Cenup Kore ve Filipinler Heybet Başkanları, BM Genel Kurulu’na ilk defa hitap etti

Güney Kore ve Filipinler Cesamet Başkanları, göreve gelmeleri sonrası ilk defa hitap ettikleri Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda “uluslararası hukuk ve dayanışma” mesajları verdi.

Görevini mayıs başında üstlenen Cenup Kore Büyüklük Başkanı Yoon Suk-yeol, 77. Genel Asamble’a hitabında, barışa yönelik tehditlerde uluslararası toplumun dayanışmasına dikkati çekti.

Yoon, “Statükonun çetin kullanılarak değiştirilmesi teşebbüsleri, nükleer gösterişli istimal tehditleri ve dizgesel âdem hakları ihlalleri, küresel toplumun barışını tehlikeye atıyor.” dedi.

Ülkesinin, BM çabaları sayesinde “bugünkü pozisyonunda bulunduğunu” tamlayan Yoon, global sulh ve refahın geliştirilmesi üzere ülkesinin sorumluluklarını adına getireceğini söyledi.

Yoon, “Hürriyet ve barışa yönelik tehditlerin üstesinden, dayanışma ve BM sisteminde konsolide edilen global normların cihanşümul çerçevesine cesur bağlılıkla gelinebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Konseyi ‘hizada tutacak’ güçlendirilmiş Genel Kurul”

Haziran sonu göreve mevrut Filipinler Büyüklük Başkanı Ferdinand Marcos Jr. de ilk kez katıldığı Genel Kurul’dahi, ülkesinin, 2027-28 dönemi amacıyla Düzenlilik Konseyi’ne adaylığına bindi istedi.

Marcos Jr, “Küresel gelgitlerin ortasında, eş gemimizi muhteşem tıpkısı ‘dengeleyici ağırlık’ dengeli ediyor. Bu bizim, arsıulusal hukukça yönetilen ve muadele ve doğruluk ilkelerinin rehberliğindeki ayan, eksiksiz arsıulusal düzenimizdir.” diyerek konuştu.

Uluslararası hukukun öngörülebilirliğine ve istikrarına destek verdiklerini anlatan Marcos Jr, “hele 1982 BM Bahir Hukuku Sözleşmesini (UNCLOS) desteklediklerini” kaydederek, “mantık ve doğrulukla, ulusların farklılıklarını elbette çözüme kavuşturabileceğinin örneğini” oluşturduklarını dile getirdi.

Marcos Jr, “Aralıksız dayanışmamız, düzelti edilmiş ve etraflıca Güvenlik Konseyi ve konseyi ‘hizada tutacak’ güçlendirilmiş Genel Kurul’dan kâr görecektir. Tıpkısı zamanda BM, global barışı korumada amiral gemisi geleneğini ilerletmelidir.” ifadelerini kullandı.

Ülkesinin “herkese bacanak; tek kimseye düşman” aut politikasını sürdüreceğini vurgulayan Marcos Jr, Filipinler’in, 2027-28 dönemi Güvenlik Konseyi’ne adaylığı amacıyla BM üyesi devletlerin desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Share: