BALIKESİR – Vekil Karaismailoğlu “Bugün yerli araba, önümüzdeki günlerde Türkiye zat çabuk trenleriyle gelişigüzel dünyaya bundan sonra ses getiriyor”

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Bugün yerel makine, önümüzdeki günlerde Türkiye kendi aceleci trenleriyle birlikte dünyaya artık gürültülü getiriyor. İnşallah önümüzdeki biraz ay içerisinde birlikte öz fabrikalarımızda ürettiğimiz 160 kilometre hıza erbap trenlerimizle gelişigüzel bundan sonra bizi, yerel ve milli demir yolu araçlarımızla demir yollarında bile göreceksiniz.” dedi.

Karaismailoğlu, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konuşma Salonu’nda düzenlenen “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” konferansında, akıbet 20 yılda yaptıkları işlerle haddinden fazla büyük aşamaları geride bıraktıklarını söyledi.

Dünyanın ümranlı yer nazik 10 ekonomisi arasına girecek Türkiye’nin altyapı taşlarını yerine koyduklarını belirten Karaismailoğlu, Türkiye’nin artık hoşgörüsüz dönüşü olmayan benzeri yola girdiğini anlattı.

Karaismailoğlu, sabık cumartesi Cumhuriyet’in 99. yılının kutlandığını anımsatarak, şöyle konuştu:

“Ülkemizin otomobili, domestik, milli otomobilimiz Togg ile gelişigüzel Cumhuriyetimizin 99. yılını kutlamak aslında Türkiye Cumhuriyetine uygun bir tebrik kartı bu demektir. Tığ 29 Ekimleri hep coşkuyla kutladık. 2018’birlikte İstanbul Havalimanı’nı açarak kutladık. Ayrı aynı 29 Ekim’da Marmaray’ı açarak kutladık. Filhakika bunlar muhteşem eserler. Bunlar önümüzdeki yüzyılda Türkiye’nin önünü açacak projeler. Bunları usanmadan açmaya dahi devam edeceğiz. Sonucunda ki kazanıyor? Türkiye kazanıyor, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kazanıyor ve dünya Türkiye’yi daha çok seyretmeye başladı. Çıktı ‘Türkiye ne diyor’ diyerek bakan bir dünya var.”

Kestirmece 60 sene önce Bükülme otomobilinin üretildiğini anımsatan Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye Cumhuriyeti Şevket Demiryollarının mühendisleri vasıtasıyla Kıvrılma otomobili üretildi ve meşgul vaziyette teslim edildi. Maalesef kişi vatandaşını, zat vatanını adi gören zihniyet o günkü matlup operasyonlarıyla o Inhina otomobilini, kudretli bir şekilde revan bire bir uzlaştırıcı o alacak operasyonlarıyla maalesef yarıda bıraktılar ve Türkiye 60 yıldır apayrı tür oyunlarla bu vaziyete geldi. Zaman imdi Türkiye bozuk Türkiye değil. Bugün evcil araba, önümüzdeki günlerde Türkiye öz aceleci trenleriyle alay malay dünyaya artık ses getiriyor. İnşallah önümüzdeki biraz kamer içerisinde birlikte öz fabrikalarımızda ürettiğimiz 160 kilometre hıza erbap trenlerimizle gelişigüzel imdi bizi, yerli ve milli demir yolu araçlarımızla çipo yollarında dahi göreceksiniz.”

Çizgi İstanbul Projesi

Karaismailoğlu, bire bir bölgeye bir birimlik tıpkı ulaştırma yatırımı yapıldığında üretime 10, milli gelire 6 kat ağırlık ettiğini dile getirdi.

Lojistiğin ve toptan ticaretin yüzdelik 90’ına yakının denizlerden taşındığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Süveyş Kanalı yılda 5,61 bilyon dolarlık tıpkı gelir sağlıyor, kanaldan sabık 22 bin gemiden. Bizler İstanbul Boğazı’nda 40 binin üzerinde aynı gemi trafiği sağlıyoruz ama 5,6 bilyon doların beraberinde bizim kazandığımız mal namevcut denecek kadar az. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız bir prospektüs değişikliğiyle az buçuk elan aldığımız ücretleri artırdık amma önümüzdeki yıllarda hem global ticaretin artması, hareketliliğinin artması ve buradaki tarifelerde düzenlemelerle tığ İstanbul Boğazı, Çanakkale Boğazı’yla alay malay buradan haddinden fazla çokça henüz fazla kaldırmak zorundayız. O yüzden burada ayrımlı politikalar geliştiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Karaismailoğlu, Hat İstanbul projesine üstelik değinerek, şunları kaydetti:

“Sınır İstanbul hangi ihtiyaçtan doğdu? Biraz geçmiş dediğim üzere yani bu toptan ticaretteki artışlar, dünya ticareti hacmindeki artışlar zaman 40 bin civarında olan İstanbul Boğazı’ndaki sefine geçişleri yarın 60-70 binlere çıktığında ne Marmara Denizi buna cevap verebilir ne İstanbul Boğazı. İstanbul Boğazı’nda bir zaman yaşanmış olan alışılmamış kederli belalar ve onlarca kişinin ölümü, o çevreye yansıttıkları kirlilikler ve bunların tedbirlerini almak zorundayız. Bunun için kalan geri hizmet hareketlere verilecek cevaplar ve İstanbul Boğazı’ndaki tehlikelerin azaltılması nedeniyle Hat İstanbul projelendirildi.”

Yol İstanbul’un dünyanın bildirme şişman enfrastrüktür projelerinden olduğunun altını çizen Icra Vekili Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yani bu dünyanın yeryüzü şişman enfrastrüktür projesini bizim umumi bütçemize hiç yük etmeden buraya denge vurmadan takkadak Yol İstanbul özlük gelirleriyle kişi imal maliyetini karşılayacak şekilde projelendirildi. Öz gelirleriyle kendini finanse eden tıpkısı misil olarak da Geçek İstanbul yapımı başlandı. Tabi bu dünyanın yer büyük enfrastrüktür projesi, biraz yılda bitebilecek tıpkısı proje değildir. İnşallah bu dahi bu önümüzdeki yıllardaki trafiği ve bugünden o yaşanabilecek sıkıntıları kuşkusuz tığ Şimal Marmara Otoyolu kadar İstanbul- İzmir Otoyolu kabilinden bu hareketliliğin önündeki sınırları kullanmak üzere bu yatırımları yapmışsak bu bile ülkemizin bu küresel süper korkulu olma hedefi ve acun ticaret hacimlerindeki nedeniyle yaşayacağımız sorunları ortadan vira etmek için planladığımız ve yapımına başladığımız tıpkısı projedir.”

“Hedeflerimiz doğrultusunda altyapıyı bugünden planlıyoruz”

Akıbet 20 yıldır kara yolu altyapısındaki eksikliği heybetli oranda giderdiklerini belirten Karaismailoğlu, artık çipo yollarına daha çok önem vermeye başladıklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, 13 bin 22 kilometre olan demiryolu ağını yapacakları yatırımlarla 28 bin kilometreye çıkaracaklarını anlatarak, “İçinde Bandırma ve Balıkesir’in dahi olduğu 52 ilimize demir yolu hızlı treni ulaştıracağız. Şu anda 8 ilimiz demir hat aceleci trende yolculuk ediyor. Dediğim kabil 52 ile yaymak amacıyla birlik planlamalarımızı yaptık.” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü ilkin olmak üzere Bakanlığın diğer yatırımlarını de slaytlarla anlatan Karaismailoğlu, “Türkiye’dahi çıtayı öyle tıpkı yükselttik kim oradan zir inmemiz cins değil. Daha Çok oradan henüz üstelik fevk çıkacağız. O yüzden ongun benzeri planlama yapıyoruz. Hedeflerimiz doğrultusunda alt yapıyı bugünden planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir da üniversitenin yaptığı projeleri anlattı.

Konferansa, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, AK Fırka Balıkesir milletvekilleri Ağır Subaşı, Adil Polat, Mustafa Canbey, DOĞRU Fırka İl Başkanı Ekrem Başaran, öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

Share: