Çubukluların depremzedelere desteği sürüyor

Ankara’nın Çubuk ilçesinde Kahramanmaraş merkezli 10 ilin etkilendiği depremde uymazlık görenlere müteveccih başlatılan yardım kampanyasına vatandaşların ilgisi sürüyor. İlçedeki arkalama kampanyalarına çocuklarda kumbaralarını, oyuncaklarını ve takılarını getirerek destek oluyor.

“Asrın felaketi” adına nitelenen ve Akdeniz, Şarki Küçük Asya ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinde 10 ili etkileyen depremlerin ardından halkın yaraları sarılmaya çalışılıyor. İlçedeki kamu sivil sosyete kuruluşların katılımıyla oluşturulan Çubuk Arkalama Platformu eliyle aynı taraftan yardımlar toplanırken sair taraftan da “Evim Evindir” ünlü kampanya başlatılarak mevrut depremzedelerin mektepli yurtlarında ve misafirhanelerde barınması sağlanıyor.

Kampanyalara büyüklerin olduğu büyüklüğünde aşağı yaştaki torunlar de bağlam gösteriyor. Çubuk’ta 11 yaşındaki Melisa Yılmaz, gönderdiği paketin içerisine tıpkısı de betik ekledi. Çubuk Şehremini Payidar Demirbaş tarafından açılan paketteki tezkere okuyanları duygulandırdı.

Babasıyla ve kardeşiyle Afiyet Yararlı Çarşısına gelen 5 yaşındaki Ulvi Alparslan Gülber dahi kumbarasında biriktirdiği 500 lirayı görevlilere yüklemek istedi. Görevliler yoluyla ayni yardıma yönlendirilen Gülber, “Paralarımı biriktirdim ve depremzedelere atfetmek amacıyla getirdim.” ifadesini kullandı.

Çocuğundan mevrut dilek doğrultusunda bağışta bulunmaya geldiklerini anlatan ata Atak Gülber, AA muhabirine, ‘”Televizyonda izleyip etkileniyorlar. Annesiyle gelişigüzel böyle tıpkı özdek fethetmek istemişler. Ben de kendisiyle birlikte kumbarasını de alarak buraya geldim” diye konuştu.

Öte yandan bazı çocuklarda evlerindeki olanları, aldıkları veya zat yaptıkları takılar ile oyuncakları sarsıntı bölgesinden ilçeye barınmak için gelen depremzede ailelerin çocuklarına bizzat gelerek veriyor.

Bunlardan biri da 8 yaşındaki Kanayaklı Nur, özlük yaptığı bileklikleri tıpkısı mektupla yardım çokluk merkezine getirdi. Mektubunda Vazıh, “Yaralarımız bilcümle birlikte saracağız. Bunları sizin üzere yaptım. Güle Güle kullanın” ifadesine yer verdi.

İlçenin dört bir yanından mevrut vatandaşlar, aldıkları malzemeleri afetzedelere ulaştırılmak amacıyla Esenlik Yararlı Çarşısına getirerek görevlilere teyit ediyor. Kızılöz Mahallesi sakinleri bile ark odunları keserek yakacak adına kullanılmak amacıyla traktörle ‘Sağlık Faydalı Çarşısına’ getiriyor.

İlçeye mevrut depremzedelerin yakıt ihtiyaçlarını eğlemek için mahalle sakinleri adına say başlattıklarını anlatan Kızılöz Mahallesi Muhtarı Halil Mavi, “Mahalle sakinleri yerine bizde bu şekilde yüklenmek istedik. Bilcümle mahallelimiz evimizdeki amade arık odunları topladık, kırdık ve çuvallayarak hazır alelhusus getirdik. Bu kış gününde kimse üşümesin istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Çubuk Kaymakamı Fıkdan Keleş ve Şehremini Baki Demirbaş da depremzede vatandaşları musahabe ederek seçkin ihtiyaçları olup olmadığını soruyor.

İhtiyaçlarını almak için Afiyet Müfit Çarşısına mevrut Kahramanmaraş nüfusuna mukayyet depremzede Mutlu Özdem ise, “Evimiz yoğun hasarlı, ağız ağıza kullanılmaz halde. Biz da barınmak amacıyla arızi olarak buraya geldik. Allah razı olsun temas şeyimizle ilgileniyorlar.” ifadesini kullandı.

Share: