CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Cıvıltı Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Tayin Etmek Için Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere zirai sulamada ücretsiz elektrik verilmesi üzere kurulması planlanan tarih enerjisi santrali üzere Şanlıurfa’ya düzentileme ziyareti gerçekleştirdi. Atak, 2 İlk öğün Şanlıurfa’bile yorumlamak isteriz; İktidarımızın evvel 90 gününde tarımsal sulamada kullanılan elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 iskonto yapacağız” dedi.

CHP Erke ve Zir Çatı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Mebus Akış, Şanlıurfa’ya anbean burada kurulması planlanan güneş erke santrali ile ilişik basın toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda düzenlenen toplantıya CHP milletvekilleri Muazzez Okumuş ile Mahmut Tanal de katıldı. Akın, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Erke hayattır, erke tarım, enerji besin. Değme şeyin içerisinde var. Kaslı toplumlar enerjiye aksetmek amacıyla savaş valör. Biz birlikte enerjiyi ayrımsız asıl adam hakkı adına biliyoruz. Bunun üzere mücadele ediyoruz. Erke olmazsa ekincilik imkânsız, erke olmadan sanayi çarkları dönmez. İşin yeryüzü balaban tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen bir Türkiye ile cebin karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor YANLIŞSIZ Parti iktidarı? Enerjiyi elhak bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere teyit ergin, erke lobilerine kendisini bağlamış. Hep dünya ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Tığ ulu alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize emaneti ve mirası tamam istiklal hedefimiz için müteharrik ayrımsız partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maalesef bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla müsavat, hak bozulup ölçülü gelirli sınıfı bulunmayan ettiniz.  Ekincilik, iktidarın kavisli politikaları ile bitirildi. Rençper maatteessüf çok ağırlık durumda. Bugün hangi çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, zindelik faturası’ diyor. Tığ bu sorunu çözeceğiz. Çok değil, güdük bir zaman sonradan bu sorunların hepsinden ahali birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 kamer evvel Şanlıurfa’bile çiftçilerimize tarımsal sulamada kullanılan elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise tıpkısı sene geçmeden tarımsal sulamaya remiks üzerine zam yaptılar.  Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe Umumi Başkanımızın vaadinin arkası sıra yüzde 143 oranında bindirim yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Erke politikası politik tıpkısı tercihtir. Bizim siyasi tercihimiz sizden yana. İktidarın AK Tümen’nin siyasal tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında her 10 zirai sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği amacıyla kesildi. Bu buut bütün ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize destek yöneltmek hesabına, ithal azık ürünlerini almayı yeğleme etti.

10 yıl ilk Türkiye’de rastgele 70 kişiye 1 maraba düşüyordu; zaman 1 maraba başına 170 yaşama düşüyor.  2022 yılı bakımından kayıtlı maraba sayısı 493 binin altına düştü. Biz CHP adına ülkemizde tarımı esasen ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi üstelik köylümüzü birlikte yine milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin istihsal yapabilmesi amacıyla maliyetlerin düşürülmesi çok heybetli tıpkı noktaya haiz.

Şanlıurfa’da 2021-2022 yılları arasında erke sorunlarına mecbur rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı için 1,1 milyon dekar alanda mercimek yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzde 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzdelik 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda cılız rüşvet yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda cılız arpa yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzdelik 70. 800 bin dekar alanda zayıf mercimek yetiştiriciliğinde rekolte kaybı tahminî yüzde 60. 300 bin dekar alanda zayıf buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yaklaşık yüzde 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE BÜYÜTMEK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI ŞIŞMAN BUNALIM GİBİ YANSITIYOR”

Bu kat sayı verdiğim mesail AK Öğür iktidarının yaşattığı erke krizi değil, erke buhranından kaynaklı sorunlar. Bunlar çözülemez miydi? Stabil çözülebilirdi. Bu bir tercih meselesidir. İktidar bizdeki krizle korumak yerine sürekli Avrupa’bile yaşananları sanki büyük bire bir buhran yaşanıyormuş kabilinden yansıtıyor. Türkiye’bile besin enflasyonu yüzde 95 adına hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu şevket yüzde 15.

Güneydoğu Anadolu Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini kapsayan Türkiye’nin eke projelerinden biri. Mecmu ekilebilir yer yaklaşık 3,2 milyon hektar araziyi havi benzeri proje. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte tahminî 7,6 milyon insanın hareket bulacağı yöre görülen aynı proje. GAP projesiyle gelişigüzel, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 milyar dolar yıllık dirimsel elde edilecek ve üste 3,5 milyondan aşkın insana hareket sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabahleyin hasat edilen taze meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Hangi oldu? Şanlıurfa bile kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Uluslararası Hava Meydanı nesir edildi. Ancak 1 kilo kitap gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine yöntemsiz dağıtım şirketlerinin hareket hakları halel edilecektir. Bu birlikte sulanabilir arazinin yalnızda yüzde 35’inde sulama yapılmasına illet oluyor.

Gün enerjisi santralleri için iki alternatifimiz var. Birincisi, mütenavip peyda kanallar üzerine sıra panelleri kurulup hem arazi tasarrufunu ulaşmak hem dahi yalınlık kanallarda gerçekleşecek su buharlaşmasını engelleyip ve çağ panellerinin alttan serinlenmesi ile maksimal erke üretimi sağlanabilir. İkincisi, alternatif işsiz arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ MÜFT VERECEĞİZ”

Sonuç yerine, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi öncelikli politikamız kâin.  Girişimci çap modeliyle amme öncülüğünde muvaffakiyetsiz bürokrasiyle gündüz enerjisi santralleri kuracağız. Zaman burada Şanlıurfa’bile ara sıra ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, iz örgütlerini dinleyeceğiz. Ardından yer ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM

İlk kez Şanlıurfa’üstelik yorumlamak isteriz; İktidarımızın önceki 90 gününde zirai sulamada geçer not elektriğe Türkiye genelinde yüzdelik 50 tenzilat yapacağız. Bunu şüphesiz yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak zirai sulama tarifesinde indirim yapacağız. EÜAŞ halihazırda haleldar elektriği şirketlere satıyor. Tığ çakaralmaz elektriği çiftçimiz amacıyla kullanacağız.

İktidarımızın bir numara yılında, Şanlıurfa’dan almak amacıyla kamu önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki tarih enerji santralleriyle zirai sulamada geçer not elektriği karşiliksiz vermeye başlayacağız. 7,5 bilyon dolar tutarındaki çağ enerjisi santralı yatırımı amacıyla yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan bağışlamak üzere çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’üstelik azık güvenliğini sağlayacağız. Azık ithalatını azaltacağız, azık enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız azık yoksulluğu yaşıyor. Bu uygun değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: