CHP Ekip Başkanvekili Hususi, gündemi değerlendirdi

CHP Ekip Başkanvekili Hür Özel, idrak dilimlerinde düzenleme yapılmasını istediklerini belirterek “Sistem en düşük evet da ikinci dilimden algı versin. Tek kalmayanın cebine 2 bin liralık, 1500 liralık, 1300 lira kalsın. Bunun arkasında Türk-İş duruyor, DİSK duruyor, Türkiye İşverenler Sendikası duruyor, Doğruluk-İş de duruyor. Bunda tekmil politik partilerden hep vatandaşların menfaati var.” dedi.

Hususi, CHP Bursa İl Başkanlığı’nda düzenlediği matbuat toplantısında, Bursa’nın adalet ettiği değeri alamayan bire bir şehir olduğunu, bunun değişmesi amacıyla ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Mudanya Mütarekesi’nin 100’üncü yılı törenleri üzere Bursa’da bulunduklarını belirten Özel, “100’üncü yıllar çokça nadir. 19 Mayıs 2019 haset Samsun İlkadım Belediyesinde Atatürk’ün evvel adımı attığı yerdeydik, Sivas’ın 100’üncü yılında 4 Eylül 2019’birlikte Sivas’taydık. Meclisin kuruluşunun 100’üncü yılında 23 April 2020’birlikte Birinci, İkinci ve bulunan Meclisteydik. Cumhuriyet El Partisi yerine 100’üncü yılları aksatmadan bitmeme ettiriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Ekonomi konularında hükümeti eleştiren Özel şunları kaydetti:

“Kendilerini sarayda dev gibi görüp vatandaşı karınca gibi görüp ezenlere sözümüz şudur: O karıncanın kardeşi var, o dahi Cumhuriyet Altını Halk Partisi’dir. Genel Başkanımız, geçtiğimiz hafta hep ayrımsız gökçe yazın böylecene namına ve bizlere anlamsız ayrımsız talebin gereğini yaptı. Bize söylenen kanaat önderleri toplantısında şu: ‘Enflasyondan bıktık, işsizlikten bıktık, avlu pahalılığından bıktık’. Deminden Tasrif ve Bütçe Komisyonunda tıpkısı testis kanun var. Biz diyoruz kim ‘Vergi dilimlerine şişkinlik oranını artırın’. Tümce bildirme bağan evet bile ikinci dilimden vergi versin. On Paralık kalmayanın cebine 2 bin teklik, 1500 lira, 1300 teklik kalsın. Bunun arkasında Türk-İş duruyor, DİSK duruyor, Türkiye İşverenler Sendikası duruyor, Doğruluk-İş de duruyor. Bunda cümle siyasal partilerden bilcümle vatandaşların menfaati var.”

Bağımsız Hususi, İzmir Milletvekili Mehmet Şanlı Çelebi’nin DOĞRU Parti’ye katılmasıyla ilişkin da şu değerlendirmelerde bulundu:

“RTÜK’te üyeler siyasi partilerin sayılarına bakarak belirlenir. Düne kadarki sayılara bakarak o uzuv İYİ Parti’ye düşüyor. Üç aydır RTÜK Başkanı Meclise abece yazıp ‘Yeni RTÜK üyesini seçin.’ demiyor, dese İYİ Parti’ye gidecek. O tam birileri mezata kullanılmış. O hesabın, o pazarlığın adı zaman Mehmet Mehabetli Çelebi ergin. Erte yazıyı yazarlar, RTÜK üyeliği gider. Mehmet Şanlı Çelebi benzeri RTÜK üyeliği karşısında birlikte savaş ettiği, görev yaptığı, kumpaslarla hapishane yattığı, bazıları hayatını kaybeden zırh arkadaşlarını bu süreçte satmıştır. Mehmet Ulu Çelebi’ye başarılar diliyorum. Atatürk’e ölüm cezası fermanı çıkaran Vahdettin’in savunucularının partisinde kendisine başarılar dilerim.”

Çelebi’nin cezaevinde olduğu döneme üstelik değinen Özel, “Ayrımsız cezaevinde tutuyorlardı, o teğmen varmak istiyordu. ‘Nikah şahidini nereden bulurum?’ diyordu. Tığ Iye Ağbaba ile Kemal Bey’i (Kılıçdaroğlu) aldık gittik askeri cezaevine. Tığ bu sembol, bu vatan, bu arazi için yemin içmiş bir teğmenin nikahına şahitlik etmiştik. Bugün tıpkı RTÜK üyeliği için zırh arkadaşlarını satan birinin U dönüşüne tanıklık ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Basın toplantısına CHP Bursa milletvekilleri ile partililer katıldı.

Share: