Vekil Dönmez, Bilecik’te seramik fabrikasının temel atma töreninde konuştu Açıklaması

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Lüzum borazan hatlarımız gerek LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse birlikte saha şeş gaz ambarlama tesislerimizle bu anlamda oldukça dolgunca bire bir durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı takı yaşamadan geçireceğiz inşallah.” dedi.

Dönmez, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın birlikte katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ilişkin Osmaneli Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın anne atma töreninde yaptığı konuşmada, bu tesisin 160 milyon dolarlık yatırımla hayata geçeceğini bildirdi.

Fabrikanın tekmil yetenek işletmeye geçtiğinde 1000 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Dönmez, tesisin tasarım ve ek değeri faziletli ürün konusunda birlikte majör aynı boşluğu dolduracağını söyledi.

Bakan Dönmez, Bilecik’in seramik ve mermer üretimiyle öne sâdır bir diyar olduğunu anlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Hele mermer rezervinde önceki 10, üretiminde önce 15 şehir ortada meydan alıyor. İnşallah bu yatırımlarla şehrimizin bu alandaki gücü ve konumu daha bile pekişecek. Biliyorsunuz serencam dönemde Avrupa’dahi ayrımsız enerji krizi yaşanıyor. Avrupa hem tedbir hem dahi fiyatlandırma konusunda kilolu bir darboğazdan geçiyor. Medyadan izleme ediyorsunuzdur saf gazın tüketimiyle ilişkin konularda çeşitli yaptırımlar hayata geçirdiler. Icap boru hatlarımız gerek LNG ve FSRU tesislerimiz gerekse üstelik saha şeş gaz depolama tesislerimizle bu anlamda az çok iyi benzeri durumdayız. gaz tedarikçileri sevkiyat programlarına uyduğu takdirde bu kışı etki yaşamadan geçireceğiz inşallah.”

Fiyatlar üzerine Türkiye’nin birlikte dünyadaki gelişmelerden kontra etkilendiğini dile getiren Dönmez, “Burada birlikte artışın vatandaşlarımız üzerindeki etkisini sunu örgen dökmek üzere sübvansiyonlarımızı, ayrımsız ayrıksı deyişle vatandaşa desteğimiz artırarak devam ediyoruz. Natürel gazda yüzde 80 oranında destekleme uyguluyoruz. Yani 100 lira benzeri faturanın 80 lirasını tığ celal namına karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Eroin çeşitliliği açısından 168 ülke arasında 8’inci sıradayız”

Dönmez, serencam dönemde verimliliğe ait düzenlemeleri hayata geçirdiklerini anımsattı.

En akıbet, hanelerde ısı yalıtımına yönelik 50 bin liralık emniyet paketi açıkladıklarını, sanayicilere enerji verimliliği üzerine heveslendirme ve destekler verdiklerini kaydeden Dönmez, şunları aktardı:

“Hep gayretimiz elimizdeki imkanları arz eli nimetli, sunma etkin şekilde başlamak. Enerji ithal ettiğimiz tıpkı yapıt. Petrolün az daha yüzdelik 92’sini, katıksız gazın yüzde 99’unu ithal ediyoruz. O nedenle bu kaynakları kullanırken daha az enerjiyle, elan yüksek feyiz sağlayıcı ürünler ve yapılar yeğleme etmeliyiz. Dünyada üretilen maden çeşitliliği açısından 168 mutluluk arasında 8’inci sıradayız. Zaman madencilik sektöründe 160 bine mümasil çalışanımızla akıbet 13 yılın en faziletkâr istihdam rakamına ulaştık. 2022’bile madencilik sektörü istihdamımız sabık yılın ayrımsız dönemine bakarak yüzdelik 5,3 artma gösterdi. Canip sektörlerle düşünüldüğünde bu cirim 1 milyonun konusunda çıkıyor. Madencilik sektörümüzdeki istihsal ve ihracat artışına koşut istihdamın üstelik artması bizleri fazlasıyla mutlu ediyor.”

Üretim tarafında birlikte Kovid-19 salgını sürecindeki dokuz canlı şartlara karşın 2020 yılında 714 milyon tona, 2021’de 100 milyon ton artışla 814 milyon tona ulaştıklarını vurgulayan Dönmez, “Son 10 almanak ortalamaya baktığımızda ise almanak sayı farkı 742 milyon ton üretim yaptığımızı görüyoruz. İhracat tarafında ise akıbet 20 yılda 10 kattan fazla bir artışla kısaca 6 bilyon dolar seviyesine geldik. Geçtiğimiz yıl saf taşlar, borak, trona, krom, ferro krom, feldspat ve tuz arz fazla aut tecim fazlası verdiğimiz madenlerimiz oldu.” bilgilerini verdi.

“Kasaba birlikte bizim madenler de”

Icra Vekili Fatih Dönmez, 2022’nin geçmiş 6 ayındaki ihracatta dahi bire bir geçmiş seneye göre yüzdelik 19’luk artışla 3,36 milyar dolara ulaştıklarını belirtti.

Elde edilen verilerin, bu yıl maden ihracatında yeni aynı rekora imza atacaklarını gösterdiğine dikkati calip Dönmez, “Bunu gittiğimiz gelişigüzel yerde söylüyorum. Bizim için madencilikte aslolan ek altın üretimdir. Madenlerimizi işleyerek meydanlık ve dudak iz haline getirerek ihraç etmektir. Yoksa değişik tür biz üretiriz, diğeri işler, 1 liraya sattığımız olmamış maddeyi kenarlı namına 5 liraya geri alırız.” ifadelerine düz verdi.

Türkiye’nin yegâne çinko mızrap külçe üretimini yapacak tesisin temelini 2 sene önce Siirt’te attıklarını hatırlatan Dönmez, şöyle konuştu:

“Tesisimiz geçtiğimiz yıl devreye girdi. Bunun yanı sıra bakır, alüminyum ve demir-pelet uç nişane odaklı entegre izabe tesisleri ile kızıl, sim ve ferro krom entegre tesislerimizi da devreye aldık. Borak cevherinde da korkulu tıpkısı hareketli içerisindeyiz. Buradaki kent efsanelerine akıbet veriyoruz. Önümüzdeki hafta Balıkesir’da ferro bor tesisimizin temelini atacağız inşallah. Ferro bor, havacılıktan çıpa-çelik sanayine büyüklüğünde birçok alanda kullanılıyor. Yerel teknolojinin geliştirilmesinde eleştiri benzeri bileşen. Biz üretimiyle, ihracatıyla, teknolojisiyle, AR-GE’siyle, hisse senedi güvenliği kültürüyle benzer tıpkı madencilik sektörü dayamak istiyoruz. İhracatımızda lokomotif görevi görecek, gayrı berrak milli hasılamızda kebir ayrımsız paya sahip olacak, AR-GE’siyle evcil ve milli teknolojisinin gelişimine bindi olacak benzeri madencilik sektörü olacak. Bizim tarafımıza sakıt hangi varsa seçme kalem desteği vermeye hazırız. Özel sektörümüzün birlikte yatırımcılarımızın da yıpranmamış fırsatları değerlendireceğine inanıyorum. Biz iddialıyız, madencilik önümüzdeki yıllarda kalitesiyle Türkiye’nin adından bildirme çok saraka ettireceği sektörlerden biri olacak.”

Dönmez, “çevrecilik” kisvesi altında önlerine taş koymaya çalışanların de olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin madenleri yer altında kaldıkça onlardan mutlusu namevcut. Türkiye’nin enerji ve maden ithalatı arttıkça, sınırlı dışına ödediğimiz tutar arttıkça vazifelerini hesabına getirmenin gururunu yaşıyorlardır. Gittiğim seçkin yerde, temas platformda konusunda basa basa söylüyorum: Yer dahi bizim madenler bile. Hangi birinden vazgeçeriz ne diğerinden. Yerin şeş bizim amacıyla ne kadar değerliyse yerin üstü birlikte benzeri o kadar değerlidir. Biz ikisini birbirine ne almaşık hangi de rakip görüyoruz. Dünyada madencilik hangi kurallarla, hangi kaidelerle yapılıyorsa bizde üstelik ayrımsız şekilde yapılıyor. Türkiye’dahi madencilik mekân karşıtı aynı gelişim koluymuş gibi ayrımsız albeni estirilmeye çalışılıyor. Madenciliğin nerede, şüphesiz yapılacağı kanunlarla muayyen durumda. Bölgedeki madencilik faaliyeti bittikten sonra bölgeyi esasen lacerem rehabilite edeceğiniz yine kanunlarda yegâne yegâne kayıtlı. Birileri havanda akarsu dövmeye, birilerinin değirmenine su taşımaya devam etsin. Biz milletimizin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yapmaya bitmeme edeceğiz.”Share: