‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Galibiyet ve Ihtifal Yürüyüşü’ Sürüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla düzenlediği ‘Afyonkarahisar’dan İzmir’e Galebe ve Yâd Yürüyüşü’, Türkiye’nin dört yanından haddinden fazla sayıda yurttaşın katılımıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, 9 Eylül’de İzmir’de sonlanacak 400 kilometrelik gidiş üzere, “Bu yürüyüşü, ati nesillere atalarımızın mirasını bilcümle canlılığıyla, gücüyle devredebilmek üzere yapıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yoluyla kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı amacıyla planlı Utku ve Yâd Yürüyüşü’ne Türkiye’nin gelişigüzel yerinden haddinden fazla sayıda yurttaş ilişki gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Atalarımızın yaşadığı seçkin şeyi iliklerimizde, yüreklerimizde intikal etmek ve herkese hissettirmek istedik. Bu tutum, ati nesillere atalarımızın mirasını kamu canlılığıyla, gücüyle devredebilmek için planlandı ve iri bir heyecan ve gururla bitmeme ediyor. İzmirliler dahi ayrımsız 100 sene geçmiş gibi tıpkı cümbüş ve gururla kafilenin şehrimize gelmesini bekliyor” diye niteleyerek konuştu.

Yürüyüşe Balıkesir’den katılan Balıkesir Dağcılık Kulübü üyesi Hülya Polat, “Bu coşkuyu devam etmek, atalarımızın yürüdüğü yollarda üşüşmek üzere geldik. Bu vatan hepimizin. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu imkanı bize sağladı. Geldiğimizden beri hiçbir rehavet yaşamadık. Balıkesir’in 6 Eylül’de kurtuluşu var. Burada yürüyeceğiz, Balıkesir’e gidip esasen geleceğiz. Coşkuyla 9 Eylül’üstelik İzmir’e gireceğiz. Benim amacıyla İzmir; hürriyet, güzellik eylemek” dedi.

Kapadokya İzcilik Federasyonu Başkanı Haydar Rayman ise “İzmir’in kurtuluşu gitmek, Türkiye’nin kurtuluşu demektir. 9 Eylül’da bütün Küçük Asya benzeri şeyi yaşadı. Demin bile anca, halas mücadelesi devam ediyor. Kapadokya İzcilik Federasyonu olarak biz, Atatürk unsur ve inkılapları doğrultusunda Cumhuriyet değerlerini özümsemiş; sorgulayan, düşünen, us üreten ayrımsız bilgisizlik yetiştirmeye bitmeme ediyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Kayseri’den yürüyüşe katılan Hatice Koç bile 9 Eylül’ün kendisi amacıyla çok şey rapor ettiğini belirterek, “İzmir, bizim amacıyla epey Türkiye’nin kurtuluşu. Tutum beklediğimizden henüz pir ve kuvvetli gidiyor” dedi.

YÜRÜYÜŞ ANMALARLA SÜRÜYOR

Yol kafilesi, tarihi yolculuğunun ikinci gününde, Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği’nde düzenlenen ihtifal törenlerine katıldı. Başkumandan Mustafa Kemal Paşa’ya söz verdiği saatte Çiğiltepe’yi alamadığı için intihar eden 57. Fırka Komutanı Albay Reşat Eş ve şehitlerin anısına yapılan şehitlikten 15 kilometre uzaklıktaki Kırka beldesine mevrut göç, geceyi birlikte Kırka’de kurduğu çerge kampında geçirdi.

28 Ağustos haset Sebep Eksiksizlik köyüne yürüyecek kafile, elan 24 yaşında iken martir düşen İzmirli Eksiksizlik’in ve cebe arkadaşlarının da yattığı Sebep Eksiksizlik Şehitliği’nde düzenlenecek ihtifal törenlerine katıldıktan sonradan Balaban Saldırı sürecinde ordugah merkezi olarak geçer not Akçaşar köyüne geçecek.

30 AĞUSTOS’TA DUMLUPINAR

30 Ağustos’ta, Mustafa Kemal Paşa’nın “Ordular, önce hedefiniz Akdeniz’dir, istikbal” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Dumlupınar ve Zafertepe’ye ulaşacak kafile; Banaz, Yardımcı, Ulubey, Pınar, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın kurtuluş günü kutlamalarına katıldıktan sonradan İzmir’e akıllıca yürümeye devam edecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, 24 Ağustos’ta tarihi yürüyüşün meşalesini yakarak yürüyüşü Afyon Dereçine’den başlatmıştı. Iri Tecavüz’un 100’üncü yıl dönümünde yürüyüşün 14 kilometrelik Çakırözü-Kocatepe etabına ise CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu üstelik katılmıştı.

Share: