Balıkesir’de mehterli ve süvari karye düğünü bağ gördü

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, bire bir köy sünnet düğününe getirilen Mehterler Takımı, hem vatandaşların, hem da çocuklarının rabıta odağı oldu. Bahadınlı köyünde boş havada neşeli davetli topluluğunun katılımı ile mehter takımı ile gerçekleştirilen sünnet düğünü nazik ilgi gördü.

Köy sakinlerinden Seyfullah Çıpa’in oğlu Ömer Asaf Çipo’in sünnet töreninde Balıkesir Zağnospaşa Mehter Takımı köylüleri ve misafirleri coşturdu. Okunan Mevlid-i Şerif’in arkası sıra Zağnospaşa Mehter Takımı karye meydanında mini ayrımsız konser verirken, zor önder Süleyman Özer’in mehter eşliğinde okuduğu kasidelerde izleyenleri bunaltıcı ilişki gördü. Karye meydanına gelen sünnet çocuğu Ömer Asaf Çipo, eş üzere süslenen dede bindirildi. bu arada karye gençleri birlikte iki skor 70 yıllık harir sancak ile düğüne katıldı. Sünnet çocuğu sancaklar ve mehter eşliğinde evlerinin önüne getirilirken, dualar yapıldı. bu arada mehter takımı lüp önünde üstelik dinleti verdi. İki saat boyunca dinleti veren Balıkesir Zağnospaşa Mehterhane köylüleri coştururken, köylülerde kayran düzlük mehter marşlarına eşlik etti. Köyde ilk defa planlı mehter konserini çökertme telefonları ile görüntüleyen köylüler güzel anıyı kendilerine yaşatan Seyfullah Demir’e teşekkür etti. Mehter takımının konserin peşi sıra sünnet merasimine katılan yaklaşık bin kişiye pilav ve keşkek ikramı yapıldı. Düğüne katılanlara teşekkür eden cet Seyfullah Demir, ” Oğlum Asaf’ın sünnet düğününü yaptık. Köyümüzde gelenek olduğu için, düğün yemekleri, keşkek pilav hayrımız oldu. Coşku olarak bile mehter takımı getirdik. Ayrı Ayrı bir albeni verdi o bile düğünümüze. Sünnetlerde dallar ata bindirilir. Çok çarkıt iki sayı tarihi sancaklarımız var. Onlar çekilir. Sünnet çocuğunu eve kadar getirirler. Mehter takımının gelmesi ve sancakların açılması ile heyecanlı bir dernek yaşadık. Katılan herkese teşekkürname ediyorum ” dedi. Dede Mustafa Çipo de, ” Bu çevrim köyümüzde çokça iyicene aynı dernek yaşadık. Cenabı Hakka zevalsiz şükürler olsun. Torunumuz Ömer Asaf’ın sünnet düğününü icra ettik, komşularımızın iştiraki ile, hocalarımızın iştiraki ile. Köyümüzde ilk defa mehter çaldırmanın birlikte feyiz ve mutluluğunu yaşadık. Allah, iştirak edenlerin cümlesinden razı olsun. Allah, cümlesine aynalı teferruatlı dosdoğru çoğalan ömürler versin” diye niteleyerek konuştu.

Bahadınlı Muhtarı Sezgin Gökdemir ise, ” Bu dönme Seyfullah Demir ağabeyimin oğlu Ömer’in sünnet cemiyetini gerçekleştirdik. Mehteran takımı geldi ve gençlerimiz 70 yıllık ipek bayrakları çekti. Haddinden Fazla domuzuna tıpkısı dernek oldu. Tığ de bu geleneklerle örflerimizi yaşatmaya devam ediyoruz, büyüklerimizden aldığımız kabilinden. İyi aynı toplum örgütü oldu” dedi. – BALIKESİR

Share: