Bombalı gösteri hazırlığındaki PKK/KCK üyesi ‘Delil’ kod adlı Hüsamettin Tanrıkulu’na 15 yıla büyüklüğünde mapushane talebi

Bombalı eylem hazırlığındaki PKK/KCK üyesi ‘Kanıt’ harf adlı Hüsamettin Tanrıkulu’na 15 yıla kadar kodes talebi

İSTANBUL – Yunanistan’ın Lavrion Kampı’ndan sabotaj eğitimi alarak çarpıcı gösteri amacıyla Türkiye’ye gönderilen yıldırı örgütü PKK/KCK üyesi ‘Delil’ kod adlı Hüsamettin Tanrıkulu üzerine planlı anket tamamlandı. Hazırlanan iddianamede şüphelinin, ‘silahlı yıldırı örgütüne örgen olma’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla büyüklüğünde mahbes cezasına çarptırılması istek edildi.

Yunanistan’dahi PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinde mergup ve Şark Attika bölgesinde bulunan Lavrion Kampı’ndan yasa dışı yollarla Türkiye’ye giriş eden ve PKK/KCK’nın talimatı ile büyükşehirlerde silahlı ve bombalı çarpıcı gösteri hazırlığındaki ‘Delil’ kod adlı Hüsamettin Tanrıkulu, İstanbul’da yakalanmış ve çıkarıldığı gümrük kolcusu hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Konuya ait İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hesaplı anket tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, keleş Tanrıkulu’nun ideolojik ve baltalama eğitimi alarak yasa dışı yollardan ülkemize giriş yapmış olabileceği, PKK/KCK terör örgütü namına ülkemizde silahlı, bombalı, Dronlu tarzda etkili nitelikte eylem gerçekleştirebileceği şeklinde duyu bilgileri bulunduğu kaydedildi.

İstanbul’birlikte kâin köprülere yönelik eylem arayışı içerisinde olunduğu vurgulandı

Hazırlanan iddianamede, terör örgütünün, İstanbul’dahi kâin köprülere müteveccih gösteri arayışı içerisinde olduğu fakat eylem yapmanın imkansız olduğunun düşünüldüğü, AK Öğür Milletvekilleri, DOĞRU Partili kişiler, DÜRÜST Fırka ilçe binaları ve mahalle bekçilerinin öncelikti gösteri hedefi olduğu ve bu minval eylemlerde mir beklemeden inisiyatifin eylemi yapacak teşkilat mensuplarının olduğu ve bunlardan birinin de karanlık Hüsamettin Tanrıkulu olabileceğinin değerlendirildiğinin belirleme edildiği kaydedildi.

Şüphelinin babası Diyarbakır’dahi HDP memleket binasında çocuğunun akıbetini araştırmış

Kaknem Tanrıkulu’nun PKK/KCK yıldırı örgütünün rustik kadrolarına süzülmek üzere Mart 2022 itibariyle Diyarbakır ilinden ayrıldığının aktarıldığı iddianamede, şahsın İstanbul ilinde eğleşme fail aynı akrabasının yanına hareket bulma ve düzentileme için gittiği, şahsın yıldırı örgütüne katılımı amacıyla Can Karadeniz ünlü Diyarbakır Yenişehir HDP eski adam başkanı vasıtasıyla yönlendirilmiş olduğu, şüphelinin babası olan Mehmet Tanrıkulu’nun ise tıpkısı zamanda partinin Diyarbakır İl binasına gelerek çocuğunun akıbetini araştırdığı ve onun kaybolmasında partinin çarkıt kayırıcı başkanları Fert Karadeniz ile Remziye Sızıcı isimli şahısları sorumlu tuttuğunun belirtildiği vurgulandı.

Hazırlanan iddianamede, karanlık Hüsamettin Tanrıkulu’nun Edirne Meriç’ten Yunanistan’a gittiği, Lavrion Kampında zırh ve bomba eğitimi aldığı, eylem boşaltmak üzere Türkiye’ye çağ yaptığı, şüphelinin içtimai iletişim araçları hesaplarından de anlaşılacağı üzere Tanıt ismini kullandığı, PKK/KCK’nın söylemleri ile birebir bir şekilde şahsen kendisi marifetiyle yapılan konuşmalarının bulunduğu ve örgütün hiyerarşik yapısı içerisine girdiğinin belirlendiği kaydedildi.

Hazırlanan iddianamede aynasız Hüsamettin Tanrıkulu’nun ‘silahlı terör örgütüne unsur olma’ suçundan 7,5 yıldan 15 yıla büyüklüğünde mapus cezasına çarptırılması talep edildi. Bed, önümüzdeki günlerde 29.Ağır Ceza Mahkemesi’nde bilge karşısına çıkacak.

Share: