin Sektörünün Rakiplik Gücünün Artırılması ünlü KAPLUMBAĞA-GE projesi çerçevesinde Moskova’dahi yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi.

İkili hisse senedi görüşmeleri ve ahzüita ziyareti endeksli adına yurtdışı pazarlama faaliyetine, Balıkesir-Edremit’ten zeytin-zeytinyağı sektöründe hayatiyet gösteren 9 üretici firmadan oluşan 10 ajan katıldı.

Heyet geçmiş olarak, Rusya’nın yer şişman ithalatçı toptancı vahi olan Moscow Food City’de alım satım araştırması gerçekleştirdi. Rusya’daki zeytin-zeytinyağı ürünlerinin Rusya pazarındaki durumları, fiyatları ve muadilleri hakkında bilgi edindi. Daha sonradan heyet katılımcısı firmalar birlikte zat firmalarını ve bölgemizin ana barışma kaynağı olan ürünlerini ayrıntılı bire bir şekilde danışma fırsatı bularak ithalatçılar ile düet görüşmeler gerçekleştirdiler.

Edremit Tecim Odası’ndan yapılan mukayyet açıklamada “Bu faaliyetin amacı dış satım yapanların dış satım miktarlarını artırması, hiç dış satım yapmamış firmaların üstelik yabancı alıcılarla ticari görüşmeler yapmasını sağlayarak tecrübe kazanması, ürünlerinin dış pazardaki durumunu izlemek, aynı sektördeki rakiplerini karakterize etmek ve dış satım tecrübesi yaşamalarına imkan vermenin beraberinde, ülkeler arasındaki kâin düet ticari ilişkilerin ve bölgesel dış ticaretin geliştirilmesi yardımcı olmaktır.” denildi. – BALIKESİR

Share: