Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası ağyar Türkiye’den yer ayırtmaya başladı

Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu zımnında mukavim çokça Avrupa ülkesi, doğalgaz zamları ve kesintileri ile yüz yüze kalacak. Bu durumdan erinçsiz olan ve kışı şen buyurmak talip Avrupalılar bile çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Avrupalılar, Türkiye’de kâin otel ve kiralık evler için ayırtma yapmaya başladı.

Rusya ve Ukrayna ortada yaşanan savaşın peşi sıra birçok Avrupa ülkesi Rusya’ya karşı yaptırım kararı aldı. Bunun üzerine Rusya da namına müeyyide uygulayıcı Avrupa ülkelerine alın aksülamel yorumlamak için çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu. Alınan bu karardan bilahare Avrupa’da bir nice talih doğalgaz ücretlerine çokça tehlikeli zamlar yaparak kısmi kesintilere gitmeye başladı. Kış aylarında bu kesintilerin aşkın olacağı endişesi duyan birçok Avrupalı vatandaş ise kışı abat geçirmek amacıyla Türkiye’ye gelmeye değişmeyen verdi. Çokça sayıda Avrupalı, Türkiye’bile mevcut otellere ve evlere şita aylarında dikilmek için rezervasyon yaptırmaya başladı.

Kış aylarında bir nice Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin celi kalması gerektiğini tamlayan Küçük Asya Turizm İşletmecileri Derneği yönetim kurulu üyesi Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz tıpkısı savaştan ekolojik ortam Rusya Avrupa’nın gaz vanalarını kapattı. Avrupa’de efdal gaz maliyetlerinden hava şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 kamer 5 bariz otellerde kalacak, birçok Avrupalı ati. Ülkemiz bu kış haddinden fazla karlı tıpkı sezon geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller bariz olsun. Avrupalılarla İngilizler familya kiralamaya ve otellerde 3 mahiye ayırtma yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği üzere gaz çokça tüketilecek ve gaza ödeyeceği rakamla ülkemizde rahatlıkla dinlence yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” dedi.

“Pandemi dolayısıyla iki senedir kısık günler nâkil turizm sektörü 2022 yılını çokça bahtiyar kapatacak”

Yaşanan güneş tacı virüs salgını zımnında serencam 2 yıldır turizm sektörünün kısık günler geçirdiğini fakat 2022 yılı itibariyle aynı toparlanma sürecine girildiğini belirten Ademhan, “Pandemiden etraf dünyamız ve ülkemizin turizmi yoz çokça boğuk günler yaşadı. Bilhassa ülkemizde çoğu arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Serencam 2 yıldır toparladı ve toparlanmaya devam ediyor. 2022’yi çokça bahtiyar benzeri şekilde kapatacağız. Telafi ağa ağa yürüyoruz ama turizmde maliyetler çokça arttı. Türkiye turizmle ilişkin doğruluk ettiği yerde değil. Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) kuruluşuyla bu arada Türkiye’deki sağ açıklık ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye bitmeme edecek. Bizde o nedenle sektörün içinden mevrut biri yerine TGA’nın umumi heyet üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve bakan yardımcılarımızla bu arada devlet turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Devlet turizminde bacasız sanayiyi geliştirmeye bitmeme edeceğiz. Bahir ve otellerin yanındaki otellerin haricinde hars turizmini bile geliştirmemiz gerekiyor. Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Küçük Asya’de, Kayseri’de Sivas’ta ekin turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp ekin turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada haddinden fazla önemi var. Ülkemizde otellerimiz, makul kayırıcı gücü, dolar ve döviz bazında makul fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma yılı adına geçireceğimizi ümit ediyoruz. Ana amacımız İç Küçük Asya’üstelik ekin ve inanç turizmini ön plana çakmak. Ülkemizin sahillerini göz ardı edemeyiz ama bunun birlikte keyif turizmi, oteller, çekicilik yolları üstelik tıpkı bütün halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi amacıyla bunları tıpkı paket halinde kıymak ülkenin kalkınmasına çok bati aynı ivme katacaktır” diye konuştu. – İSTANBULShare: