Çanakkale’de Troya Firez Yolu Festivali’nin tanıtım toplantısı

Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Ağır, 16 Ilkgüz’bile başlayacak Troya Ekin Yolu Festivali’nde gelişigüzel yaştan insana seslenme eden etkinlikler sunulacağını bildirdi.

T???????ürkiye Hars Yolu Festivalleri kapsamında 25 Eylül’e kadar sürecek Troya Firez Yolu Festivali’nin lansman toplantısı, Tarihi Rum Hamidiye Tabyaları’nda ayrımsız restoranda yapıldı.

Yavuz, Ekin ve Turizm Bakanlığınca Türkiye’nin uluslararası marka değerine katkıda çıkmak için kombinasyon edilen Türkiye Ekin Yolu Festivalleri’nin İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’bile 16 Ilkgüz-23 Ekim’birlikte gerçekleştirileceğini söyledi.

Troya Kültür Yolu Festivali’nde 10 dönme boyunca 40 ayrı mekanda 112 etkinliğin sunulacağını aktaran Ağır, şöyle bitmeme etti:

“Festivalde 1000’den aşkın sanatçı görev matlup. 19 sergi, 34 dinleti, 15 bulutsuz gelgel etkinliği, 9 temsil gösterimi, 18 yavru etkinliği bunun yanı sıra Çanakkale’nin değerlerini anlatan söyleşimiz, panellerimiz olacak. 7 musahabe, 9 film gösterimiyle karşınızda olacağız. Temas yaştan insana, herhangi bir çeşit zevke hitap fail çokça kapsamlı curcuna hazırladık. Bütün bu festivalde kendisi için tıpkı madde bulabilir ve bu festivale katılabilir. Kapsayıcı aynı curcuna düzenledik. Buna çok inanıyoruz, güveniyoruz. Bu hem Çanakkalelilerin esenlik alması, kültürden, sanattan beslenmesi için bir yandan kültür projesi, farklı yanıyla bu süreçte dünyanın çeşitli ülkelerinden Çanakkale’ye yabancı basın mensuplarını getiriyoruz. Onlar de festivale katılacaklar, gözlemleyecekler. Çanakkale’yi hem sunduğu natürel güzellikleriyle hem üstelik sunduğu hars imkanlarıyla hem da alanlarıyla ve bittabi ki tarihi yarımadayla eke aynı arsıulusal turizm destinasyonu haline getirebilmek amacıyla ecnebi basın nezdindeki çalışmalarımız üstelik bu festivalle alay malay başlatıyoruz.”

Zor, Turizm Ihya ve Danışma Ajansının Çanakkale’nin yurt dışında daha fazla reklamını ve tanıtımını yaptığını dile getirdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, kentin erişilebilirliğini çok değişik benzeri noktaya taşıdığını anlatan Güç, şunları kaydetti:

“Hele otelciler, konaklama tesisleri, yiyecek, içme tesisleriyle yaptığımız toplantılarda bunun etkilerinin ortaya çıkmaya başladığını görmekten çokça balaban sevinme duyuyoruz. Çanakkale parlak aynı geleceği olan, dörtköşe, fena hâlde yaşanan bir site. Bu model etkinliklerin manivela vazifesi görmesi, bu kentin bir hars ve turizm destinasyonu olması anlamında hem Türkiye’da hem üstelik uluslararası anlamda büyük tıpkısı hamle atmakta olduğunu de bire bir defa daha yorumlamak ve altını çizmek istiyoruz. Şehrin imajına dahi ekonomik boyutuna üstelik katkı sağlayacak. Çanakkaleliler festivallerine erbap çıkarlarsa, bu festivalinde gelenekselleşmesini, herhangi bir yıl Çanakkale’birlikte Troya Firez Yolu Festivali olmasını ve Türkiye’nin dört bir yanından insanlarımızı Çanakkale’da ağırlayacağımız günlerin gelmesini istiyoruz.”

Toplantıya, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, bakanlık temsilcileri ile curcuna sorumluları katıldı.Share: