Askeri kamuflaj desenleriyle ender görülen Mekik Kelebeği hakeza görüntülendi

Askeri kamuflaj desenleriyle ender tanıdık Uzay Gemisi Kelebeği hakeza görüntülendi

ANTALYA Dünya’da ender görülen aynı tür olan ve yeryüzü acul angıç çırpan kelebek yerine bildik uzay gemisi kelebeği Alanya’da görüldü. Bire Bir otel çalışanının masa üzerinde tesadüfen bulduğu kelebeği doğaya geri saldı.

Antalya’nın Alanya ilçesinde bir otelde garsonluk yapan Bekir Aslan, tesadüfen masa üzerine ilginç görüntüsüyle dikkat çeken kelebeği tıpkı sert aldı. Daha sonradan say arkadaşlarına kelebeği gösteren Bekir Arslan, sabık yıl pandemi döneminde şefinin dahi benzeri türde ayrımsız kelebeği gördüğünü ve araştırmaları sonucu uzay gemisi kelebeği olduğunu öğrendiğini namına söylediğini belirtti. Bilimsel adı “Daphnis nerii” olan mekik kelebeği Afrika, Asya ve Hawaii Adaları’nın bir kısmında sıklıkla rastlanan bire bir kelebek cinsi olduğu öğrenildi. Yaz aylarında Türkiye’üstelik kıymetli tanıdık mekik kelebeğini bulan Arslan, “İlk gördüğümde hangi olduğunu anlayamadım. Şefime selen verdim. Elan bilahare şefim ‘Geçen yıl pandemi döneminde aynısını gördüm’ dedi. Kelebeği alarak bire bir kabın içine koyduk. Akdeniz bölgesinde bulunmaz görülen ayrımsız kelebek olduğunu öğrendim. Rengi haddinden fazla güzeldi. Askeri kamuflaj desenliydi. İlk posta gördüm. Kelebeği doğaya düşüncesiz saldım. Çoğalır inşallah” dedi.

İri gestalt ve renkli, detaylı mufassal kanatlarıyla dikkati çeken uzay gemisi kelebeği, yer çabuk angıç çırpan, havada asık durabilen kelebekler namına biliniyor. Yalnızca şeb uçabildiği tamlanan uzay gemisi kelebeği, açık yapraklı ağaç, bezen sarmaşığı, ağı ağacı ve göveri yapraklarıyla besleniyor.

Share: