Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Bursa’da konuştu Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu (BİK) Umumi Müdürü Cavit Erkılınç, “Yalan bilgi, dezenformasyon ve beşinci dal faaliyetlerinde basınımızı bir açar gibi kullanmaya çalışanların Basın İlan Kurumu’nu kasıt alması bizler üzere şaşırtı değil. Unutmayalım kim burada genişlik şişman zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilişkin tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla uğraş etmeli ve güvenli olduğu günlere yine kavuşmalıdır.” dedi.

Erkılınç, BİK eliyle kentteki tıpkısı otelde düzenlenen “Ceride Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantıları”nın açılışında yaptığı konuşmada, BİK’in, vatandaşın yerli ve bölgesel haberlere ulaşması üzere halkoyu görevi üstlenen domestik gazetelere aracılık hizmetleri soldurmak için kurulduğunu hatırlattı.

BİK’in serencam dönemlerde adının sık sık gündemde vadi almaya başladığını tamlayan Erkılınç, teşrinievvel ayında bire bir el henüz Meclis’e gelecek Basın Kanunu teklifinin gündeme gelmesiyle BİK’in kuşkusuz şekilleneceği konusunun konuşulduğunu aktardı.

Cavit Erkılınç, serencam yasa teklifi çerçevesinde BİK’in kamu kurumu olmasına karşın ayrımlı zemine çekilerek birçok tartışmanın öznesi haline getirilmeye çalışıldığını dile getirerek, şöyle bitmeme etti:

“Hatta Basın İlan Kurumu için medyayı yüklülük altına ahzetmek amacıyla müesses kullanılmamış aynı çalım imajı çiziliyor. Matbuat İlan Kurumu, 1961 yılında kuruldu. Amacı resmi ilanların adaletli aynı şekilde dağıtılmasıydı. Tahminî 60 yılı aşkın sürede, değme dönemde düşün ve mazruf farkı gözetmeksizin vasıta hizmetini başarıyla yürüttü ve inşallah yürütmeye da devam edecek. Zaman BİK’in anlaşılan odaklar eliyle yıpratılmaya çalışılması bizi hiç bile şaşırtmıyor. Serencam 20 yılda Türkiye’nin dâhilen ve dışarıdan kuşatılmaya çalışıldığı temas dönemde iletişim araçları elverişli benzeri aparat namına göründü. İnanıyorum kim bu format vatanını, ülkesini dost, halkıyla sevecen olan sizleri de fazlasıyla rahatsız ediyordur. Domates Dolması bilgelik, dezenformasyon ve beşinci kol faaliyetlerinde basınımızı aynı vesile kadar kullanmaya çalışanların, Matbuat İlan Kurumu’nu maksat alması bizler için sürpriz değil. Unutmayalım ki burada en iri zararı basınımız görüyor. Medyanın güvenilirliğine ilişkin tartışmalar yaşanıyor. Basınımız dezenformasyonla savaşım etmeli ve güvenli olduğu günlere gine kavuşmalıdır diyerek beklenti ediyoruz.”

“BİK, Türk basınının arz balaban destekçisidir”

BİK’in görev ve yetkilerinin galiba olduğuna değinen Erkılınç, kurumun bunların dışına çıkarak siyasi karar alması, medya kuruluşlarının cezalandırılmasının beceri olarak üstelik mevzuat olarak üstelik tür olmadığını söyledi.

Erkılınç, “Basın İlan Kurumu, tıpkısı tecziye kurumu değildir. Türk basınının genişlik balaban destekçisidir. Bizler hava namına basına olan desteğimizi arttırarak bitmeme ettirmenin yollarını arıyoruz. Yerli gazetelerimizi geleceğe taşıyacak projeksiyonu ortaya koymaya çalışıyoruz. Basın İlan Kurumu’nun ukubet ödeme yetkisi yoktur. Sıfır aynı yetkinin eyleme dönüşmesi üstelik tür değildir. Tığ seçkin ceride veya dergiyi cezalandıramayacağımız üzere ödüllendiremeyiz. Matbuat İlan Kurumu tek gazeteye ayrımcılık yapamaz.” diye konuştu.

“Eksiksiz gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı bakir bebek hazırlamaktır”

Yerel gazete sahiplerinin, işlerini geliştirmeleri, yalnız matbu yayınlarla kalmayıp internet gazeteciliğine yönelmesi gerektiğine işaret fail Erkılınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyanın en mefret gazeteleri matbu yayınlarının yanında yatırımlarını dijitale dahi yönlendiriyor. Zira balaban ve cebin konulamaz tıpkı dijital dönüşüm yaşanıyor. Ayakta işlemez olmak için değiş ve transformasyon eşya. Kadim kültürümüzün sırtçı unsurlarından hattatlar ayrıntılı süre matbaanın gelişini geciktirdi. Fakat değişim o dönemde bile kaçınılmazdı. Bugün bile bu değişim kaçınılmaz. Hattatlar karşı çıkıyor diyerek matbaanın gelişini engellemek olanaklı olamadığı gibi zaman üzere bile dijitalleşmenin gelişiminin engelleneceğini tığ düşünmüyoruz. Akıbet iki sene süresince internet haberciliğinin geliştirilmesi, yeni medya reklamcılığının geliştirilmesi, matbuat işletmelerinde bilgelik güvenliği ve siber asayiş bilinçlendirme eğitimi, yerel basına reklamcılığın geliştirilmesi, dijitalleşme ve içtimai medya eğitimi başlıklı eğitimler düzenleyerek destekçisi olduğumuz tamlık matbuat kuruluşlarının dijitale geçiş süreçlerinde delalet ettik. Parçalanmamış gayretlerimiz basın kuruluşlarımızı yeni süt kuzusu hazırlamaktır.”

Bakir yasayla genel ağ siteleri dahi mütemadi iz sayılacak

Erkılınç, ilk teşrin ayında TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi planlanan Matbuat Kanunu ile Bazı Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin, medya ve siyasetin bir kesimi vasıtasıyla bilinçsiz benzeri şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Çağa kadem uyduran düzenlemeler sansasyonel tartışmaların gölgesinde kaldı. ‘Sansür yasası’ kılıfıyla hesaplı karalama operasyonlarına maatteessüf bazı domestik gazetelerimiz da katıldılar. Yasanın ertelenmesiyle geçmiş 8 ayda yürütme müdürlüklerimize ilişkin menkul ve emlak ilanlardaki adetsel kaybımız 4 binden aşkın. Sizleri sansürle korkutanlar bu kaybın hesabına ne koydular? Ayrım teklifinin basın camiası üzere getirdiği genişlik koca teceddüt, genel ağ olgun sitelerinin süreli yapıt kapsamına alınmasıdır. Imdi internet siteleri da sürekli yayın sayılacak, resmi zar yayımlayacak ve çalışanları matbuat kartı alabilecekler. Yasa çıktığında resmi car yayınlama hakkı bulunan gazetelerimize ilgili genel ağ sitelerinin tabii müktesep hak anlamında bire bir ayrıcalığı üstelik olacak. Bura çok mehabetli. Yani eskimemiş çıkan bire bir internet sitesiyle yazılı basından internete geçenlerin aralarında bir farkın olması gerektiğini düşünüyoruz. Yasa çıktıktan sonra bununla ait mevzuat çalışmalarımızı yapacağız.”

Bursa İlan Kurumu Bursa Ofis Müdürü Ebubekir Günel dahi zaman mefhumu gözetmeden, gazetecilerin taleplerini karşılayabilmek namına gerektiğinde ilgililerle iletişime geçerek çözüm üretmeye çalıştıklarını anlattı. Mevzuat kurallarının uygulanmasını sağlamaya yönelik tedbirler aldıklarını vurgulayan Günel, düzenlenen toplantının hem aksiyon birliğin gelişmesine yardım sağlayacağını hem birlikte ati kızıl fikirleri dinlemeye açkı olacağını aktardı.

İlki Bursa’da gerçekleştirilen, Balıkesir, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Eskişehir ve Kütahya ofis ülke müdürleriyle yerli gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı bölge toplantısı, istifham karşılık ve öneri bölümüyle devam etti.Share: