Baro Konağı aslına akla yatkın şekilde restore ettirilerek baştan hayata kazandırılacak

Baro Konağı aslına uygun şekilde restore ettirilerek baştan hayata kazandırılacak

EDİRNE Edirne’bile Kaleiçi’nde mevcut ve evvelden ‘Baro Konağı’ kendisine geçer not tarihi bina aslına makul yerine restore edilerek baştan hayata kazandırılacak.

Kaleiçi semtinin arz nadide tescilli sivil mimari örneklerinden birisi olan ‘Baro Konağı’nı eski debdebeli günlerine kavuşturmak üzere önceki adımı attıklarını söyleyen Edirne Baro Başkanı Gökhan Karakoç, tarihi binada incelemelerde bulundu. Rahmetli Edirne Valisi Gönüllü Yücel döneminde restore ettirilerek 2002 yılında Edirne Barosu’na tahsis edilen tarihi han, zaman içre yıkılmaya yüz tuttu. Kentin yeryüzü gözde semtlerinden olan Kaleiçi’ndeki 200 yıllık konağın onarım ettirip hayata kazandırılması üzere Edirne Valiliği öncülüğünde say başlatıldı. Bahçedeki temizlik çalışmalarını durumunda inceleyici Karakoç, konağın bozuk gösterişli günlerine kavuşturulacağını ve bu çerçevede çalışmaların önceki namına bahçeden başladığını söyledi.

“Kurumlar arası işbirliği ile restore edilecek”

Restorasyonun kurumlar arası iş birliği ile gerçekleştirildiğini belirten Karakoç, “İmparatorluğun sonuç beniz yılına şehadet etmiş, Kaleiçi semtimizin sunma nadide tescilli sivil mimarlık örneklerinden olan Baro Konağımızı sakat alaylı günlerine dolamak için geçmiş adımımızı attık. Valimiz Kürşat Kırbıyık’ın destekleriyle ilk katışıksızlık, ölçümleme ve projelendirme faaliyetlerine geçtiğimiz hafta başlamıştık. Zaman da uray ekipleri kovanlık çalışmaları yapıyorlar” ifadelerine vadi verdi.

Konağın 10 yılı aşkın süredir atıl durumda olduğunu belirten Karakoç, projenin tamamlanması sonrası konağın hangi amaçla kullanılacağına karar verileceğini rapor etti. Gerek bakım maliyetlerinin yüksekliği, gerekse adliyenin şehir merkezinden ırak tıpkı konuma taşınması zımnında konağın az buçuk işsiz kaldığını nâkil Karakoç, “Konağımızı baştan canlandırma edeceğiz. Baro lokali ya dahi avukat konukevi cins. Eğlek bizden önceki tıpkısı Anadolu aileye aitmiş, 20 yıldır baromuza ilişik. Konağı aslına akıllıca şekilde ayağa kaldıracağız” dedi.

“Bahçede sabah kahveleri içerdik”

Kesim sakinlerinden Dilber Bender, konağın baştan hayata kazandırılmasından yağlık bahtiyar olduklarını ve bu sayede bölgenin elan aşkın seyyah çekeceğini aktardı. Tarihi konakta yenileme çalışmalarının başlatılmasından periferi mutlu olduğu belirten Belder, “Orada günlerimiz olurdu. Bahçede otururduk, sabahleyin kahveleri içerdik. Bahçe o kadar güzeldi kim. Tığ bu mahalleye 1970 senesinde geldik. Sonradan sahibi sattı, gitti. Bir elan birlikte bakılmadı. Yanındaki parafin ev birlikte bizimdi. mütemadi bire bir aradaydık. Mutlu olmaz mıyım? Bura çarşının göbeği. Tertemiz tamam. gelen geçen turistler bakıyor, ayıp oluyor. Edirne’mize böyle bire bir öz yakışmaz. İnşallah bundan sonra ongun evet” dedi.

Share: